2026 Dünya Kupası Formatı Belli Oldu

İsa Kethüda
14.03.2023 - 14:33 | Son Güncellenme: 14.03.2023 - 14:57

ABD, Kanada ve Meksika'nın ortak ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2026 FIFA Dünya Kupası'nın formatı belli oldu. İşte haber ile ilgili detaylar...

Hüseyin Özkök - AJANSSPOR

Perşembe günkü FIFA Kongresi öncesinde Ruanda'da bugün toplanan FIFA Konseyi, 48 takımlı 2026 Dünya Kupası formatı ile ilgili son kararını verdi.

Turnuva 4'er takımlı 12 grup ile oynanacak

New York Times'ın haberine göre daha önce grup maçlarının 3 takımlı olması konusunda karar alan Konsey, tüm dünyadan gelen itirazlar sonucunda turnuvanın 4'er takımlı 12 grup ile oynanmasına karar verdi. 

40 günde 104 maç

Bununla birlikte şimdiye dek 1 ay içinde 64 maçta tamamlanan turnuva bundan böyle 40 günde 104 maç üzerinden oynanacak. 

İlgini Çekebilir
Katar ajanları gizli Infantino-Federal Savcı buluşmasını dinlemiş
Habere Git

Yayın gelirlerinde büyük artış bekleniyor

Maç sayısının artmasıyla birlikte FIFA'nın elde edeceği yayın gelirlerinin de büyük bir artış göstermesi bekleniyor. Ancak bu da yayın kuruluşlarının diğer turnuvalara daha az para ayıracağı anlamına da geliyor.

2026 FIFA Dünya Kupası üç ülkede yapılacak

Bilindiği üzere 2026 FIFA Dünya Kupası ABD, Kanada ve Meksika'nın ortak ev sahipliğinde düzenlenecek.

2026 Dünya Kupası kontenjanları

Dünya Kupası tarihinde takım sayısının ilk kez 48'e çıkacağı 2026'daki turnuvaya, Avrupa Futbol Federasyonları Birliğinden (UEFA) 16, Afrika Futbol Konfederasyonundan (CAF) 9, Asya Futbol Konfederasyonundan (AFC) 8, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) ile Güney Amerika Futbol Konfederasyonundan (CONMEBOL) 6'şar, Okyanusya Futbol Konfederasyonundan (OFC) bir ülke katılacak.

İlgini Çekebilir
Gözlemciler, Sevilla maçında 4 F.Bahçeli yıldızı takip edecek!
Habere Git

Dünya Kupası için kalan 2 kontenjanın sahibi, 6 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek play-off maçlarıyla belli olacak.

İşte Dünya Kupası'nda ev sahipliği yapacak şehirler 

ABD, Meksika ve Kanada'nın birlikte düzenleyeceği 2026 Dünya Kupası'nın ev sahipliği için toplam 16 şehir belirlendi.

48 takımın mücadelede edeceği Dünya Kupası, ABD'nin Atlanta, Boston, Dallas, Houston, Kansas City, Los Angeles, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, San Francisco ve Seattle, Meksika'nın Guadalajara, Mexico City ve Monterrey, Kanada'nın ise Toronto ve Vancouver kentlerinde düzenlenecek.

Meksika'nın daha önce 1970 ve 1986, ABD'nin de 1994'te ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası'nda bu heyecana Kanada ilk kez ortak olacak.

Senin için hazırladığımız haberler