• Diğerleri

2000'lerin unutulmaz ikilisiydiler: Shaq & Kobe

27 Ocak 2020 06:47- Son Güncelleme - 27 Ocak 2020 06:47
Google news abonelik
2000'lerin unutulmaz ikilisiydiler: Shaq & Kobe

Dünya basketbolunun efsane ismi Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna Maria'nın helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesi, herkeste büyük bir üzüntü oluşturdu. Ancak bu üzüntü, Kobe ile Lakers'ta 3 kez NBA şampiyonluğu yaşayan Shaquille O'Neal için daha da fazlaydı.

Kobe Bryant'ın vefat haberini alan Shaquille O'Neal, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarda, "Yeğenim Gigi ve kardeşim Kobe Bryant'ı kaybetme trajedisiyle ilgili yaşadığım üzüntüyü anlatacak kelime yok. Bryant Ailesi'ne ve kazada hayatını kaybeden diğer insanların ailelerine başsağlığı dilerim. KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM. Kobe bir atletten daha fazlası, bir aile adamıydı. En çok ortak noktamız da buydu. Çocuklarını benim çocuklarımmış gibi kucaklardım ve o da aynı şekilde benim çocuklarımı kucaklardı. Kızı Gigi (Gianna Maria) ile benim en küçük kızım Me'Arah aynı gün doğmuşlardı." ifadelerini kullandı.

KAZANILAN ŞAMPİYONLUKLAR, REKABET VE ARALARINDAKİ KARDEŞLİK...

Shaquille O'Neal ve Kobe Bryant'ın yolları, 1996 yılında, Los Angeles Lakers'ta kesişti. Yeni bir yapılanmaya giden Lakers, o yıl Orlando Magic ile yollarını ayıran ve serbest oyuncu konumuna gelen Shaquille O'Neal'ı transfer ederken, 1996 NBA Draftı'nda Charlotte Hornets tarafından seçilen Kobe Bryant'ı da Vlade Divac karşılığında takas ederek kadrosuna katmıştı. 

Shaq & Kobe ikilisi, Los Angeles Lakers'ın 2000, 2001 ve 2002 yıllarında kazandığı NBA şampiyonluklarında başrolde olmuşlardı. Ancak ikili arasında bazı hararetli olayların olduğu ortaya çıkıyordu. Lakers, Shaq & Kobe ikilisinin son sezonu olan 2003-2004 sezonunda finale kalmış, ancak Mehmet Okur'un da formasını giydiği Detroit Pistons'a şampiyonluğu kaptırmıştı. Shaquille O'Neal'ın Miami Heat'e transferi sonrasında ikili arasındaki rekabet, zaman zaman sözlü sataşmaların da olduğu bir rekabete dönüşmüştü. 

Lakin medyanın ve daha birçok faktörün gündeme taşıdığı bu rekabet, yerini kadim bir kardeşliğe bıraktı. Shaq & Kobe ikilisi, son olarak Phoenix'te düzenlenen 2009 NBA All-Star maçında, Batı Karması'nda aynı formayı terlettiler ve her iki oyuncu da karşılaşmanın en değerli oyuncusu seçildi. İlerleyen yıllarda herkes, Shaq ve Kobe'nin birbirleriyle kardeş gibi olduklarını gördü.

 

 

 

Eintracht Frankfurt - Borussia Mönchengladbach (1-3) - Maç Özeti - Bundesliga 2019/20