AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Alanyaspor'a UEFA'dan stadyum şoku!

İlk Yayınlanma : 31 Tem 2020 - 13:55 / Son Güncelleme : 31 Tem 2020 - 13:58

Gelecek sezon Türkiye'yi Avrupa kupalarında temsil edecek Alanyaspor'un stadyumunun kriterlere uygun olmadığı ortaya çıktı. Turuncu-Yeşillilerin stadyumunun maçlara ev sahipliği yapabilmesi için yaklaşık 90 milyon TL'ye ihtiyaç olduğu belirtildi.

Süper Lig'de sezonu 5. sırada tamamlayarak Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanan Aytemiz Alanyaspor'un maçlarını oynadığı Bahçeşehir Okulları Stadyumu'nun UEFA kriterlerine uygun olmadığı ortaya çıktı.

19 Haziran'da Türkiye Futbol Federasyonu tarafından duyrulan UEFA Kulüp Lisansı almaya hak kazanan ekiplerin arasında yer alan Alanyaspor'un, lisans hakkını kendi stadyumuyla değil, Antalyaspor'a ev sahipliği yapan Antalya Stadyumu sayesinde aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Alanyaspor Kulübü Başkanı Hasan Çavuşoğlu, "Stadımız, UEFA kriterlerine uygun değil. Lisansı aldık ama Antalyaspor'un stadını göstererek aldık. Bu, çok üzücü bir durum" dedi.

Maliyeti 90 milyon TL!

UEFA’dan gelen heyetin de Bahçeşehir Okulları Stadyumu’nun kriterlere uygun olmadığı yönünde hazırladığı öğrenildi. Raporda; tribünlerin çatısını tutan direklerin ortadan kaldırılması gerektiği, yetersiz saha aydınlatmasının güçlendirilmesi, naklen yayın için gerekli kablolama işlemleri, VIP tribün ve basın çalışma alanlarındaki fiziki yetersizliklerin giderilmesi, ilk yardım odalarının artırılması, panoramik stüdyo yapımı gibi önemli eksikliklerin giderilmesi, aksi halde UEFA maçlarının burada oynanamayacağı belirtildi.

Tüm bu eksikliklerin giderilmesi için de yaklaşık 90 milyon TL bütçenin gerektiği de gelen haberler arasında yerini aldı.

Alanya Stadyumu hakkında

Alanyaspor'un maçlarını oynaması için 1995 yılında yapımına başlanan Oba Stadı, inşaatı ilk 15 yılında ilerlemedi. İlk projesinde 19 bin civarında kapasitesi bulunan stat, o dönemin projesi olduğu açık tribünlerden oluşuyordu. Birkaç defa yüklenici firma değişikliği de yaşanan stat için Antalya Milletvekili ve şuan Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleri ile 2011 yılında resmen açıldı. Ancak projesinde değişiklikler yapılan ve modernleştirilen stadın tamamı kapalı tribün olarak yapılırken kapasitesi de 10 bin 800’e düşerken, maliyeti de12 Milyon TL’ye ulaştı.

Ancak hızlı bir şekilde tamamlanan stat UEFA kriterlerine uygun hale getirilemedi. 2016 yılında Alanyaspor’un Süper Lig’e çıkması ile birlikte konuyla ilgili girişimlere başlayan Alanyaspor Yönetimi, stadyumun kriterlere uygun hale getirilmesi için yüksek bir maliyet hesabı ortaya koydu.