"1 numaranın hakkını vermek gerekir"

Avustralya'da başlayacak 2016 Dünya Supersport Şampiyonası'nın resmi testlerini 1.33.766'lık derecesiyle ilk sırada tamamlayan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, "1 numaranın hakkını vermek gerekir" dedi.
24 Şubat 2016 12:28- Son Güncelleme - 24 Şubat 2016 12:28
Google news abonelik
"1 numaranın hakkını vermek gerekir"

Dünya şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Avustralya'nın Phillip Island pistinde 28 Şubat Pazar günü yapılacak 2016 Dünya Supersport Şampiyonası'nın ilk yarışı öncesi, resmi testleri tamamladı. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki resmi testte piste çıkan Sofuoğlu, 1.33.766'lık derecesiyle İtalyan rakibi Lorenzo Zanetti'nin önünde ilk sırada yer aldı.


Resmi testler sonrası AA'ya açıklamada bulunan Kenan Sofuoğlu, yeni sezona başlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

- "Yarışı kazanmak için en büyük adayız"

Sezona iyi hazırlandıklarını vurgulayan milli motosikletçi, Avustralya'daki yarışı kazanmak için en büyük aday olduklarını savundu.

Kış döneminde uzun ve zorlu antrenmanlar yaptıklarını dile getiren Sofuoğlu, "Avustralya sevdiğim bir parkur. Motosikletimin de iyi olduğu bir parkur, sonuçlar da çok güzeldi. Dün en hızlı dereceleri yaptık, en iyi yarış simülasyonlarını çıkarttık. Yarışa hazırız. İnanıyorum ki bir aksilik yaşamazsak, yarışı kazanmak için en büyük adayız. Bu dereceler neyin ne olabileceğini yarış öncesi herkese gösteriyor. Hem en hızlı zaman hem de yarış simülasyonu olarak iyi durumdayız" şeklinde görüşlerini aktardı.

- İlk kez 1 numara ile pistte olacak

Kariyeri boyunca katıldığı tüm yarışlarda "54" numaralı motosikletle yarışan Sofuoğlu, "1" numarayla ilk kez piste çıkacak.

Elde ettikleri derecelerin kendisini favori pilot konumuna getirdiğini ifade eden Sofuoğlu, "Zaten 1 numaranın hakkını vermek gerekir. Bildiğiniz gibi bu sezon ilk defa 1 numarayla yarışacağım. Bir numarayı taşımak kolay değil. İnşallah bir numaraya yakışır şekilde sezona lider başlamak ve şampiyonayı lider devam ettirmek nasip olur" ifadelerini kullandı.

Phillip Island pistinde elde ettiği en iyi test dereceleri ile güven tazeleyen Sofuoğlu, 2016 sezonunda kurallarda yapılan değişikliklere göre motosikletin üzerinde çalışmayı sürdürdüklerini aktararak, "Bazı dezavantajlarımız var. Ona rağmen çok iyi bir başlangıç yaptık. Sezon açıldı. Hafta sonu da zaten ilk yarışa çıkacağız. Bu resmi testler, rakiplerimi tanımam açısından da güzel bir fırsattı" şeklinde konuştu.

Şampiyonada 13 etap boyunca 23 sporcu yarışacak. 2007, 2010 ve 2012'nin ardından 2015'te de şampiyonluğa ulaşan Kawasaki Puccetti pilotu Kenan Sofuoğlu'nun takım arkadaşı, İsviçreli Randy Krummenacher olacak.