Beşiktaş'a yeni stadyum sponsoru Tüpraş! İşte imza töreninde yaşananlar

28.09.2023 - 11:52 | Son Güncellenme: 28.09.2023 - 14:41

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, stadyum isim sponsorluğu için anlaşmaya vardığı Tüpraş'la resmi imzaları attı. Çebi daha sonra açıklamalarda bulundu..

Beşiktaş'a yeni stadyum sponsoru Tüpraş! İşte imza töreninde yaşananlar

AJANSSPOR - HABER

Beşiktaş'ın Tüpraş ile yaptığı stadyum isim sponsorluğu anlaşmasına dair basın toplantısı, Başkan Ahmet Nur Çebi ve Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu'nun katılımıyla stadyumda gerçekleşti.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Tüpraş ile yapılan stat isim sponsorluğu anlaşmasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Stadın yeni adı; Beşiktaş Tüpraş Stadyumu

Beşiktaş Kulübü stadyum isim sponsorluğu için Tüpraş ile dev bir anlaşma yaptı. Siyah beyazlı kulüpten yapılan açıklamada Tüpraş ile yıllık primler dahil toplam 230 Milyon TL + KDV karşılığında anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Dolmabahçe’deki yeni stadın adı: ‘Beşiktaş Tüpraş Stadyumu’ oldu. Bilindiği gibi, Beşiktaş'ın stadyum isim hakkı daha önce Vodafone ile yapılan anlaşma gereği bu şirketin adını taşıyordu.

İlgini Çekebilir
Güntekin Onay: "Beşiktaş'ın her hattı S.O.S veriyor"
Habere Git

Tüpraş şirketi hakkında

Tüpraş geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en çok ciro yapan şirketi (481 Milyar TL) olarak açıklandı. Capital’ın “Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi” listesinde 1. sırada yer alıyor. İSO’nun “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 1. sırada yer alıyor. Bloomberg Global’ın “İzlenmesi Gereken 50 Şirket” listesindeki tek Türk şirket Şirketin ana ortağı Enerji Yarıtımları A.Ş. Koç Holding A.Ş. Koç ailesi ve onlara ait şirketler tarafından kontrol edilmektedir.

"Rahmi Koç'a bir kez daha teşekkür ediyorum"

Lasmanda ilk olarak söz alan Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"Burada Beşiktaş tarihinin en yüksek stat isim sponsorluğuyla ilgili sizlerle lanslanda buluştuk. Bu bir süreç aldı. Ancak istediğimiz şekilde sona erdi. Tüpraş ailesine, sayın ağabeyimiz Rahmi Koç'a teşekkür ediyorum. Çok önemli bir marka. Milli bir dev. İki kuruluşun birarada bulunması hem bizim hem de Tüpraş için önemli. Sponsorluk görüşmeleri yapan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Kızımız güzeldi. Herkes ister, bir kişiye verirsiniz. Tüpraş'a teşekkür ediyoruz. Beşiktaş tarihinin isim sponsorluğu altında maddi alamda en yüksek değerli anlaşmadır. Milli devle, markamız yakışır şekilde örtüşmesi beni ayrıca mutlu etti. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç'a bir kez daha teşekkür ediyorum."

İbrahim Yelmenoğlu: "Sponsorluklarımızı çok önemsiyoruz"

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ise Beşiktaş sponsorluğunu çok önemsediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Sadece Tüpraş için değil Beşiktaş için de tarihi bir gün. Bugün Tüpraş'ın Beşiktaş'a geldiği gün. Tüpraş, Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi. Yıllardır birinciliğimizi kimseye kaptırmadık. Planlarımızın hepsi sürdürülebilirlikle ilgili. Bütün ekonomik yatırımlar ve gelişmeler; spor, kültürle bir anlam ifade ediyor. Tüpraş olarak pek çok reklam, yardımda bulunuyoruz. Pekçok sponsorluğumuz devam ediyor. Sponsorluklarımızı çok önemsiyoruz. Tüpraş'ın reklama mı ihtiyacı var deniyor. Sponsorluklar bizim sürdürülebilirliğimiz için önemli. Büyük kurumlarla işbirliğimiz daha geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor. Beşiktaş sponsorluğunu çok önemsiyoruz. İki taraf için de hayırlı olsun."

