Ahmet Nur Çebi'den Orman'a cevap: "İbra edilmedi çünkü tüm imzaları tek başına attı"

10 Ocak 2020 11:04- Son Güncelleme - 10 Ocak 2020 11:04
Google news abonelik

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fikret Orman'ın ibra edilmemesiyle ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Konunun şahsi olmadığını anlatan Çebi, "Fikret Orman ibra edilmedi çünkü tüm imzaları tek başına attı. Burası Beşiktaş. Konuyu şahsileştirmeyelim" dedi. Ayrıca Çebi, transfer çalışmaları, TFF ile yaptıkları görüşmeler ve birçok konuda çarpıcı ifadeler kullandı. Ahmet Nur Çebi'nin basın toplantısını Ajansspor olarak canlı aktardık. İşte Çebi'nin o açıklamaları:

Ahmet Nur Çebi: "İbra edilmemesi gerektiğini biliyoruz"

Bildiğiniz gibi dün gündemimizdeki konu bir önceki başkanımızın ibra edilmemesiyle ilgiliydi. Onunla ilgili konuşacağım. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum arkadaşlar; Beşiktaş çok önemli bir kurum. İbra konusuna gelince; bir önceki döneminde 10 milyon TL kâr eden bir kurumun, bir sonraki dönemde 307 milyon TL zarar etmesi zaten ibra edilmemesi gerektiğini biz de biliyoruz.

Fikret Orman'ın ibra edilmemesi...

Fikret Orman'ın ibra edilmemesi...

Beşiktaş'ın yaşamış olduğu büyük zararın incelenmesi gerektiği konusunda oy birliği ile karar alındı. Bir diğer konu da şu; Beşiktaş Kulübü yöneticilerinin ibra edilmesi ancak; başkanın ibra edilmemesi durumunu açıklamak istiyorum. Tüm futbol AŞ'nin bahsi geçen tarihler arasında yönetim kurumu kararlarına baktığımızda, Beşiktaş'ın ana faaliyeti olan futbolcuların maliyeti kar/zararın temelini oluşturuyor.

Ahmet Nur Çebi: "İmzaları Orman attığı için onun hesap vermesi gerektiğini düşündük"

Ahmet Nur Çebi: "İmzaları Orman attığı için onun hesap vermesi gerektiğini düşündük"

Bunların hiçbirisinde yöneticilerin imzası olmadığını gördük. Buradan da yola çıkarak 'Bu arkadaşlarımız içinde olmadıkları, atmadıkları imzalardan sorumlu tutulamaz' dedik. Tamamen Futbol AŞ'yi taahhüt altına sokan imzaları sayın başkanın imzaladığını, o yüzden onun hesap vermesi gerektiğini düşündük. Bir hukuki süreç zaten var. İbra edilseniz de var, edilmeseniz de var. İbra edilmemek dünyanın sonu değil.

Ahmet Nur Çebi: "Burayı tek başına yönetmek doğru değil, hata yaparsınız"

Mevcut yeni yönetimin tartışıldığını görüyorum. Kendimin neden orada olmadığına yönelik sorular görüyorum. Zaten yukarıda belirttiğim gibi tek başına burayı yönetmek doğru değil. Hata yaparsınız. Ben kuvvetler ayrılığıyla bir konuyu yönetmenin çok faydalı olacağını düşünmekteyim. Ben hesap sorabilmeliyim, oradaki kişiler de bana muhalefet edebilmeli.

Ahmet Nur Çebi: Hiçbir şeyden kaçmıyorum"

Ahmet Nur Çebi: Hiçbir şeyden kaçmıyorum"

Buraya yönetim kuruluna seçilen arkadaşlarımızın üçü zaten benim yol arkadaşım. Bunlardan herhangi bir tanesinin burayı yönetmesi, başkanlık yapması benim için sorun değildir. Bugün 'Sorumluluktan mı kaçıyorsunuz?' diyenlere şunu söylüyorum, ben tüm borçlardan sorumluyum. Beşiktaş'ın vergi ve SSK borçları tüm borçlardan fazla. Bir şeyden kaçmıyorum. Yani oradaki borç, Beşiktaş'ın içerisinde bulunduğu diğer borçlar bunun yanında solda sıfır kalır.

Çebi'den soru: " O zaman neden sorgulanmadı?"

Çebi'den soru: " O zaman neden sorgulanmadı?"

Futbol AŞ'de yönetim kurulu üyesi olmayan geçmişteki arkadaşlarımız transfer komitesi üyeliği yaptılar. Futbolda her türlü konuda karar alıp başkanın imzasını aldılar. O zaman neden bu sorgulanmadı? Asıl bu sorgulanmalıydı.

Ahmet Nur Çebi: "Beşiktaş'ın ağır bir yükü var"

Beşiktaş'ın şu an ağır bir yükü var. Her şeyi çöze çöze yola devam ediyoruz. Camiamızdan rica ediyoruz, sabır göstersinler. Teşekkür ederim. Benim konuyla ilgili söyleyeceklerim bunlar.

Ahmet Nur Çebi: "Hukuken ne gerekiyorsa onu yapacağız"

Ahmet Nur Çebi: "Hukuken ne gerekiyorsa onu yapacağız"

Mahkemenin vereceği sonuç önemli. Dava açma hakkı tüm Beşiktaşlı Genel Kurul Üyelerinin hakkıdır. Biz hukuken ne gerekiyorsa onu yapacağız.

Ahmet Nur Çebi'den TFF'ye gönderme: "Cevap bekliyoruz!"

Ahmet Nur Çebi'den TFF'ye gönderme: "Cevap bekliyoruz!"

