Adil olmak gerekir

30.01.2018 - 20:56 | Son Güncellenme: 30.01.2018 - 20:56

  ‘’Empati’’diye kavramı birçoğumuz duymuşuzdur. Yani kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak onun duygularını anlamaya çalışma. Ama kişinin karşısındakini anlayabilmesi için önce kendisini tanıması gerekir.

Şimdi ne alaka var diyebilirsiniz. Şu açıdan bakmak gerekecek. Hafta içerisinde MHK  Trabzonspor - Fenerbahçe maçı hakemi olarak Ali Palabıyık’ı görevlendirdi.

Sosyal medya anında yayın hayatına başladı! Ali Palabıyık zaten Fenerbahçeli, yine Fenerbahçe’nin dediği hakem görevlendirildi. Bu federasyon zaten Fener’in hep yanında gibi yıpratma ve algı operasyonu başlatıldı. Maç saatine kadar da devam etti.

Özellikle Beşiktaş taraftarları bu konuda daha da fanatik davrandılar. İlk yarıdaki Fenerbahçe - Beşiktaş maçını örnek verdiler devamlı. Haklı tarafları var tabi ki.

Nihayet maç geldi çattı.

Trabzon şehri için Fenerbahçe maçları oldum olası devamlı önemli, devamlı stresli ve çok anlamlı olmuştur. Özellikle yeni açılan Şenol Güneş Spor Kompleksi Stadyumunda ilk Fener maçı oynanacaktı. Biletler günler önceden tükenmiş, stadyum ağzına kadar dolmuş ve takımlarını destekleyecekleri maç saatini bekliyorlardı.

Ancak Trabzonlu taraftarların aklında Ali Palabıyık vardı. Hafta içerisinde yapılan yayınlar algı yönetimi tam olarak adrese teslim edilmişti.

Maç başladığında inanılmaz seyirci baskısı ve koreografi, özlediğimiz Trabzon seyircisini yansıtıyordu.

Maç kadroları açıklandığında hayretim bir kez daha şaşkınlığa dönüştü.

Orta saha ikilisi Josef de Souza ve Hasan Kaldırım’dı!! Mehmet Topal stoper mevkisine çekilmiş, Alper ile Fernandao ileride görev aldılar.

Hasan Kaldırım; hayatı boyunca torunlarına anlatacağı bir maça çıktı. Ben Fenerbahçe’de oynarken Trabzon maçına orta sahanın ortasında başladım diye konuşacaktır herhalde.

 Aykut Kocaman hem kendi mesleğine hem de Hasan Kaldırım’a yazık ediyorsun. İnsanları güldürüyorsun. Ya Allah aşkına Aykut Kocaman; Hasan Ali Kaldırım ile oynamanın bir mantığını bir anlatsana. Hasan Ali Kaldırım oluyor sayende asfalt kaldırımı, yazık değil mi bu çocuğa? Vardır elbet bir bildiğin  diye iyi tarafından bakmaya çalışıyorum.! Ancak nereden bakarsan bak hoş durmuyor.

Senin elinde Valbuena var. Neden oynatmazsın anlamakta zorluk çekiyorum. Sonra daha Süper Lig tecrübesi olmayan Eljif Elmas’ı kurtarıcı olarak oyuna alıyorsun.

Bu maç böyle beraberlik ile bittiyse bana göre en büyük hata Aykut Kocaman’dadır.

Ey Rıza Çalımbay; Ne hakkın var ilk yarıda böyle pasif futbol oynatmaya. Elinde, kadronda, Sosa gibi bir futbolcu var ise ve oynayabilecek durumda ise ilk on birde onunla başlamalısın.

İkinci yarı Sosa’yı alarak başladın maçın çehresi değişti.

Gelelim Maçın kader anlarına, diğer adı ile kırılma noktalarına.

Trabzonlu 47 numaralı Joao Pereira. Ey Portekizli; sen tam bir futbol katilisin.15 dakikada Alper’e yaptığı hareket direkt kırmızı kart.

  1. dakikada da diğer futbol kasabı Kucka sahne alıyor ve Alper de ikinci darbeye maruz kalıyor..

Şimdi herkes maçın kırılma noktası olarak Burak’ın kaçırdığı ikinci gol pozisyonunu söyleyebilir. Ancak benim için verilmeyen kırmızı kartlardır gerçek anlamda kırılma noktaları.

Sahada hakem gibi hakem olsaydı maçın 30. dakikasında Trabzonspor dokuz kişi kalırdı.

Bana göre maç 30. dakika itibari ile bitti. Adil olmak gerekir. Hakem Ali Palabıyık sana ne, sen gördüğünü ver. Sana ne? Gördüğünü ver arkadaşım, ver.

Şimdi Fenerbahçe seyircisi empati yapsın. İlk yarıdaki Fenerbahçe-Beşiktaş maçında Beşiktaş adına hata yapmış ve 6 maç müsabaka yönetmeme cezası almıştı.

Aynı hakem Trabzon’da Fenerbahçe’yi ilmik ilmik bitirdi. Gördüğünü çalsa işin rengi değişecek…

Bir laf vardır  “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın”. Tamamen yanlış bir atasözüdür. Bana göre.

Şimdi Fenerbahçe taraftarına da dokundu.. Ne olacak şimdi!

Şimdi maçı yazsan ne olacak ki?  Yok 3-5-2 oynadı yok 4-4-2 oynasaydı. Ne anlam ifade ediyor ki? Adil bir hakem olmayınca… Adil olmak gerekir değil mi?

Bu maçta başta; Hakem Ali Palabıyık, Aykut Kocaman, Rıza Çalımbay sınıfta kalmışlardır.

Trabzon seyircisi ve maç öncesi kucağındaki Trabzon formalı çocuğa yağmurluğunu veren kaleci Volkan Demirel sınıfı geçmiştir. Günün en güzel karelerini oluşturdular…

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler