Mustafa Gülpınar 10 yıl sonra tekrar aday oldu! Amacı branşları...

30.11.2021 - 18:22 | Son Güncellenme: 30.11.2021 - 18:44

Eski Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Mustafa Veysel Gülpınar, gündeme dair açıklamalar yaptı. 10 yıl sonra yeniden aday olan Gülpınar'ın amacı branşları tek çatı altında birleştirmek.

AJANSSPOR-HABER

Eski Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı ve 4 Aralık'ta gerçekleştirilecek Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) seçimi için başkanlığa adaylığını açıklayan Mustafa Veysel Gülpınar, gündeme dair flaş açıklamalarda bulundu.

"10 sene sonra yeniden aday oldum"

Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın canlı yayın konuğu olan Gülpınar, "Yoğun gidiyor adaylık süreci. 10 sene sonra yeniden aday oldum. 10 sene içerisinde birçok gelişmeler oldu federasyonda. Biraz da bizim arzu ettiğimiz noktalarda değil. Delegelerimiz isteğiyle ve talebiyle tekrar bu yarışa girmiş olduk.

"Diğer adayların konuya yaklaşımları hoşuma gitmedi"

Başka faktörler de var, sadece bu değil. Biraz da sataşmak gibi olmasın ama diğer adayların konuya yaklaşımları hoşuma gitmedi. Kimisi siyasi yaklaşıyor, kimisi ticari yaklaşıyor. Kısaca bunu söyleyeyim. 2000 senesinden önce 4 tane engelli spor federasyonu vardı; işitme şimdiki adıyla özel sporcular, görme ve bedensel engelliler 2000 senesinden önce birlikteydi. Fakat 2000 senesinden sonra bu 4 federasyon ayrıldı. Gerekçe olarak uzmanlık alanları farklı. Baktığınız zaman bir görme engelli sporcunun, zihinsel engelli bir sporcunun çalışması, ondan sonra malzeme ihtiyaçları, eğitimi... Tümüyle farklıdır yani. 

"Sadettin Saran Bey milli takım sponsorumuz oldu"

Bu doğal bir süreçti. Benim girişim 2002 senesinin sonu. O zaman gönüllü olarak başlamıştım tabii resmi olarak değil. Birkaç sene sonra da atıcılıktan sorumlu branş sorumlusu olduk. 2008 senesinin sonunda da federasyona başkan seçildim. Bizim vazife aldığımız dönemlerde federasyonun farklı problemleri vardı. Hala da devam ediyor ama yani malzeme ihtiyacı hat safhada, sponsor bulamıyoruz... O günlerden mesela ben kendisini saygı ve sevgi ile hep anmışımdır. Sadettin Saran Bey milli takım sponsorumuz oldu. Ondan önce milli takım sponsorumuz yoktu. 2010 senesinde bize milli takım sponsoru oldu ve 2012 senesinin sonuna kadar bu devam etti. Şimdi bakıyorum sponsorluk konusunda biraz daha ilerlemiş vaziyetteyiz. çünkü popüler olmaya başladı. 

Neden yeniden aday oldu?

Popüler olmaya başlayınca kendinizi tanıtma imkanınız oluyor. İster siyasi basamak olarak görün, ister bir ticaret altyapısı olarak görün. Böyle yaklaşımlar maalesef oluyor. Bu yaklaşımları görünce ben 10 sene sonra tekrar buraya aday olup, kaldığımız yerden, yarım kalmış projelerimizi tamamlayıp buraya kurumsal kimliğimizle çalıştırmamız gerektiği ile adım atmış bulunuyoruz.