"Biz de memnunuz"

Her iki tarafında mutlu olduğunu dile getiren Ahmet Nur Çebi, "Anladığım kadarıyla Tüpraş da bizden mennun. İbrahim Bey'in ifadelerinden bunu anlıyorum. Biz de memnunuz." dedi.

"Rahmi Bey'in Beşiktaşlı olması bu sponsorlukta önemli oldu"

Ajansspor Genel Yayın Yönetmeni Kenan Başaran'ın "Beşiktaş'ın ihtiyacı oldu, Rahmi Bey'e gidildi" deniyor. Bu işin arka planı nasıl oldu? sorusunu da cevaplayan Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"Bu bir süreç. Bu süreç içerisinde görüşmeler önemliydi. Mümkün olduğu kadar sessiz yapmamız gerekirdi. Camiya nasıl kabul ederse öyle kabul etsin. Rahmi Bey'in desteğini herkes biliyor. Bu süreci yönetirken emeğimizin yok kabul edilmesini de doğru bulmuyorum. O süreç oldukça pazarlıklı ve sıkıydı. Rahmi Bey evet Beşiktaş'ın yanındayım derken, çok ısrarcı olduk. Rahmi Bey'in Beşiktaşlı olması bu sponsorlukta önemli oldu. Onu da söylemek lazım."

"Hedeflerimize ulaştığımızı görürsek, sözleşmeyi uzatırız"

Ayrıca Kenan Başaran'ın "Sponsorluklar uzun soluklu anlaşmalardır. Tüpraş'la anlaşma sadece 3 yıllığına mı? Daha uzun olabilir mi? " sorusuna Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu şu cevabı verdi:

"Beşiktaş'la diğer Holding şirketlerinin daha önce sponsorlukları oldu. Bu yıl da Tüpraş oldu. 3 yıl kısa süre değil. Bugünden bir şey söylemek kolay değil. Stratejik dönüşüm planımız Beşiktaş'a katkısı olacaktır. Hedeflerimize ulaştığımızı görürsek tabii ki sözleşmeyi uzatırız. Ancak bunu bugünden söylemek doğru değil."

"Futbolun içinde bunlar var. 120 yıllık kulübüz"

Dün akşam Adana Demirspor karşısında alınan 4-2'lik mağlubiyeti de değerlendiren Çebi, "Adana Demirspor maçı tatsız bir maçtı. Ben üzüldüm, taraftar üzüldü, camia üzüldü. Futbolun içinde bunlar var. 120 yıllık kulübüz. Sabır gösterirsek takımımızın sezon sonu heefe ulaşacağından şüphem yok. Her maçın skoruna göre alkış ya da eleştiri doğru değil. Birlik ve beraberlik içinde olalım. Sabır gösterelim. Takıma, hocama güveniyorum. Yaşanan bir trafik kazası. Ne ben Beşiktaş'ın başkanlığından ne de Rahmi Koç mağlubiyet aldık diye sponsorluktan vazgeçeriz." dedi.

"Sponsorluk gelirleri ikiye katlandı"

"Sponsorluk gelirleri ile diğer gelirler arasındaki denge nasıl? sorusuna ise Ahmet Nur Çebi: şu cevabı verdi:

"Yayın gelirleri düştü. Sağ olsun Beşiktaş'a verdikleri değerden dolayı sponsorluk gelirleri geçmişe göre rakam iki kat arttı. Göğüs reklamını Rain ile yaptık. Belki de en önemli göğüs reklamıydı. Beko'nun şimdi Tüpraş'ın destekleri. Hepsini biraraya aldığımızda sponsorluk gelirleri ikiye katlandı."

Yelmenoğlu: "Heforshe kampanyamız dünyada örnek olarak alındı"

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ise Fenerbahçe ile yapılan Heforshe kampanyasına değinerek şu ifadeleri kullandı:

"Heforshe kampanyamız dünyada örnek olarak alındı. Fenerbahçe ile sponsokluktan ziyade olimpik sporların desteklenmesi. Bu sponsorluğun altında da Fenerbahçe ile yaptığımız işbirliklerinin bize kazandırdıklarının katkısı var."

