AjanssporAjansspor uygulamasını indir

ABD, Pekin Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulayacak

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 06 Ara 2021 - 23:43 / Son Güncelleme : 06 Ara 2021 - 23:50

ABD Yönetimi, Çin'in insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulama kararı aldı. Detaylar haberimizde...

AJANSSPOR-HABER

ABD ile Çin arasındaki siyasi gerilim spora da yansıdı. Beyaz Saray, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve diğer bölgelerdeki insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı.

ABD, Pekin'e diplomatik heyet göndermeyecek

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği günlük basın toplantısında, "Çin'in Sincan'da işlediği insanlığa karşı suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na hiçbir diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

ABD'li sporcular olimpiyata katılacak

Olimpiyatlara gidecek ABD'li sporculara desteklerinin tam olduğunu vurgulayan Psaki, ABD'nin insan haklarını korumak adına verdiği güçlü bir taahhüt olduğunun altını çizdi. Psaki, Pekin Olimpiyatları'na yönelik bu boykotun diplomatik seviyede olduğunu ve sporcuları etkilemediğini ancak Çin'in insan hakları ihlallerine yönelik sert bir mesaj olduğunu söyledi.

Joe Biden kararlı

Washington Post gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı ve 16 Kasım'da yayımladığı haberinde, Biden ya da hükümet yetkililerinin, Pekin Kış Olimpiyatları'na katılmayarak insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin'e diplomatik boykot uygulamayı planladığını öne sürmüştü.

Başkanın onayını beklediler

Söz konusu kararın henüz resmileşmediğini aktaran kaynaklar, Biden'ın bu ay sonundan önce kararı onaylamasını beklediklerini belirtmişti. Biden, 18 Kasım'da gazetecilere yaptığı açıklamada da olimpiyatlara diplomatik boykot düşündüklerini teyit etmişti.

2022 Pekin Kış Olimpiyatları ne zaman?

Pekin Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat 2022'de Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenecek.