2022 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan Anton Zeilinger kimdir ve kaç yaşında?

Ali Bozkurt
04.10.2022 - 13:49 | Son Güncellenme: 04.10.2022 - 13:56

2022 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanan isimler açıklandı. Ödülü alan Anton Zeilinger merak konusu olmaya başlandı. Kimdir, kaç yaşında ve nereli? Detaylar...

2022 Nobel Fizik Ödülü'nü "dolaşık fotonlarla deneyler, Bell eşitsizliklerinin ihlalini tespit etme ve kuantum bilgi bilimine öncülük etme" çalışmalarıyla Fransa'dan Alain Aspect, ABD'den John F. Clauser ve Avusturya'dan Anton Zeilinger kazandı. Peki Anton Zeilinger kimdir? Detaylar...

Anton Zeilinger kimdir?

20 Mayıs 1945 yılında Avusturya'da dünyaya gelen Zeilinger, 77 yaşında. 2022'de Alain Aspect ve John Clauser ile ortaklaşa, dolanık fotonlarla deneyler içeren olağanüstü çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'nü alan Avusturyalı bir kuantum fizikçisidir . Bell eşitsizlikleri ve öncü kuantum bilgi bilimi. 2008'de, " kuantum fiziğinin temellerine yaptığı öncü kavramsal ve deneysel katkıları" nedeniyle Fizik Enstitüsü'nden (İngiltere) Açılış Isaac Newton Madalyası aldı .hızla gelişen kuantum bilgi alanının temel taşı haline gelmiştir araştırma, kuantum dolaşıklığın temel yönleri ve uygulamalarıyla ilgilidir .

1945 Avusturya doğumlu Anton Zeilinger, Viyana Teknik Üniversitesi ve Innsbruck Üniversitesi'nde görev yaptı . Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT), Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nde , Merton Koleji'nde, Oxford'da ve Paris'te Collège de France'da (Chaire Internationale) ziyaret pozisyonlarında bulundu . Zeilinger'in ödülleri arasında Fizikte Kurt Ödülü (2010), IOP'nin Açılış Isaac Newton Madalyası ( 2007) ve Kral Faysal Uluslararası Ödülü yer alıyor.(2005)

Yedi Bilim Akademisi üyesidir. Anton Zeilinger şu anda Viyana Üniversitesi'nde Fizik Profesörü ve yakın zamanda Başkanlığına seçildiği Avusturya Bilimler Akademisi'nin Kuantum Optiği ve Kuantum Bilgisi Enstitüsü'nde Kıdemli Bilim Adamıdır.

 2006'dan beri Zeilinger, Zeilinger'in önerisiyle başlatılan iddialı bir proje olan Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nün mütevelli heyeti başkan yardımcısıdır . 2009 yılında, üstün yetenekli öğrencilerin bilim ve teknolojide desteklenmesine adanmış Uluslararası Traunkirchen Akademisi'ni kurdu.

Senin için hazırladığımız haberler