Abdurrahim Albayrak'a ceza mı geliyor? Alpay Köse canlı yayında açıkladı!

16 Nisan 2019 17:19- Son Güncelleme - 16 Nisan 2019 14:26
Google news abonelik

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak’ın, 1-1 biten Fenerbahçe derbisinin ardından, “VAR kayıtları elimizde” şeklindeki açıklaması çokça konuşuldu. Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ da bu konuda, “TFF dışında kimsede VAR'ın kayıtları olamaz. Bu konuda girişimimiz olacak” dedi.

Spor Hukuku Uzmanı Alpay Köse, Radyospor'a konuştu

Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, konuyu spor hukuku açısından değerlendirdi. Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin değerlendirmeleri şu şekilde;

"Albayrak'ın bu görüntüleri nasıl elde ettiğini açıklaması gerekiyor"

VAR kayıtları TFF’nin kurduğu sistem içinde yer alır. Dolayısıyla bu kayıtlar sadece TFF’de var. Sayın Abdürrahim Albayrak nasıl elde etmiştir bilemiyorum. Normal şartlarda hiçbir kulübün elinde bu konuşmaların ve kayıtların olması mümkün değil. VAR hakemi ile sahadaki hakem arasındaki konuşmaların Galatasaray’da olması mümkün değil. Sayın Albayrak’ın bu görüntüleri nasıl elde ettiğini açıklaması gerekiyor.

Albayrak'ın açıklamaları suç teşkil ediyor mu? Ceza gelecek mi?

Suç teşkil edeceğini söylemek mümkün değil. Özel hayatın gizliliği çerçevesinde olan bir şey değil. Cezai anlamda suç teşkil edemez. Ama Disiplin Hukuku anlamında suç teşkil eder. Sayın Albayrak elinde olduğunu söyledi ama yayınlamış değil. Sayın Albayrak bu konuşmanın içeriğiyle ilgili bilgi edinmiş olabilir. Cezai anlamda bir suç teşkil etmez. Eğer bunlar yayınlanırsa Disiplin’den bir ceza gelebilir. Bunu da söylemek gerekir.

Alpay Köse: "Sevk olursa, iki taraftan da sevk gerçekleşir"

Abdurrahim Bey’in kayıtlar hakkında bilgi edindiğini söylemesi sebebiyle Disiplin’e sevk edilmesini doğru bulmam. TFF, karşılıklı açıklamalarından dolayı sevk edecektir. Bu tür açıklamalar futbolun değeri açısından zedeleyici oluyor. VAR’a karşı güven konusunda bir sıkıntı oluşturuyor. Futbolun marka değerini düşüren açıklamalar olarak değerlendirilebilir ve ceza gelebilir. Ama karşılıklı açıklamalar var. O açıdan sevk olursa her iki taraftan da sevkler olur diye düşünüyorum.