AjanssporAjansspor uygulamasını indir

3600 ek gösterge nedir, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsayacak?

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 11 Eki 2021 - 18:45 / Son Güncelleme : 11 Eki 2021 - 18:51

Cumhurbaşkanının açıkladığı 3600 ek göstergesi merak konusu olmaya başlandı. 3600 ek göstergesi nedir, ne zaman çıkacak ve kimleri ilgilendiriyor? İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek göstergesine dair tüm detaylar...

3600 ek gösterge nedir, ne zaman çıkacak ve kimleri kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenleri de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planladıklarını açıkladı. Peki 3600 ek göstergesi nedir? İşte tüm detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı, ''Öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Ana muhalefetin başındaki zat 'Bu sözü ben verdim' falan diyor... Sen neyin sözünü verdin? Bu iş bizim işimiz. Biz kuru kuruya söz vermeyiz yaparız. En önemli özelliğimiz bu.'' ifadelerini kullandı.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

3600 ek gösterge memurların aylık ücretlerini, emekli olmasının ardından maaşlarını ve emekli ikramiyelerini de tespit edebilmek için gerekli olan önemli bir unsur olarak kabul edilir. Ek göstergenin artmasının ardından olursa emekli maaşı ve emekli ikramiyeleri de yüksek oluyor.

Ek göstergesi 3600 olan bir devlet memuru ile 2500 olan bir devlet memurunun almış olacağı zam oranı ve maaş miktarı birbirinden farklıdır. 657 sayılı Devlet Kanunu'na bağlı olan polis, öğretmen, din görevlileri, hemşireler gibi pek çok meslek grubu bu sebepten ötürü ek göstergelerinde artış talep etmektedir.

 

Memur sendikaları, 3600 ek gösterge düzenlemesini sadece belirli olan meslek grupları için değil tüm kamu personellerine yönelik uygulanmasını, yani bir başka ifade edilişi ile birlikte düzenlemenin genişletilmesini istemektedirler. Fakat düzenlemenin şuan için polis, hemşire, öğretmen ile birlikte din görevlilerinin de ek göstergelerini kapsama altına alması bekleniyor. Aynı zaman içerisinde bu görevden emekli olan vatandaşların da yararlanması öngörülüyor.