'7-8 metre sürüklendim, 1.5 saat ambulans bekledim'

17.07.2021 - 10:25 | Son Güncellenme: 17.07.2021 - 11:37

Trafiğin ortasında yapılan 15 Temmuz Bisiklet Yarışı'nda bir sporcunun çarpmasıyla düşen ve 1.5 saat ambulans bekleyen milli sporcu Kübra Bektaş, 'Ambulansa 1.5 saat sonra ulaştım' dedi.

Abone Ol
Okuma süresi: 1dk

AJANSSPOR - ÖZEL

15 Temmuz'da Ankara-Kazan arasında yapılan bisiklet yarışında parkurun trafiğe kapatılmaması ve yaşanan kazalar için ambulans hazır bulunmaması büyük tepki çekti. Milli sporcu Kübra Bektaş, yarış sırasında düşmüş ancak ambulansa ulaşması 1.5 saat sürmüştü. Bektaş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda hem tepkisini dile getirmiş hem de nasıl yaralandığını fotoğraflarla göstermişti.

'Tüm kategoriler aynı anda başlatıldı'

Ajansspor'a konuşan Kübra Bektaş, yarış sırasında parkurun trafiğe kesinlikle kapatılması gerektiğini belirterek, "Dünyanın hiçbir yerinde trafik içinde bisiklet yarışı düzenlenmez" dedi. Yarış organizasyonuna dair yapılan yanlışlara değinen Bektaş, "Yıldız, gençler, elit kadınlar ve master'lar gibi bütün kategoriler birlikte başlatıldı. 200'ün üzerinde sporcu vardı. Ayrı ayrı startlar verilmeliydi. Çünkü özellikle yıldız kategorisindeki bisikletçiler hem çok heyecanlı hem de kazanmak için fazlasıyla agresif davranıyor. Bu da sıkıntı yaratıyor" dedi.

'7-8 metre sürüklendim'

Kendi yaşadıklarını da anlatan Bektaş, "Çok kalabalıktı. 'Arkada kaza oldu' diye de duyuyorum. Dediğim gibi gençler çok hırslı oldukları için bazı hatalar yapabiliyor. Ki yıldız sporculardan biri yanımdan geçerke omuzuma vurdu. Dengemi kaybettim ve düştüm. 7-8 metre sürüklendim. Yanımdan geçen hakem aracı bana 'Kenera çekil, diğerlerinin kaza yapmasına sebep olacaksın' dedi. Ben zaten apar topar kenara doğru çekildim. Tabii hakem aracı beni gördüğü için ambulans da çağırır diye düşündüm. Ama öyle olmadı. Ambulans gelmedi. Arkadaşlarımın yardımıyla başlangıç noktasına dönebildim. 1.5 saat sürdü ambülansa ulaşmam" dedi.

'Böyle bir tedbirsizlik görmedim'

Elleri ve kollarında kanamalar olan ve de sol bacağında boydan boya asfalt yanığı oluşan Bektaş, "Ben milli sporcuyum. Yurt dışı da dahil bir çok yarışa katıldım. Böyle bir tedbirsizlik görmedim. Yanlış yönlendirmeden ötürü bisikletçiler yanlış yola da girmiş. 60 kilometrelik yarış 20. kilometrede bitirilmek zorunda kaldı. Dönerken trafik kazası da oldu. Yarış bitmeden trafik açılmaz. Bir yarışta geride kalanlar bile artık derce yapamayacakları belliyse, organizatörler tarafından araçlarla toplanır. Parkur tamamen boşaltılınca trafik akışı başlatılır" diye konuştu. Bektaş, yaşadıklarından sonra yetkililerden kimsenin kendisini arayıp sormadığını da vurguladı.

Federasyon: Üzücü olaylar yaşandı

İçinden kamyonların geçtiği bisiklet yarışında yaşanan bu skandaldan sonra gözler Türkiye Bisiklet Federasyonu'na çevrildi. Uzun süre sessizliğini koruyan federasyonun başkanı Erol Küçükbakırcı, bir açıklama yaptı. Küçükbakırcı, "Kahraman Kazan-Ankara arasındaki yaptığımız yarışta maalesef bisikleti vasıta olarak kabul etmeyen trafik canavarları yarışın içine girmiştir. Bu olay bizleri federasyon olarak derinden üzmüştür. Federasyon olarak biz görevlilere yetkiyi veririz ve takip sürecinde oluruz. Bu sebepten dolayı üzücü olaylar yaşanmıştır" dedi.

İstifalar alındı, özür dilendi

Yarış parkurundan yarış komiseri, parkur direktörü ve güvenlik biriminin önemli ölçüde sorumlu olduğunu kaydeden Küçükbakırcı, "Bu tip durumlar dünyanın, her zaman her tarafında yaşanmaktadır. Yapılan hatalardan dolayı  yarış direktörü Ankara il temsilcisi Kemal Agvaz, parkur direktörü Suat Torgay, yarış komiseri ve MHK üyesi  Mustafa Aslan’ın ve C1,C2,C3,C4 hakemlerin bütün görevlerinden istifaları alınmıştır. Federasyon başkanı ve icra kurulu olarak bisiklet kamuoyundan ve bisiklet severlerden özür diliyoruz" dedi.

Senin için hazırladığımız haberler