• Diğerleri

Alanya cezası da Trabzonspor'un 'Zorlu'su olur!

Eski PFDK Başkanı Hüseyin Karaahmetoğlu, Alanya-Trabzonspor yaşanan olaylardan ötürü iki kulüp başkanına ağır cezalar gelmesi beklenirken, çok komik cezalar çıktığını söyledi.
2 Temmuz 2020 13:54- Son Güncelleme - 2 Temmuz 2020 14:00
Google news abonelik

Hüseyin Karaahmetoğlu, Ajansspor için kaleme aldığı yazıda temsilcilerin olayları raporlarına yazmadığını, PFDK'nın da görüntülere bakmadığının altını çiziyor. Karahmetoğlu'na göre, bu düşük ceza en çok Trabzonspor'un aleyhine oldu. Eski PFDK Başkanı bu cezalar nedeniyle "Trabzonspor kollanıyor" algısı yaratılacağını ve Fenerbahçe'nin Zorlu görüşmesinden sonra yaşadıklarının benzeri bir durum ortaya çıkacağını savunuyor. Karaahmetoğlu, Fatih Terim'in attığı tweeti de bunun ilk işareti olarak yorumluyor...

 

Hüseyin Karaahmetoğlu

Alanyaspor-Trabzonspor maçında iki kulübün başkanı arasında yaşanan olaylar ve maç sonunda TV'lere yaptıkları açıklamaları Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Kurulu'nca Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi.

PFDK'dan çıkan cezalarsa tatmin etmekten uzak olması bir yana kamuoyunun büyük kesimince normal de karşılında. Bu da şaşkınlık verici bir durum.

Hukuk Kurulu'nun, disiplin suçu işleyenleri sevk ettiği maddeler bakıldığında olaylara karışanların ciddi cezalar alacağı beklentisi oluştu. Ağır ceza çıkacağı beklentisi, olay görüntülerinin kamuoyuna yansımasıyla birlikte daha da güçlendi.

 

Bunun yanı sıra iki başkanın bir TV kanalına bağlanarak birbirlerini suçlamalarının da ayrıca bir disiplin sevkine neden olabileceği düşünüyorum ki geçmişte bunun emsalleri var.

TFF'nin yayınladığı bir Covid-19 talimatı olduğunu da hatırlayalım. Bu talimata uyulmaması halinde ciddi cezalar verileceği belirtilmesine rağmen PFDK, Alanya'da yaşanan olaylardı bu durumu gözardı etti.

 

Sadece Covid'ten bile 60 gün gelirdi

Sadece Covid'ten bile 60 gün gelirdi

Sevk maddelerine bakıldığında hakaret, saldırı kavga, basına yapılan açıklamalar ve Covid-19 tedbirlerine aykırı davranış cezalarının toplamı ciddi bir hak mahrumiyeti ve para cezasını gerektiriyor. Bakın Covid-19 talimatını ihlal bile -akredite olunmayan alanlara girmek gibi- en az 60 gün hak mahrumiyeti gerektiriyor. Ama sonuçta Alanya Başkanı Hasan Çavuşoğlu 7, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu da 15 gün hak mahrumiyeti cezası aldı. Bu cezalar hem çok düşük hem de disiplin talimatına aykırıdır.

 

Temsilciler olayları rapora yazmamış

Burada PFDK'nın hakkını da yememek adına, yaptığım istihtibaratı paylaşmak isterim. PFDK'nın değerlendirmesinde temsilci raporları büyük önem arz eder. Alanya'da maçın temsilcilerinin olayları olduğu gibi yantısmamış. Bu nedenle her iki kulüp başkan ve yöneticileri ağır cezalardan kurtulmuştur.
Bilindiği gibi, kamera görüntülerine dayanarak ceza verilmesi istisnadır. Ağır ceza beklentisi görüntüler nedeniyle oluşmuştur. Açıklanan cezalar çok düşük kalınca haliyle "Bu nasıl olur" sorusu ortaya atılmıştır.

Öncelikle PFDK'ya intikal eden raporların içeriğine bakmalı. Aldığım istihbarata göre maçın temsilcileri bu olayları raporlarında net bir şekilde yazmadık. Bu eksiklik kulüp başkan ve yöneticilerinin az ceza almalarına neden olmuştur. Geçmişte PFDK, Galatasaray ve Fenerbahçe Başkan ve yöneticilerine basın açıklamaları nedeniyle verilen cezalar emsal alarak, raporlardaki eksikliği yayıncı kuruluştan görüntüleri isteyerek tamamlaabilirdi. Böylece olaya karışanlara hak ettikleri cezalar verilebilirdi.

 

Hukuk Kurulu itiraz etmeli

Yine Hukuk Kurulu'nun sevk yazılarında ve delillerinde bu konuların tam ve eksiksiz yapıldığını kabul edersek, -ki ben böyle olduğuna inanıyorum-, bu durumda takdir edilen ceza hakikaten çok komiktir. Bu bir çifte standarttır!

PFDK, bu kararla ceza çıtasını yere düşürmüştür. Toplumdaki tepkinin azalması açısından TFF Hukuk Kurulu'nun Tahkim Kurulu'na itiraz etmes gerekir. Bunu yapma hakkı bulunuyor. Peki yapabilir mi? Ne yazık ki çok zor. Bu ceza sonrasında, halen cezaları devam eden Galatasaray ve Fenerbahçe Başkan ve de yöneticileri -ve elbet diğer kulüp başkan ve yöneticileri de- yargılamanın yenilenmesini isteyebilirler. Çünkü Çavuşoğlu-Ağaoğlu kararı emsal oluşturmuştur. Ama isteseler de mevcut yapıda sonuç almaları çok zor.

 

Trabzonspor aleyhine algı yaratır

Trabzonspor aleyhine algı yaratır

Bir noktaya daha temas etmek isterim. PFDK'nın verdiği cezalar özellikle Trabzonspor aleyhine olumsuz bir algı yaratacağını düşünüyorum. Verilen cezalar Trabzonspor yönetimini de rahatsız etmiştir. Çünkü kamuoyunda "Trabzonspor korunuyor" algısı yaratmak için kullanılacağını düşünüyor.

 Bu da tüm spor ailesinin Trabzonspor’un üzerine gitmesine neden olabilir. Tıpkı Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Zorlu'da yaptığı görüşme sonrası sürecin benzeri yaşanabilir. 

Nitekim, cezaların açıklanmasından hemen sonra Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, "Organize ve profesyonelce başlayıp, ZORLU geçen bir sezonu, ADALET arayarak bitiriyoruz. Hakkımızda hayırlısı" diye tweet attı. Özetle bu PFDK'nın bu kararı Trabzonspor'u zor durumda bırakmıştır.

Ayakkabısız atılan gole inanamayacaksınız