Ahmet Çakar: ''VAR hakemi ve maç hakemi, maçı Rizespor’dan aldı, Galatasaray’a verdi''

12 Mayıs 2019 22:33- Son Güncelleme - 13 Mayıs 2019 01:33
Google news abonelik

Eski hakem ve spor yorumcusu Ahmet Çakar, Spor Toto Süper Lig’in 32. haftasında Başakşehir’in Ankaragücü’nü mağlup ettiği maçın ardından konuştu. Galatasaray’a dair açıklamalarda bulunan Çakar, hakem kararlarıyla ilgili merak edilenleri de cevapladı.

12 Mayıs Pazar gecesi Beyaz Futbol’da konuşan Çakar’ın açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde:

''Başakşehir önce hatayı kendinde aramalı''

Başakşehir, son derece mütevazi takımlara hakem hatası olmaksızın puan kaybettiyse ve Galatasaray ile kafa kafaya geldiyse önce hatayı kendinde aramalı. Puan kaybettiği takımlar Göztepe, Sivasspor.

Galatasaray’ın ikinci yarıda yaptığı çıkışa saygı duymak lazım. Galatasaray, hakem ile puan kaybetti ve hakem ile puan kazandı. İnsanlar belli orandaki hakem hatalarını kabul edebiliyor fakat dünkü hakem hatası değildi.

Dün gece Rize’de, Türk hakemliği ve onu yönetenler, 11 Eylül’ü yaptılar. Onyekuru’nun suratından itilmesine herkes penaltı diyebilir mi? Kitabi olarak bir adamın bir adamı suratından itmesi faul, kabul. Ama bugün dünya futbolunda itmeler, çekmeler çok oluyor.

''VAR hakeminin kötü niyeti...''

VAR hakemi Serkan Çınar’ı bakması için çağırdı. VAR hakeminin kötü niyeti; itme var peki, bunun ihlal olup cezalandırılması için topun oyunda olması lazım. Top oyuna girmeden Rizesporlu oyuncu Oynekuru’yu suratından itiyor. Alper Ulusoy, iyi niyetliysen, hakemi niye çağırdın?

Hadi diyelim Alper Ulusoy uyudu, kötü niyetli… Serkan Çınar VAR’da her şeyi izledi. Top oyunda olmadan bu penaltıyı niye verdi? Bu penaltıyı kötü niyetle verdin, penaltı atışında bir kural hatası daha yaptın ama başıma iş alırım diye tekrar ettirdin. Peki VAR hakemi niye çağırmadı?

Ben bir kere kahve içersem dökebilirim. Burada da VAR hakemi, hakemler uyudu diyebiliriz. Sonra Emre Akbaba’nın ayağının kırıldığı pozisyon… Allah düşmanıma vermesin ama hakemin görevi duygusallık değil. VAR hakemine soruyorum, o dakika maç 1-1, dakikalar azalmış Rizespor’u eksiltmek istiyorsun.

''50 açıdan baktım, penaltıyı göremedim''

Onyekuru’ya yapılan bir hareket var. 50 açıdan baktım, penaltıyı göremedim. Dün bir hakem ve VAR hakemi, maçı Rizespor’dan aldı ve Galatasaray’a verdi.

Ben Serkan Çınar’ın büyük maç yönettiğini görmedim. Yıllardır Galatasaray maçı yönettiğini de görmedim. Kötü bir hakemdir diyemem. Alper Ulusoy’a soruyorum, size baskıyı kim yaptı? Kim bu güç? 

Başakşehir’in şampiyon olmasından en fazla zarar görecek kurum kimdir? Spor endüstrisi, reklam şirketleri, spor şirketleri...Başakşehir bu sene şampiyon olduğunda gelecek 50-60 milyon Euro ile önümüzdeki sene de şampiyon olur. Bu kimleri rahatsız eder?

Başakşehir’in şampiyon olmaması için her şey yapılıyor. Başakşehir, Göztepe, Sivasspor, Rizespor gibi mütevazi takımlara puan kaybetmeseydi ne olursa olsun şampiyon olmuştu. Bu nedenle çuvaldızı kendilerine batırmalılar diyorum.

Mustafa Cengiz, ‘Kininizi içinizde saklayın, şimdilik erteleyin’ demedi mi? ‘Hataları kumpas olarak görmek doğru değil’ diyorsunuz…Fatih Hoca ‘Federasyondakiler hangi entrikalara girerler ben biliyorum’ demedi mi?

Serkan Çınar'ı bu maça gönderen kişiyi merak ediyorum. Bana bilirkişi olarak sorsalardı; Rizespor-Galatasaray maçının tekrarını ve Alper Ulusoy ve Serkan Çınar'ın hakemlikle ilgisinin kesilmesine hükmederdim. 

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 10