Talisca'nın menajerine servet ödenmiş!

11 Nisan 2020 11:11- Son Güncelleme - 11 Nisan 2020 11:17
Google news abonelik

Beşiktaşlı yönetici Mesut Urgancılar, Brezilyalı yılız Anderson Talisca'nın transfer durumu ve Mesut Bakkal'ın 86-87 sezonu hakkında yapmış olduğu itiraflar ile ilgili Ergin Aslan'a açıklamalarda bulundu.

Urgancı'nın açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Talisca'nın transfer durumu hakkında...

Zamanında yüzde 10 maksimum FIFA ve UEFA Türkiye'deki menajerlerin alabileceği normal ücret. Talisca'nın menajerine yüzde 38.6 ödenmişti. Belki o sözleşmeyi imzalayan, imzalatan arkadaşlarımız Talisca'nın menajerini ikna ederler belki Talisca'yı Beşiktaş'a aldığı fazla paraları o menajer hediye eder. Ne dersiniz?

Mesut Bakkal'ın itirafları hakkında...

Nasılsa evden çalışıyorlar diye söylüyorum. İlk önce yapmaları gereken. Biliyorsunuz bizim müracatımız var Mesut Bakkal'ın itirafları neticesinde. Evde boş oturmayıp 86-87 şampiyonu Beşiktaş'tır deyip özür dileyebilirler. Federasyona çoktan ilettik cevabını bekliyoruz.

AJANSSPOR

Tarihi itiraf: "Galatasaray'dan 2'şer milyon aldık"

Mesut Bakkal'ın itiraflarını okumak için tıkla!

Beşiktaş, Talisca'ya ne kadar ödemişti?

Siyah-Beyazlı ekibin KAP'a yaptığı açıklama şöyle:

Anderson Talisca'nın 1+1 yıllık kiralanması konusunda oyuncunun kendisi ve Benfica Kulübü ile anlaşmaya varılmıştır. Benfica Kulübüne 1 yıllık kiralama bedeli olarak 2.000.000 Euro ödenecektir.

Oyuncuya 2016-2017 sezonunda 1.500.000 Euro garanti ücreti ödenecektir..

“Dünyanın binbir hali var denirdi meğer bin ikinc hali de varmış. Özellikle modern çağda böylesi bir esaret, tüm dünya bireylerinin evde kalması bambaşka bir yaşam biçimi. FIFA’da da UEFA’da da bitmek bilmeyen toplantılar var. Biz de bu toplantıları kaçırmadan takip ediyoruz. Onlardan gelecek olan yönlendirmeleri bekliyoruz.Avrupada pek çok kulüp var olan kadrolarında tasarruflar yapacaklarını açıkladı. Bunun dışında ekonomik gücü iyi takımlar, özellikle Bundesliga’da, diğer takımlara yardımcı olabileceklerini söylediler.”

“Hayatın hiçbir alanında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Biz göreve geldikten sonraki ilk Divan Kurulu Toplantısı’nda, geleceğe yönelik neler teslim aldığımızı açıklayacağımızı söyledik ve bununla ilgili olarak bağımsız denetleme kurulumuz bir araştırma yaptı. Şu anda sosyal medyada borcumuzla ilgili yayılan haberler çok şaşırtıcı değil. Biz göreve geldiğimizde halihazırda yaklaşık 2.9 milyar liralık bir borç devraldık. Bizim hiç tasvip etmediğimiz, ‘Olsun da nasıl olursa olsun’ zihniyeti ile yapılmış 350 milyon liraya yakın sözleşmeler var. Hepsini topladığınızda 3.3 milyar liralık bir borçla göreve başladık.”

“Başkanımız, seçim sürecinde ve sonrasında son 10 yılı denetleyeceğimizi söylemişti. Netice itibariyle burada kiminle ilgili ne sıkıntı varsa herkes bunun bedelini ödeyecek. Başkanımız geçmiş dönemde 6.5 yıl ikinci başkanlık yapmış olabilir. Benim ve diğer çalışma arkadaşlarımızın da aynı şekilde görev aldığım zamanlar oldu. Sonuçta, şeriatın kestiği parmak acımayacak. Umarım yağmur, sadece suçlunun üstüne yağar. Soruşturma devam ediyor ancak malum pandemi nedeniyle evde kaldığımız için gerekli kişilerle yüz yüze iletişim kuramıyoruz. Sağ olsunlar, arkadaşlarımız bunları aşmaya çalışıyor. Beşiktaş’ın içindeki farklı seslerin, daha önce konuşulmuş konuları tekrar gündeme getirmesinin de devam eden bu soruşturma ile doğrudan ilgili olduğu kanaatindeyim. Arkadaşlarımız gün gün, saat saat soruşturmanın dozajını artırdıkça bu seslerin de rahatsızlığının arttığını görüyoruz. Sanıyorum ki daha önce Beşiktaş’ta görev yapmış ya da kapısından geçmiş arkadaşlarımız gündemden çok uzak kalmış. Bu soruların cevaplarını başkanımız 15 Şubat'taki Divan Kurulu'muzda kimse sormazken cevaplamıştı. Sözü geçen dönem, bir önceki başkanın dönemidir. Tüm kulüp işlerinin ‘Ben’ üzerine ve tek imzalı şekilde gerçekleştiği bir dönemdir. O başkan da apar topar yayına çıkarak ‘düzenlenmiş’ bir televizyon programına katılmıştı.”

