AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Formula 1 Haberleri | 2022 Japonya GP'sinde Honda süprizi

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 17 May 2022 - 15:58 / Son Güncelleme : 17 May 2022 - 16:12

Geçen yılın sonunda Formula 1'den resmen ayrılan Japon üretici Honda, 2022 Japonya Grand Prix'sinin isim sponsoru olacağını açıkladı. İşte tüm detaylar...

AJANSSPOR - HABER

Honda, geçen sezonun sonunda Formula 1'den çekilmesine rağmen bu yılki Japonya Grand Prix'sinin resmi isim sponsoru olacak.

Honda, dünya şampiyonluğuyla Formula 1'e veda etti

Honda, geçen yılın sonunda Formula 1'den resmen ayrıldı ve Abu Dhabi'de Max Verstappen'in dünya şampiyonluğuyla seriye en güzel şekilde veda etti. Pistteki çalışanlar, kalplerinin hâlâ Formula 1'de olduğunu söyleseler de, karar şirket yönetimi tarafından alınmıştı.

Honda, tamamen elektrikli araçlara yöneliyor

Honda, tüm odağını elektrikli araçlara çevirmek istiyor ve bu açıdan Formula 1 artık kendi stratejileriyle uyuşmuyor. Yine de Honda, resmi olarak sporda yer almasa da Red Bull ve AlphaTauri'ye motor tedarik etmeye devam ediyor çünkü mevcut motorlar doğrudan Japonya'dan geliyor. 2025'e kadar da durum böyle olacak.

Yarışın adı Formula 1 Honda Japonya Grand Prix'si olacak

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Honda, bugün yaptığı açıklama ile 2022 Japonya Grand Prix'sinin isim sponsor olacağını duyurdu. Yarışın adı Formula 1 Honda Japonya Grand Prix'si olacak. Japonya, son iki yıldır Formula 1'e ev sahipliği yapmadı ve normalde geçen yıl Japonya'da kullanılması planlanan özel "Honda'ya veda" renk düzeni Türkiye'de kullanıldı.

"Honda'ya veda" renk düzeni, Türkiye GP'de kullanılmıştı

 

Japonya, son iki yıldır Formula 1'e ev sahipliği yapmadı ve normalde geçen yıl Japonya'da kullanılması planlanan özel "Honda'ya veda" renk düzeni Türkiye'de kullanıldı. Konuyla ilgili Honda iletişim operasyon yöneticisi Koji Watanabe, "Honda'nın bu yıl 60. yılını kutlayan Suzuka Pisti'nde düzenlenecek F1 Japonya Grand Prix'sinin isim sponsoru olarak seçilmesi büyük bir zevk. Honda, bu olağanüstü Grand Prix'ye katkıda bulunarak, Japonya'da motor sporlarının daha fazla tanıtılmasını ve yaygınlaştırılmasını desteklemeye devam edecek." dedi.

 

Geçen yıl Honda motoru kullanan Red bull pilotu Max Verstappen dünya şampiyonluğunu kazanmış ve 1991'de Ayrton Senna'dan bu yana bunu başaran ilk Honda sürücüsü olmuştu.