Adım adım Mesut Özil transferi! 4 ayrı uçakla Londra seferi

27.01.2021 - 16:58 | Son Güncellenme: 27.01.2021 - 17:06

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Arsenal'den Fenerbahçe'ye gelen Mesut Özil transferinin ayrıntılarını açıkladı. Koç, Londra'daki görüşmenin duyulmaması için kendisinin, yöneticilerin, Fenerbahçe Sportif Direktörü Emre Belözoğlu'nun ve Acun Ilıcalı'nın ayrı ayrı uçaklar kullandığını belirtti. İşte detaylar...

Adım adım Mesut Özil transferi! 4 ayrı uçakla Londra seferi

AJANSSPOR - HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Mesut Özil'in imza töreninde transfer süreciyle ilgili çarpıcı çıklamalarda bulundu.  "Mesut Özil'in kariyerini konuşacak kişi ben değilim, zaten herkes tanıyor. Hepimiz pek çok kez Fenerbahçe sevgisini, sevdasını, çocukluğundaki aşkını biliyoruz, bunu değişik yerlerde sık sık dile getirdi" diyen Başkan Koç, Mesut Özil transferiyle ilgili hikayenin başlangıç tarihi olarak 7 Haziran 2019'u verdi.

Başkan Koç,  şöyle konuştu: "Bu hikayenin başlangıç tarihi 7 Haziran 2019, Mesut'un evlenme tarihi. Tanışmadığımız için beni çağırmamıştı. Büyük aşkını evlilikle taçlandırdı. Sayın Acun Ilıcalı o gün bir tweet attı, 'İnşallah bu sene vatan hasretin sona erer' dedi. Bu tweet, binlerce Fenerbahçe taraftarının arzusunun fitilini ateşledi."

Acun Ilıcalı'nın desteği

Transferin gerçekleymesinde TV 8'in sahibi Acun Ilıcalı'nın büyük katkısı olduğunu belirten Fenerbahçe başkanı, konuşmasına şöyle devam etti: "Mesut Özil'in transferinin ateşi 20 Haziran 2019'da yaptığımız Win Win kampanyasında başladı. Biz o gün aslında yeni bir hikayeyi başlatmışız. Bu hikayenin pek çok kahramanı ve emek harcayanı oldu.

Tüm bunların ötesinde Acun Ilıcalı'nın maddi ve manevi desteği oldu. Kendisi bugün aramızda değil, sevgi ve selamları var. Bağlantı yapacaktık ama saat problemi olduğu için 'Yapmayalım' dedi. Bir yaz günü Acun'la konuşuyorduk, 'Başkan dedi, Acun'un sözleşmesi seneye bitiyor ve ocak ayından itibaren yeni sene için imzalayabilir. Seneye haziranda Fenerbahçe'ye kazandıralım' dedi. Ben de 'Nasıl yapacağız, maliyeti nasıl karşılayacağız' dedim. Acun dedi ki, 'Mesut sadece futbolcu değil, müthiş ticari potansiyeli var, biz bunu yapabiliriz' dedi. Ben de 'Gelecekse ocakta gelsin' dedim. O da 'Birkaç ay sonra Exxen'i açıklayacağım ve dünyaya yaymak istiyorum, hedefime ulaşmamda Mesut'un da katkısı olacağına inanıyorum' dedim. Biraz düşündük ve kasım ayında işler somutlaşmaya başladı."

Fırsat doğunca...

Kasım ayında menajer Erkut Söğüt'ün transfer için fırsat doğduğunu söylemesi ile Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transfer olacağına inanmaya başyladığını belirten Ali Koç, "Kasım ayında menajeri Erkut ile konuştuk. Bu transferin çok daha olası olmaya başladığına inandım. Neden inandım? Erkut dedi ki, 'Bir gün Fenerbahçe'de oynamak istiyor ve bunu 35-36 yayında istemiyor. Fırsat doğuyor, kısa sürede görüşmemizde fayda var' dedi. 8 Aralık'ta Mesut Özil sorusu soruldu. Ben de 'Gerçekleşmesi zor ama gerçekleşirse, bir rüya gerçekleşir' demiştim" diye konuştu.

Londra'ya farklı uçaklarla sefer

Başkan Koç, Mesut Özil'in transferi için yapılan Londra seferinde ilginç bir ayrıntıya yer verdi. Kendisinin, Sportif Direktör Emri Belözoğlu'nun ve Acun Ilıcalı'nın olay duyulmasın diye ayrı uçaklarla Londra'ya gittiğini söyleyen Koç konuşmasına şöyle devam etti:  "8 Aralık'ta Londra'ya gittik. Hatta yöneticiler, ben, Emre ve Acun ayrı ayrı zamanlarda yola çıktık ki bilinmesin, duyulmasın istedik."

Arsene Wenger'den referans alındı

Mesut Özil ile görüşmeden eski Arsenal Menajeri Arsene Wenger ile otururak futbolcu hakkında bilgi aldığını açıklayan Ali Koç, şunları söyledi: "Londra'da Arsene Wenger ile görüştüm, 'Bugün Mesut nasıl? Sakatlığı var mı, fit mi? Bize gelirse tepeden bakar mı?' diye sordum. Sonra Erol Hoca, Wenger ile telefonda görüştü ve sorularını sordu."

'Mesut Özil'in maddi konuları sorun etmeyeceğini söyledi'

Ali Koç,  10 Aralık'ta Mesut Özil ile görüştüklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: "10 Aralık'ta Londra dışında bir yerde, bir dostumuzun evinde buluştuk. Zamanında Arsenal'in büyük transferleri bu evde yapılmıştı. Mesut'la oturduk, konuştuk, dertleştik. Mesut, Fenerbahçe'de oynama hayallerinden bahsetti. Maddi konuları sorun etmeyeceğini söyledi. İş, dönüşü olmayan bir yola girdi. Detay görüşmeler başladı, pürüzler giderildi. Mesut ile Arsenal arasındaki süreç tamamlandı ve huzurlarınızda, karşınızdayız. Bir rüya olarak görülen, bazıları tarafından imkansız olarak görülen bir transferi daha Fenerbahçe gerçekleştirdi. Dünya futbolunda kariyeri bu kadar büyük olmasa da Fenerbahçe birçok transferi gerçekleştirdi."

'Balayı bitti'

Mesut Özil'in tüm dünyaya kim olduğunu göstereceğini söyleyen Ali Koç, "Real Madrid'i yönetti, Arsenal'e rekor bir rakamla transfer oldu. Dünya futbolunun son 10 yılına damga vurmuş Mesut, Fenerbahçesi'ne kavuştu. Artık camiamızın bir parçası. Bu camianın hedefleri için ter dökecek. Bugün balayı bitiyor, artık gerçek iş başlıyor. Futbolun bir takım oyun olduğunu bilen büyük bir karakter. Adaptasyon sürecini en kısa sürede atlatarak takıma uyum sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Senin için hazırladığımız haberler