Ahmet Nur Çebi'den play-off açıklaması

Süper Lig'de Play-off hakkında da konuşan Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"Sponsorlukların devamı için futbol takımı için hemen hemen tamamlandı. Sezonun neredeyse üçte biri geçmesine karşın zaman kaybedildi diye bir kanı var. Tüpraş ile sezonluk olarak el sıkıştık. Onlara anlayışları için teşekkür ediyorum. Yayın gelirlerinin düşmesinin sebebi Türk futbolunun bence her kesime doğru izah edilmemesinden kaynaklanıyor. Sadece TFF'ye mal etmek doğru değil. Hepsi bir bütün. Ya hep beraber bunu yukarı çıkaracağız ya da aşağı gideceğiz. Kötüyü tersine çevirmemiz gerekiyor. Futbolun çokönemli olduğunu dünya kabul ediyor. Biz yeterince farkına varamadık. Galibiyetler ve mağlubiyetlere bakıyoruz. Sadece sonuçlara göre kulüplerimizi kamuoyuna sunmaya çalışmak doğru bir mantık değil. Play-off bütün kulüplerin alacağı ortak karar olacak. Ayrıca o turnuvada keyif ve gelirdir. Bu sezon da olursa hay hay. Destek veririm. Top oynamaktan mücadele etmekten kaçmak gereksiz. Biz bunu destekleyici oluruz.

"Ekibime, futbolcularıma, hocama ve yöneticilerime güveniyorum"

Adana Demirspor mağlubşyeti sonrası lige havlu atıldığı iddialarına değinen Çebi, "Daha ligin başındayız. Daha önümüzde onlarca maç var. Ekibime, futbolcularıma, hocama ve yöneticilerime güveniyorum. Her maçın sonucuna göre değerlendirme yaparsak takım üzerinde gerginlik yaratıyor. Sabırla beklemelerini, itidalli olmalarını istiyorum. Pandemi döneminde bu takımdan bir şey olmaz denilen bu takımı bu noktaya biz getirdik. Tarihi biraz analiz ederek sonuçlara göre bakmamalarını öncelikle birlik ve beraberlik içinde olmalarıni istiyorum." dedi.

"Hentbolde bir kupa aldık"

Beşiktaş'ın amatör takımlarına da değinen Ahmet Nur Çebi, "Futbol ekonomi olmuş durumda. Diğer sporlar sanki yokmuş gibi. Bilmeyenler bile var. Hentbolde bir kupa aldık. Bu hiçbir zaman gündeme gelmiyor. Toplumdaki algı nedir ona bakmak lazım. İnsanları oraya yönlendirmek lazım. Bütün amatör kulüplere sponsor bulduğumuzu ifade edeyim. Hepsinin çok değerli sponsorları var. Diğer branşların da hakettiği değerleri bulması lazım." dedi.

"Şenol Güneş - Salih Uçan baba oğul gibi"

Şenol Güneş'in Salih Uçan'ı Adana Demirspor maçı sonrası itmesiyle ilgili olarak soruyu Ahmet Nur Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"Maç bitmiş. Kaybetmek acı bir şeydir. O süreçte herkes gergin. Şenol hoca ile Salih Uçan arasındaki bağın baba oğul ilişkisi olduğunu bilseniz kötü düşünmezdiniz. Bir an önce oyuncuları içeri almak istiyor. Haklı olarak bitmiş bir üzüntü var. Bu soruyu da kendisine sormanızda fayda var. Kesinlikle art niyet olmadığını söylüyorum. İKisi arasındaki ilişkiyi de bilen benim. Sadece çekip içeri sokma arzusu.

Oyuncuyu itme olarak değil, oyuncuyu soyunma odasına sokma olarak bakıyor. Anlık ve oradaki ambianstan oyuncularını çıkarma hareketi olarak değerlendiriyorum. Onlar kendi aralarında hallederler. Salih'i ben değiştiremem. Bu kadar büyütülmeye gerek yok. İkisinin arasındaki saygı ve sevgiyi bilebilseniz oradaki hareketi daha iyi anlardınız. İkisi arasındaki baba-oğul ilişkisi daha üst düzeyde"

Domino Legend
4.2
Senin için hazırladığımız haberler