5 maddede Messi'nin ayrılık kararı! İşte tüm yaşananlar...

Lionel Messi'nin Barcelona'dan ayrılmaya karar vermesi dünya genelinde şok etkisi yarattı. Peki bu süreçte neler yaşandı? Oyuncunun sözleşmesinde çıkış maddesi var mı? Neden ayrılık kararı aldı? İşte tüm yaşananlar...
26 Ağustos 2020 11:17- Son Güncelleme - 26 Ağustos 2020 11:24
Google news abonelik

Mert ELAM-AJANSSPOR

Barcelona'da bir dönem sona ermek üzere. Messi ile yolların ayrılması an meselesi. İşte sürece dair tüm detaylar..

Burofax'la ayrılık!

Messi'nin Barcelona'dan ayrılmaya karar verdiği ve kulübe burofax aracılığıyla bir belge gönderdiği haberi ilk olarak Onda Cero radyosundan Alfredo Martinez tarafından paylaşıldı. Barcelona gelişmeyi doğrularken ilk hamlenin dün sabah saatlerinde Messi'nin menajeri ve babası Jorge Messi'nin kulüple iletişime geçerek ayrılık kararını iletmesiyle başladığı bildirildi. 

Sözleşmesinde çıkış maddesi var mı?

Messi'nin Barcelona ile 2021 yılına kadar sözleşmesi bulunuyordu. Sözleşmesinde 700 milyon euroya serbest kalır maddesi var. Ancak Messi'nin yapılan son sözleşmeye 2020 sezonu sonunda eğer isterse bedelsiz olarak takımdan ayrılma opsiyonu koydurduğu ortaya çıktı. Bu maddenin aktif hale gelmesi için oyuncunun 10 Haziran'dan önce kulübü bilgilendirmesi gerekiyordu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla ligin bitişi sarkınca Messi ancak 25 Ağustos'ta bu bilgilendirmeyi yaptı. Messi cephesi sezonun uzaması nedeniyle 25 Ağustos'ta yapılan bilgilendirmenin yasal sınırlar içerisinde olduğunu savunuyor. Barcelona cephesi ise burada oyuncuya sorun çıkartabilir.

Barcelona kolay vazgeçmeyecek!

Barcelona cephesi sorun çıkartırsa Messi'yi transfer etmek isteyen kulüp astronomik bir bonservis ücreti ödemek zorunda kalabilir. Katalan ekibi elbette 700 milyon euro talep etmeyecektir ama onun Neymar'a ait transfer rekorundan (222 milyon euro) daha az bir ücrete gitmesine sıcak bakmayacaklardır. Cristiano Ronaldo, Messi ile aynı yaştayken 100 milyon euroya Juventus'a transfer olmuştu. 

Neden bu kararı aldı?

Messi'nin bu kararı almaya iten birçok sebep bulunuyor. Birincisi yönetimle arasındaki anlaşmazlık. Kulübün transfer politikasını beğenmeyen yıldız futbolcu istediklerini de bir türlü yaptıramadı. Sportif direktör Abidal'le anlaşamamış ve sosyal medya üzerinden onu hedef almıştı. 2015'ten beri Şampiyonlar Ligi'nin kazanılamamış olması da onu bu karara iten sebeplerden bir tanesi. Son olarak Bayern Münih'e 8-2 kaybedilmesi de onu bir hayli yaraladı. Bardağı taşıran son damla ise yeni teknik direktör Koeman'la yaptığı toplantı. Hollandalı teknik adam, artık eski ayrıcalıklarının olmayacağını söyleyince Messi'yi kaybetti.

Messi'nin yeni takımı hangisi olacak?

Şu an için en güçlü aday Manchester City. Takımın başındaki Guardiola eski teknik direktörü. Yönetim kadrosunda da Begiristain, Soriano gibi bir dönem Barcelona'da görev almış isimler var. İngiliz ekibinin geçmiş dönemde onu transfer etmek için nabız yokladığı biliniyor. Mali anlamda da onu transfer edebilecek birkaç kulüpten bir tanesi. Bir diğer aday Inter. Messi'nin babası Jorge'nin Milano'da Inter kulüp binasının yakınlarında bir ev satın alması iddiaları güçlendirmişti. Kulübün Çinli sahipleri bir çılgınlık yapıp bu transfer için devreye girebilirler.