AjanssporAjansspor uygulamasını indir

2020 YKS tarihi erkene mi çekildi?

İlk Yayınlanma : 29 Nis 2020 - 21:48 / Son Güncelleme : 29 Nis 2020 - 21:53

2020 YKS sınav tarihi erkene mi çekildi? Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullar tatil edilirken, YKS Üniversite sınavı ne zaman yapılacak, ertelendi mi soruları ise kafaları karıştırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuda hakkında açıklamalarda bulundu. Özellike YKS sınav tarihi erkene çekildi iddiaları gündemdeydi. Adaylar sosyal medyadan 'YKS öne çekilmesin' etiketiyle paylaşımda bulunuyor. İşte detaylar…

2020 YKS tarihi erkene mi çekildi?

YKS tarihiyle ilgili son durum! Koronavirüs tedbirleri kapsamında pek çok sınav ertelenirken, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin öne çekileceği yönünde karar alındığı iddiası kafaları karıştırdı. Peki, 2020 YKS tarihi erkene mi çekildi, ertelendi mi? Erteleme kararı verilen sınavlardan biri de üniversite sınavı YKS oldu. Şimdi ise sınav tarihinin erkene çekildiği iddiaları yayıldı. Peki YKS tarihinde son durum ne, erkene mi çekildi

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi'nde değişiklik yapmıştı, başta üniversite sınavı YKS olmak üzere pek çok sınavın tarihi ileri bir tarihe atılmıştı. 2020 Yükseköğretim Kurumu (YÖK), 20-21 Haziran'da yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS), corona virüsü tedbirleri nedeniyle 25-26 Temmuz 2020'ye ertelemişti.

Sınav için geri sayım devam ederken yeni iddialar gündeme geldi. Sınav için hazırlıklarını sürdüren adaylar, sosyal medyada dolaşan “2020 YKS'nin 20-21 Haziran veya 27-28 Haziran tarihine alınacağı” iddiaları ile kafa karışıklığı yaşıyor. Henüz YKS tarihinin değişmesiyle ilgili yetkili kurumdan gelen resmi bir açıklama bulunmuyor.

 
 
 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, YKS ile ilgili merak edilenleri açıklamıştı. Saraç, süreci şu sözlerle açıklamıştı: "Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik. Uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı dersler, yaz aylarında tamamlanacak. Üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacak. YKS'nin, 25-26 Temmuz'da yapılmasını karara bağladık. Bu kararı almamızdaki neden, tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir. Sınava girecek öğrencilerimiz rahat olsun, daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacak. Üniversitelerde uzaktan eğitim öğretimin tüm düzeyleri için geçerli. Lisans, önlisans ve lisans üstü için geçerli. Bu hususta asla ihmalkarlık olmasın istiyoruz"