Ahmet Kaplan, Olimpiyat Hayaliyle Raket Sallıyor: "Turnuvalar Büyük Tecrübe Oldu"

İsa Kethüda
27.12.2022 - 12:19 | Son Güncellenme: 27.12.2022 - 12:25

Paralimpik milli tenisçi Ahmet Kaplan, olimpiyat hayaliyle raket sallıyor. Kaplan, "2024 Paris Paralimpik Oyunları'na gitmeyi istiyorum" dedi. Detaylar.

Ahmet Kaplan, Olimpiyat Hayaliyle Raket Sallıyor: "Turnuvalar Büyük Tecrübe Oldu"

Teniste bu sezon elde ettiği başarılarla dünya sıralamasında 53. sıraya yerleşen 21 yaşındaki paralimpik milli sporcu Ahmet Kaplan, 2024 Paris Paralimpik Oyunları'na kota alabilmek için yeni başarılara odaklandı.

Mersin'in Akdeniz ilçesinde 8 yaşındayken elektrik çarpması sonucu bacaklarını kaybeden Ahmet, 2 yıl önce başladığı tekerli sandalye tenisinde "quad" kategorisinde turnuvalara katıldı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunca (TBESF) temmuzda Manisa'da düzenlenen Tekerlekli Sandalye Tenis Akıncılar Klasman Turnuvası'nda ikinci olan genç sporcu, Antalya'da 13-16 Kasım'da düzenlenen Uluslararası Aspendos Open Tenis Turnuvası'nda çiftlerde şampiyon oldu.

TBESF Open Turnuvası'nda altın madalya kazandı

Aynı kentte 18-21 Kasım yapılan TBESF Open Turnuvası'nda da çiftlerde altın madalya kazanan Ahmet, 28 Kasım-1 Aralık'taki Uluslararası Tekerlekli Sandalye Tenis Antalya Open Turnuvası'ndan çiftlerde gümüş madalyayla döndü.

Dünya sıralamasında 53.

Paralimpik milli tenisçi, başarılı sezonun ardından dünya sıralamasında 76. sırada olduğu "quad" kategorisindeki yerini 53'e yükseltti. Hayali olan 2024 Paris Paralimpik Oyunları'na kota alabilmek için ilk 16'da yer alması gereken Ahmet, hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

"Turnuvalar büyük tecrübe oldu"

Paralimpik milli tenisçi Ahmet Kaplan, AA muhabirine, 2022'nin kariyerinin dönüm noktası olduğunu söyledi.

Sezonun başarılı ve verimli geçtiğini belirten Ahmet, "Bu yıl beklediğimden de iyi geçti. Kamplar, katıldığım şampiyonalar ve turnuvalar benim için büyük tecrübe oldu, çok iyi puanlar topladım. Çiftlerde 2 kez şampiyonluk, bir kez ikincilik elde ettim." dedi.

"Hedefim 2024 Paris Paralimpik Oyunları'na gitmek"

Genç sporcu, sıralamasını yükseltmek için yeni başarılara odaklandığını ifade ederek, "Bir şeyleri başarmanın verdiği mutluluk farklı hissettiriyor. Şu an dünyada tekler sıralamasında güncel listeye göre 53 numarayım. Hedefim 2024 Paris Paralimpik Oyunları'na gitmek. Önümde yaklaşık 1,5 yıl var. Gelecek yıl en fazla puanı toplayıp ilk 16'ya yerleşerek 2024 Paris Paralimpik Oyunları'na gitmeyi istiyorum. Önümüzdeki dönem benim için çok önemli." diye konuştu.

Antrenör Kökver: "Olimpiyatlar için inanılmaz çaba sarf ediyor"

Antrenör Atilla Kökver, Ahmet'in başarılı ve yetenekli bir sporcu olduğunu dile getirdi.

Başarılı geçen sezonun kendilerini Paris için umutlandırdığını vurgulayan Kökver, şunları kaydetti:

"Ahmet, kısa zamanda hedeflediğimizin yerin üzerine çıktı. İlk zamanlar zor dönemlerden geçti, umutsuzluğa kapıldı ama ondaki ışığı görüp moralini bozmamasını söylemiştim. Buralara kadar geldik. Ahmet bütün antrenörlerin çalışmak istediği bir sporcu. Antrenörünü zorlayan, antrenmanlarını hiç kaçırmayan ve daha yoğun tempoda çalışmak isteyen bir genç. En önemlisi, çok büyük hedef koyduğu olimpiyatlara katılabilmek için inanılmaz bir çaba sarf ediyor. Çok azimli ve istekli."

Paralimpik nedir?

Olimpiyatların yapıldığı ülke tarafından oyunların bitmesinden iki hafta sonra Paralimpik Oyunlar düzenlenmektedir. İlk kez The Stoke Mandeville Hastanesin’de (İngiltere), Sir Ludwig Guttman tarafından organize edilen ve tekerlekli sandalyedeki savaş gazisi engellilerin rehabilitasyonu için uygulanan çeşitli sportif aktiviteler, engelliler sporunun başlangıcı olmuştur.

1960 yılında “Paralimpik Oyunlar” adı verildi. O zamandan beri dört yılda bir yapılmaya başlandı.

Ulusal Paralimpik Komitesi hakkında

‘International Paralympic Committee’ (IPC) 1989 tarihinde kurulmuştur. Merkezi Almanya’da Bonn şehrindedir.

167 Ulusal Paralimpik Komitesi ve dört tane Uluslararası Spor Federasyonu tarafından oluşmaktadır.

Bu federasyonlar;

1-CPISRA: Cerebral Palsy International Sport and Recreation Association

2-IBSA: International Blind Sports Federation

3-INAS-FID: International Sports Federation for Persons with Intellectual Disability

4-IWAS: International Wheelchair and Amputee Sports Federation

Paralimpik sporları

Yaz Oyunlarında yer alan sporlar : Para-Halter, Para-Atıcılık, Para-Atletizm, Binicilik, Bisiklet, Boccia, Futbol (5 kişilik) Kano, Goalball, Judo, Kayak, Kürek, Masa Tenisi, Okçuluk, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Para-Dans Sporu, Para Yüzme- Tekerlekli Sandalye Eskrim, Tekerlekli Sandalye Ragbi, Tekerlekli Sandalye Tenisi, Voleybol, Tekvando, Triatlon

Kış Oyunlarında yer alan sporlar : Alp kayağı, Kuzey kayağı, Biatlon, Buz kızağı ve Buz hokeyi, Curling.

Senin için hazırladığımız haberler