VAR'la ilgili müracaatlarımızın durumunu izah edeyim. Biz de herkes gibi biliyoruz ki futbolla ilgili konuların muhakeme edileceği yer Tahkim Kurulu'dur. Ancak tahkim, 'tahkime gidebilmemiz için önce TFF'ye başvuru yapacaksınız' diyor. Biz o yolu aşamıyoruz. TFF'nin bize cevap vermesini beklemek durumundayız. Şu an bunu bekliyoruz.

Futbolcuların parasını ödeyebilecek durumları var mı?

Bugüne kadar hiçbir futbolcunun Beşiktaş'ta parası kalmadı. Bunlar için çalışıyoruz. Çözülmemesi, çözülmeyeceği anlamına gelmez.

Çebi'den Futbol A.Ş için Torunoğulları önerisi

Çebi'den Futbol A.Ş için Torunoğulları önerisi

Kendisinden bütçe konularında faydalanmak istiyorum. Zaman zaman Cenk Bey'in toplantı talep ettiğini ve değerlendirilmediğini biliyorum. Futbol A.Ş'nin başkanlığı için Erdal Torunoğulları tercihimdir. Ama kararı yönetim kurulu alacak.

Ahmet Nur Çebi: "Kumar oynayabilecek durumda değilim"

Ahmet Nur Çebi: "Kumar oynayabilecek durumda değilim"

Basiretli olmak zorundayız. Gelişigüzel hareket edemeyiz. TFF'nin limitleri aşan takımlara uygulayacağı cezaları tümünüz biliyorsunuz. Ben böyle bir kumar oynayıp Beşiktaş'ı sıkıntıya atabilecek bir konumda değilim. Limitleri ben aştığım takdirde bir sonraki sene alacağımız puan silme ve cezalar Beşiktaş'a layık gördüğüm bir durum olamaz. Her koyun kendi bacağından asılır. Diğer kulüpler ne yapıyor bilmiyorum ama ben dikkat etmek zorundayım.

Avcı ile ne konuştular? Transfer yapacaklar mı?

Avcı ile ne konuştular? Transfer yapacaklar mı?

Abdullah Hoca ile konuştum. İhtiyacımız olan bir iki bölge olduğunu o da ifade etti. Ancak; TFF ve FFP ile ilgili sıkıntıları o da kabul etti ve anlayış gösterdi. Biz de yüzde 15'e düşen faizlerden yararlanabilirsek 1-2 transfer yapmaya çalışacağız. Ayrıca gidecek olan hiçbir futbolcumuz yok. Talep yok. Olsa değerlendirebiliriz.

"Cenk Tosun başka bir takımla anlaşırsa üzülürüz"

"Cenk Tosun başka bir takımla anlaşırsa üzülürüz"

Cenk Tosun yine gündeme geldi doğrudur. Beşiktaş'a katkısı büyüktür. Kendisine teşekkür ediyorum. Onun satışında da ben vardım. Ancak biraz önce bahsettiğimiz sorunları netleştiremediğimiz için maalesef Cenk Tosun'a cevap veremedik. Biz netleştirene kadar Cenk Tosun başka bir takımla anlaşırsa çok üzülürüz. İşler istediğimiz gibi giderse 25-30 milyon TL gibi bir harcama limitimiz çıkar önümüze. O da 6 ay için önümüzü açar.

Fikret Orman'a cevap: "Şahsileştirmeyelim"

Fikret Orman'a cevap: "Şahsileştirmeyelim"

Bir defa, 'ağabey' dediği için Fikret Orman’a teşekkür ederim. Burası Beşiktaş. İbra konusu şahsileştirilmemesi gereken bir durumdur. Fikret Orman'ın kendisinden de rica ediyorum bu olayı şahsileştirmeyelim. Ağabeylik konusu şahsi bir konudur.

Çebi'den kurullara mesaj!

Çebi'den kurullara mesaj!

Denetleme Kurulu'nun geçmiş dönemde vazifelerini tam olarak yaptıklarını söylüyorlar, biz de tam tersini düşünüyoruz. Ben ikinci  başkan olduğum dönemde de buna itiraz etmiştim. Yaşanan şeylerden Beşiktaşlılar çok rahatsız olmasın. Tartışmalar bazen Beşiktaş'ın daha iyiye gitmesini sağlıyor.

Futbolcularla indirim konusunda görüşme yaptılar mı?

Futbolcularla indirim konusunda görüşme yaptılar mı?

Sözleşmeler konusunda açık olayım. Henüz 'indirim yapın' talebinde bulunmadım. Bugün oyuncularımızla görüşeceğiz. Yeni yapılan indirim olsa bile yüzde 66'lık vergiye tekabül edecek. Yani adamdan yüzde 30 indirim alacaksınız, devlete yüzde 40 vergi ödeyeceksiniz. Bunu devlete sorduk, umarım cevap lehimize gelir.

Ahmet Nur Çebi: "Kendilerini aklayabilmeleri için şans"

Ahmet Nur Çebi: "Kendilerini aklayabilmeleri için şans"

Denetleme Kurulu sizin de bildiğiniz gibi dışarıda işi gücü olan insanlardan oluşturuluyor. Dolayısıyla kolay bir iş değil. Biz Denetleme Kurulu'na 'siz haklı olabilirsiniz, siz önünüze gelen rakamlara bakarak yorum yapıyorsunuz, biz müsaade ederseniz size bir ekip oluşturalım, onlar araştırsın, sonra siz denetleyin' dedik. Mutabakat da sağladık. Ben incelenmesini çok istiyorum çünkü; incelenecek dönemde ben de vardım. Dolayısıyla ibra edilmemekten dolayı çok üzülmeye gerek yok. Belki de bir şanstır kendilerini aklayabilmek için. Denetleme ile her şey şeffaflaşacak.

Sokakta futbol şovu yaptı! Sokak futbolu...