"Diğer adaylardan bir tanesi mevzuyu çok siyasallaştırdı"

Diğer adaylardan bir tanesi mevzuyu çok siyasallaştırdı. Ondan sonra bütün kulüplerimiz, valilikler her şey devreye sokulup... Tabii bakıyorsunuz adaylıkla ilgili böyle bir heves içindeler ama, keşke bu hevesin 20 sene boyunca... Yani bu neye benziyor biliyor musunuz; bir çocuğunuz var ve 20 sene boyunca büyütüyorsunuz, boy veriyor ondan sonra biri kalkıp geliyor diyor ki, ya ben bu çocuğa talibim. Ya talipsin de bu çocuk hastayken, rahatsızken, parasız-pulsuzken yoktun. Maalesef şahısla ilgili bir şey söylemiyorum ama şu an başında bulunan her iki adayın da böyle bir durumu var. Biri siyasal taraftan, öbürü ticari taraftan... iyi de şu ana kadar niye sponsor olmadınız peki? Kimse bizim yüzümüze bakmazken niye buralarda değildiniz. Ben 20. senemdeyim. Bunun bir kısmı resmi ama gayriresmi olarak da bu camiadaydık, hiçbir zaman da bir yere gitmedik.

"Üst üste branş açılmasını doğru bulmuyorum"

Mesele bizim zamanımızda tohumları ekilen bir ampute futbol takımı söz konusu. Benim dönemimde toplam 13 branş vardı. Şu anda sanırım 20'ye dayandı. Fakat ben bu branşlaşmayla ilgili şöyle bir hata görüyorum; Resmi olarak bedensel engellilerin yapabileceği her türlü branşı açma hakkımız var. Bir tür Gençlik ve Spor Müdürlüğü gibi. Fakat ben üst üste branş açılmasını şu şekilde doğru bulmuyorum; Bir kere bunun iktisadını yapmak lazım, bunun sponsorlarını bulmak lazım, hakemlerini, gözlemcilerini, kendisinin yetiştirmesi lazım. Fakat bu işler plansız gitti. Plansız gidince buna bütçe dayanmaz. 

"Engelsiz federasyonlarla koordineli çalışmak lazım"

Bir ağırlık merkezi oluşturulması lazım. Mesela 3 tane aktif ligimiz var. Basketbol Ligi Avrupa'nın en büyük deplasmanlı ligidir. Ampute Futbol Ligi benim dönemimde başladı, ardından oturarak Voleybol Ligi. Bu ligleri bir kenara koyalım. Onlar bir parça lokomotif durumunda. Biz de özellikle paralimpikler de bizi temsil edecek bireysel branşlara bir ağırlık merkezi haline getirip sayıyı belli bir noktada tutmak lazım. Peki gerisi nasıl yapılır? Diğer engelsiz federasyonlarla koordineli çalışmak lazım. Yani bize rağmen olmamalı. Bu da olmaya başladı maalesef. Onlar iyi niyetle giriyor ama Golf Federasyonu, Bedensel Engelli Golf Federasyonu başlattı. Tekvando Federasyonu, Bedensel Engelli Tekvando Federasyonu başlattı. Şimdi burada bir hata var. Ben her iki başkanla da zamanında görüştüm, Tekvando Federasyonu başkanı Metin Şahin ile geçen telefonda görüştüm. Bu branşlar bize rağmen başlıyor fakat böyle olmamalı. Çünkü bedensel engelli spor konusunda yetkili tek kuruluş aslında Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olmalı. Nasıl olmalı. Bir protokol çerçevesinde kol kola girerek bu yapılmalı. Geriye kalan 20 branş, 30 branş , 40 branş açabilirsiniz ama bu size öyle bir maddi yük getirir ki esas yapmanız gereken ağırlık vermeniz gereken branşlardan da fersah fersah uzaklaşırsınız. 

"Biz başkan olursak tüm branşları tek çatı altında toplamak istiyoruz"

Biz başkan olursak tüm branşları tek çatı altında toplamak ve koordineli bir şekilde çalışmak istiyoruz ama diğer federasyonlar da hızlı bir şekilde o protokolümüzü yapıp planlı ve programlı bir şekilde hareket etmek. Şu an bir plansızlık söz konusu maalesef" dedi. 

Senin için hazırladığımız haberler