AjanssporAjansspor uygulamasını indir

ALES ertelendi mi, sınav tarihi ne zaman? ÖSYM'den ilk açıklama yapıldı...

İlk Yayınlanma : 27 Nis 2021 - 16:13 / Son Güncelleme : 27 Nis 2021 - 16:22

Akademik Personel ve Lisansüstü Giriş Sınavı (ALES) ertelendi mi? Ne zaman sınav yapılacak? ALES iptal mi? ÖSYM'den konuya ilişkin ilk açıklama geldi...

ALES ertelendi mi, sınav tarihi ne zaman? ÖSYM'den ilk açıklama yapıldı...

Her yıl yüzbinlerce insanın başvuruda bulunduğu ALES ertelendi mi? ÖSYM tarafından konuya dair ilk açıklama yapıldı? Peki, ALES iptal mi? Farklı alanlarda veya kendi alanlarında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için Akademik Personel ve Lisansüstü Sınavı son derece kritik. Ayrıca, bir önceki gün Beştepe'den 18 günlük tam kapanma kararı çıkmıştı. Bu yüzden ALES iptal mi sorgusu son saatlerde önem arz etmeye başladı. ALES ertelendi mi, sınav tarihi ne zaman?

ALES iptal mi?

ALES İlkbahar iptal mi? ÖSYM'den konuya ilişkin yapılan açıklamada ALES'in iptal edilmediği açıklandı. ÖSYM'nin internet adresinde yayınlanan takvim doğrultusunda sınav düzenlenecek. 18 günlük karantina sürecinde ALES'e girecek kişiler ne yapmalı? Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklar mı?

ALES ertelendi mi? Sınav ne zaman yapılacak? 

Yüzbinlerce adayın merak ettiği ALES ertelenmedi. ÖSYM'den konuya dair şu açıklama yayımlandı;

"Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/1), 2021 yılı ÖSYM Sınav Takviminde ilan edilen 02 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilecektir."

Sokağa çıkma kısıtlamasında nasıl sınava gidilecek?

2 Mayıs Pazar günü yurt genelinde kapsamlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulandığı biliniyor. Bu yüzden, ALES'e katılacak adaylar, yanlarında sınav kağıdı ile sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. ÖSYM'den yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanlığının yayımlamış olduğu Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi kapsamında; 02 Mayıs 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek 2021-ALES/1’e katılacak adaylar (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) Sınava Giriş Belgelerini, sınav görevlileri ise sınava ait Görevlendirme Belgelerini yanlarında bulundurmak kaydıyla sınav günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır." ifadelerine yer verildi.