“Ne olduysa onun döneminde olan olaylardan söz ediliyor. Madem her şeyden ‘Ben’ muhatabım, madem her şeyi ‘ben’ yapıyorum o zaman bu soruların muhatabı da eski başkandır. Uzun süre Beşiktaş’ta çalışmış kişileri itibarsızlaştırma çalışmaları var. Başkanımızın bu konudaki tavrı net: Biz bir aileyiz ve kimseyi ötekileştirmeye çalışmadan her şeyimizi mali ve idari genel kurullarımızda tartışacağız. Her şey her yerde konuşulmaz. Eleştiri kültürünü öğrenmemiz gerekiyor. İlk önce kendimizi sorgulamalıyız. Çünkü eleştiri, eleştirilenden çok eleştireni ortaya koyar. Tüm bu tenkitler yapılırken ben de şu otopark hikayesinin anlatılmasını beklerdim. Kimin kiminle nerede ortak olduğunu herkes yazıyor. Kocaeli Birlikspor ile yapılan anlaşmada diğer tarafa ödenen para nerede? Bir yönetici takım almaya çalışmış, diğer yönetici vazgeçirmeye çalışmış. Sonuçta, Beşiktaş’ın 1.3 milyon lirası yok. Yönetici olmadan önce maçlara gelmemiş olabilirsiniz. Ancak neden 12 koltuklu locaya 16 koltuk döşetip 12 koltuklu loca faturası keserek Beşiktaş’ı 113 bin dolar masrafa sokarsınız? Önce bunları kendimize sormamız lazım.”

“Mertcan Çam transferi, uçak seyahatleri, otel konaklamaları… Otellerde kimler konakladı da fatura Beşiktaş adına kesildi… Cevaplanması gereken birçok şey var da var. Neredeyse hırsız-polis hikayesine dönmüş, kafelerde insanların darp edildiği bir Kuzu İnşaat hikayesi var. Hiçbir şey alınmamış, Beşiktaş’ın 12 tane çeki 36 milyon liraya bir firmaya verilmiş. Sonra bunlar geri alınmış. Bunların bazıları hâlâ kayıp. Önce bunlar cevaplanmalı. Kazanıldığı iddia edilen davalar var. Mesela Orman Bakanlığı ile Ümraniye hakkında gerçekleştirilen dava… Biz, kulübe geldiğimizde bu davaların kazanıldığına dair hiçbir evrak bulamadık. Görevli avukat arkadaşlarımız adliyeye gittiklerinde de ‘Siz ne saçmalıyorsunuz, davayı kaybettiniz.’ dediler. Böyle işler öfkeyle ya da ihtirasla yapılacak işler değil. Bir futbolcuyu çağırıp, ‘Biz sana 2.8 milyon Euro'luk borcumuzu 13 Mayıs’ta değil de 31 Mayıs’ta ödeyelim. Zamanında ödeyemezsek de 600 bin Euro  ceza payı verelim.’ denmiş. Bunların hepsinin belgesi var.”

“Bir kulübe 712 bin Euro borcunuz var, ‘Bunu dörde bölüp şu günlerde ödeyelim.’ diyorsunuz. Ödeyemiyorsunuz ve 400 bin Euro daha ceza yiyorsunuz. Sonrasında kulüp TFF’ye başvuruyor ve Beşiktaş’ın Avrupa Kupası gelirlerine el koyuyorlar. Bankalar Konsorsiyumu ile anlaşma yapıldığı zamanda bir futbolcunun menajerine UEFA’nın belirttiği %3’lük pay oranına rağmen %10’un üzerinde ödeme yapılmış. Bu ödeme ile kulüp personellerinin 4 aylık maaşı ödeniyor. Kimsenin şüphesi olmasın. Suçlu kimse cezasını çekecek. Boş yere oraya buraya yazarak manipülasyon yapmaya hiç gerek yok. Kaç kişiyle çalışırsanız çalışın tüm 10 yılın evrakı 1-2 ayda incelenecek iş değil. Bu anlamda biraz sabıra ihtiyacımız var. Pandemi olmasa bile bizim takım bütçemizi 56 milyon avrodan 30-35 milyon avro seviyesine düşürmemiz gerekiyordu. Son 20 günde bizim yıllık gelirlerimizin %25’inin buhar olduğunu görüyoruz. Burada yıllardır uygulanan politikalarla bir ‘müşteri’ profili yaratılmış. Biz, ‘Beşiktaş’ın taraftarı vardır!’ demek istiyoruz.