AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Alexia Carutasu: “Hayallerim gerçek oldu”

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 04 Nis 2022 - 19:25 / Son Güncelleme : 04 Nis 2022 - 22:49

Sultanlar Ligi ekiplerinden Galatasaray HDI Sigorta'nın VakıfBank'tan kiraladığı Alexia Carutasu, Türk vatandaşlığına geçti ve hayallerinin gerçek olduğunu açıkladı. İşte detaylar...

AJANSSPOR HABER

Sultanlar Ligi ekiplerinden Galatasaray HDI Sigorta takımında kiralık olarak forma giyen VakıfBank sporcusu Alexia Carutasu, Türk vatandaşlığına geçerek yerli oyuncu statüsünde oynamaya hak kazandı. Carutasu, ise açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

2003 yılında Romanya'da dünyaya gelen Alexia Carutasu'nun annesi ve babası profesyonel basketbolcuydu. 7 yaşından itibaren spora yönlendirilen genç voleybolcu, 13 yaşındayken Romanya Ulusal Ligi'nde ilk maçına çıktı. Romanya U18 Milli Takımı'ndaki performansı dikkat çeken Carutasu, VakıfBank tarafından fark edildi ve teklif yapıldı. Profesyonel voleybol kariyerine Romanya ekibi CSM Bucharest'te başlayan 2003 doğumlu genç oyuncu, Romanya Milli Takımı ile mücadele ettiği U17 Balkan Şampiyonası'nda da en iyi pasör çaprazı seçilmişti.

2020 yılında Sultanlar Ligi ekiplerinden Yeşilyurt'ta kiralık olarak forma giyen Alexia Ioana Carutasu, Yeşilyurt'un CEV Challenge Kupası'nı kazanmasında önemli bir rol oynayarak MVP ödülünün de sahibi olmuştu.

Galatasaray HDI Sigorta'da forma giyen Alexia Carutasu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmesi ile beraber duygu ve düşüncelerini Türkiye Voleybol Federasyonu'nun resmi internet sitesine paylaştı. Türk oyuncu statüsünde oynamaya hak kazanan 2003 doğumlu ve 188 santimetre boyundaki pasör çaprazı şunları söyledi:

''Sabırsızlanıyorum''

"Gerçekten çok mutlu olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum. Dört yıl gibi uzun bir süre bunun gerçekleşmesini bekledim ama sonunda hayallerim gerçek oldu. Duygularımı tam olarak nasıl ifade edebilirim, nasıl açıklayabilirim bilmiyorum ancak kendimi Türk Milli formasıyla görmek için sabırsızlanıyorum. Bu konuda her zaman yanımda olan başta ailem olmak üzere, sürecin en başından bugüne kadar ilgi ve alakasıyla desteğini hiç esirgemeyen Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ'a ve kulübüm VakıfBank'a çok teşekkür ederim."

Türk statüsünde Aleksia Karutasu adını kullanacak genç oyuncu, 2024 Ocak tarihinden itibaren Türk Milli Takımı'nda da mücadele edebilecek.