"2020'de altın madalya alırsam..."

28 Haziran 2017 16:27- Son Güncelleme - 28 Haziran 2017 16:27
Google news abonelik

AJANSSPOR ÖZEL - Avrupa, Dünya Şampiyonu ve Olimpiyat ikincisi milli güreşçi Rıza Kayaalp, Radyospor’da yayınlanan Haber Aktif programına konuk oldu. Emrah Karalinç ve İlker Koç’un sorularını yanıtlayan Kayaalp, güreş kariyeri, hedefleri ve planlamalarını anlattı. Kayaalp’in Radyospor’da yaptığı ÖZEL açıklamalar şu şekilde :

"Bu kadar başarılı olacağımı hayal etmiyordum"

"Bu kadar başarılı olacağımı hayal etmiyordum"

Dolu dolu bir güreş hayatım oldu. Son 11-12 yılda milli takımlarda güreşiyorum. Toplamda güreşe başlayalı 17-18 yıl oldu. Benim için çok başarılı bir zamandı. Bütün hayal ettiğim, hatta hayal etmekte zorlandığım başarılara ulaştım. Bu kadar başarılı olmayı hayal etmiyordum. İnsan hayallerinin de üstüne çıkabiliyormuş. Tabi ki istikrarı korumak çok önemli. Bunlar ağızdan iki kelimeyle kolayca çıkabiliyor. Fakat biz başarı için ter akıtıyoruz ve ciddi emek veriyoruz. Ülkemizin bayrağını dalgalandırmak çok kolay değil. Şükürler olsun başarılı oldum.

Hedef 2020...

Hedef 2020...

Benim için önemli olan bu istikrarı devam ettirmek.  Londra’da üçüncü, Rio’da ikinci oldum. Tokyo’da altın madalya kazanmak istiyorum. Tek hedefim bu. Tüm şampiyonaları en iyi şekilde atlatmak istiyorum. 2020’de eğer altın madalya alırsam bu işi zirvede bırakabilirim. Artık 4 yıl benim için seferberlik olacak demiştim. Başarı kazanmamış gibi yoluma devam edeceğim. Olimpiyat Şampiyonluğunu da inşallah diğer başarılarımın yanına koyarım.

"Fiziken bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum"

"Fiziken bir sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum"

31-32 yaşına kadar bu gücü koruyabiliyoruz. Bazen, ”Artık yaşlanıyorum” diyorum ama bahsettiğim spor yaşı olarak yaşlanıyorum. Düzenli olarak çalışıyorum ve gücümü koruyabileceğimi düşünüyorum. Fiziken de bir sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Disiplinli bir şekilde çalışıyorum.

Güreşi bırakınca ne yapacak?

Güreşi bırakınca ne yapacak?

Güreşi bıraktıktan sonra sadece güreşe değil tüm spor branşlarına hizmet edecek bir yerlere gelmek istiyorum. Sporcunun nasıl yetişeceğini, hangi çocukların hangi spora ait olabileceğini en iyi bilenlerden biri olduğuma inanıyorum. Vatanıma, milletime hizmet edebileceksem Allah bana güzel mevkiler nasip etsin derim. Gençlere spor konusunda örnek olmak, onları yönlendirmek istiyorum. Sporun içinde kalmak istiyorum.

"Ailem en büyük destekçim oldu"

"Ailem en büyük destekçim oldu"

Annem her şampiyonaya gelmek istiyor. Beni küçüklüğümden beri destekliyor. Kimse bana inanmazken ailem bana inandı. Demek ki anne, baba ruhu bazı şeyleri hissedebiliyor. Hayal etmesi zor başarılar kazandım. Her zaman en büyük destekçilerim onlar oldu. İyiyken herkes yanınızda oluyor. Ama düştüğünüzde de yine aileniz yanınızda oluyor. Onların duası ile yoluma devam ediyorum.

Yetenekli olan sporcuları, kardeşlerimizi iyi yönlendirmek gerekiyor. Aslında imkanlar da var. Köyde, kasabadaki yetenekli kişilerin çok fazla imkanı olmuyor. Akrabalarının yanında da belli bir süre kalabiliyorlar. Şehir ve merkezdekilerin imkanı daha fazla. Tüm branşlarda yatılı spor merkezlerinin olması gerek. Ayrıca herkese yatırım yapılmaz. 100 kişiyi alıp yatırım yapılmaz. İyi seçmek gerekiyor. Anne ve babalara da sporcu olmak isteyen çocuklara destek olmaları düşüyor. İlk olarak onlar destek olacak, ondan sonra da sporcu gerekeni yapacak diye düşünüyorum.

YASAL UYARI : BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.