AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Abdi İpekçi Spor Salonu İnşaatı İBB Meclisinde Tartışıldı

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 06 Tem 2022 - 17:19 / Son Güncelleme : 06 Tem 2022 - 17:22

İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, "Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yenilenmesine karşı değiliz ancak yapılan çalışmaların hukuka uygun olması gerekir" dedi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) "yeşil alana zarar verildiği" iddiasıyla Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatını mühürlediğini belirterek, "Orayı bilenler biliyor, ortada bir yeşil alan yok, önceden de yoktu. Alanın büyütülmesiyle daha önce olmayan bir yeşil alanı kazandırmış olacağız." dedi.


İBB Meclisi toplantısı, Fatih Saraçhane'deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında gerçekleştirildi.

Mecliste gündem dışı söz alan Arısoy, Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatının mühürlenmesini gündeme getirdi.


Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yenilendiği alanın büyüklüğünün 68 bin 800 metrekareye çıkarıldığını belirten Arısoy, burada Gençlik ve Spor Bakanlığı, Hazine, İBB ve Zeytinburnu Belediyesinin hissesinin bulunduğunu aktardı.


Yenileme avan projesinin, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 11 Ağustos 2020'de uygun görüldüğünü ve 9 Eylül 2020'deki Zeytinburnu Belediye Meclisi toplantısında da kabul edildiğini hatırlatan Arısoy, projenin daha sonra İBB'ye gönderildiğini ifade etti.

Üçlük antrenmanları.

"8 Nisan 2022'de ret kararı meclisimize ulaştı"

İBB'nin, Mart 2021'e kadar projeyi 5 ay beklettiğini belirten Arısoy, şöyle konuştu:


"8 Mart 2021'de İBB Planlama Müdürlüğü, belediye meclisine gönderdiği yazıda, projenin uygunluğunun tespit edildiğini ve bu konudaki başkanlık olurunun müdürlüklerde imza aşamasında beklediğini ifade etmiş. Biz de elbette kaldığımız yerden çalışmalara devam ettik. Fakat 8 Nisan 2022'de düzenlenen yenileme avan projesinin uygun olmadığı ve ilçe belediyesine iadesine dair yeni bir yazı yazılıyor. 15 Eylül 2020'de projeyi göndermişiz. 8 Nisan 2022'de ret kararı meclisimize ulaştı. Önce uygun olduğu bildirilen plan sonra tam tersi bir biçimde reddedilip iade ediliyor."

Projenin, 1,5 yıl bekletildikten sonra neden reddedildiğini soran Arısoy, bunun cevabını beklediklerini dile getirdi.

"Cevap yok, inşaat başlayınca mühürleme var"

Ömer Arısoy, inşaatla ilgili devam eden süreci şöyle anlattı:


"İBB yeşil alana zarar verildiği gerekçesiyle 19 Ocak 2022'de inşaatı durdurdu. Orayı bilenler biliyor, ortada bir yeşil alan yok, önceden de yoktu. Alanın büyütülmesiyle daha önce olmayan bir yeşil alanı kazandırmış olacağız. 27 Haziran 2022'de de inşaatı mühürledi. Ertesi gün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü usulüne uygun biçimde mührü kaldırdı.

Biz İBB ile boğuşurken diğer taraftan hepimizin gurur duyacağı uluslararası standartlarda bir tesisin inşaatı sürüyor. Şimdi kamuoyuna farklı açıklamalar yapılıyor. Bunlara şaşırmamak elde değil. İşin bir ucundan tutalım, işbirliği yapalım yok. Cevap yok, inşaat başlayınca mühürleme var. Bunun takdirini İstanbullulara bırakıyoruz."

"Mevzuattaki eksiklikler, hukuka aykırılıklar..."

Arısoy'un ardından söz alan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yenilenmesine karşı olmadıklarını ancak yapılan çalışmaların hukuka uygun olması gerektiğini savundu.


Yenileme avan projelerinin onaylama yetkisinin İBB'de olduğunu belirten Balyalı, "Bizim görüşümüze göre hukuka uygun olmayan bir süreç işlemiştir. Mevzuattaki eksiklikler, hukuka aykırılıklar, idaremizin bürokratları tarafından değerlendirilmiş ve böyle bir sonuca varılmıştır. Bunun karşılığında da bir yaptırım uygulanmıştır. Bu anlamda bu karmaşa yaşanmıştır." dedi.