AjanssporAjansspor uygulamasını indir

2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları sona erdi

Ajansspor Editör
Feride Kara
İlk Yayınlanma : 20 Şub 2022 - 22:47 / Son Güncelleme : 20 Şub 2022 - 22:54

Çin'in başkenti Pekin'de 4 Şubat'ta başlayan 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, bayrağı 2026 İtalya'ya devrederek görkemli kapanış seremonisiyle sona erdi..

Görkemli bir kapanışla son bulan Pekin Kış Olimpiyatları’nda Norveç takımı 16 altın, 8 gümüş ve 13 bronz madalyayla birinciliği kazanırken, Almanya takımı 12 altın, 10 gümüş ve 5 bronzla altın madalya ile olimpiyatlarda 2. oldu. Çin takımı 9 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya elde etti. Bu derece ile Çin hem altın madalya sayısını hem de tüm madalya sayısını rekor seviyeye taşımış oldu.
 

Bölünmelerin üstesinden geldiniz

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach kapanış konuşmasında sporculara hitap ederek, “Yarışmalar boyunca elinizden gelenin en iyisini yapmış olmanız bizi derinden etkiledi. Rakiplerinizle birbirinize saygı duydunuz, birbirinize destek oldunuz. Nasıl göründüğümüze, nereden geldiğimize veya neye inandığımıza bakılmaksızın bu olimpiyat topluluğunda hepimizin eşit olduğunu göstererek bu bölünmelerin üstesinden geldiniz. Olimpiyat oyunlarının bu birleştirici gücü, bizi bölmek isteyen güçlerden daha güçlüdür” dedi.