Ali Koç açıkladı: "Önce ben taşın altına elimi koyacağım ve..."

30 Mart 2019 18:51- Son Güncelleme - 30 Mart 2019 21:51
Google news abonelik

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç dikkat çeken sözler söyledi. Koç, "Camiamızın desteğiyle bu onurlu göreve gelmemizin ardından gerek şahsım gerekse yönetim kurulu olarak biz mali anlamda gereken desteği verdik. Bunu yaptıktan sonra şimdi de camiamızdan destek istiyoruz" diye konuştu.

Ali Koç, sohbet toplantısında flaş sözler söyledi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, düzenlenen sohbet toplantısında yaptığı açıklamada, "Fenerbahçe bir önceki dönemden 3 milyar TL’yi aşan bir borç yükü devralmıştır. Bu borç yükünün büyük bölümünü finansal borçlar (bankalar ve factoring şirketleri) oluşturmaktadır. Bunu istemeyerek de olsa dile getirmek zorundayız. Fenerbahçe için hayata geçirdiğimiz kitlesel kaynak oluşturma projesi 4 Nisan’da başlayacak. 4 Nisan tarihinin Fenerbahçe için çok ayrı bir anlamı daha var. Diğer kulüpler yaptı ancak Fenerbahçe daha önce bu tip bir kampanya yapmadı. Bize bu kampanyanın farkı ne olacak diye soruyorlar. Şuna inanıyorum; bizim kampanyamızın farkı sonucu olacak. Hatta şuna inanıyorum; bu kampanya diğer kulüplere ve yapılara da ilham kaynağı olacak, örnek teşkil edecek" dedi. 

"Bu camianın yapı taşı inançtır"

"Bu camianın yapı taşı inançtır"

Finansal sıkıntıların yaşandığını ama bunların aşılacağını aktaran Başkan Koç, "Her zaman söylüyorum bu camia farklı bir camiadır. Sivasspor maçımızın olduğu gün 35 bini aşkın kişi Saracoğlu’nda iken 12 bin kişi de basketbol salonumuzdaydı. Bunun bir benzeri daha yoktur. Bu kampanya birden bire hayata geçirilmiş bir kriz durumundan ibaret değil, anlık bir kurgudan ibaret de değil. Kongre sürecinde bunu birçok kez dile getirdim. Kulübün finansal durumu sürdürülebilir değil, mali bağımsızlığımızı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız dedim. Fenerbahçe’nin finansal anlamda bir kurtuluş savaşı vereceğini anlattım. Fenerbahçe taraftarı umutsuzluğun taraftarı değildir. Bu camianın yapı taşı inançtır. Söz konusu Fenerbahçe olunca bizim fıtratımızda her zaman nasıl olmaz değil; nasıl başarırız vardır" şeklinde konuştu. 

"Bu kampanya ile ben dahil yedi yöneticimiz bizzat ilgileniyor"

"Bu kampanya ile ben dahil yedi yöneticimiz bizzat ilgileniyor"

"Fener Ol" kampanyasına dair konuşan Ali Koç, "Dünyanın dört bir yanında, her daim Fenerbahçe’nin yanında olan, bizden bir kıvılcım bekleyen, 'başkan bize düşen görevi bize bildirmen yeterli' diye her gün bizi arayan, haber yollayan, söyle diyen dernek üyelerimiz var. Onlar bulundukları her yerde Fenerbahçe’nin temsilcileri. Bu kampanyanın Türkiye’nin, dünyanın dört bir yanına yayılması için en önemli görev derneklerimizde. Bunun için önce ben elimi taşın altına koyacağım ama camiamın desteğini de bekliyorum, bu işin altından ancak hep birlikte kalkabiliriz dedim. Dolayısıyla bu kampanya aylarca devam eden bir sürecin, her detayı düşünülmüş planlı bir çalışmanın sonucudur. İnanıyorum ki camiamızın desteği ile sonucu da çok güzel olacak. Camiamızın desteğiyle bu onurlu göreve gelmemizin ardından gerek şahsım gerekse yönetim kurulu olarak biz mali anlamda gereken desteği verdik. Bunu yaptıktan sonra şimdi de camiamızdan destek istiyoruz. Bu kampanya ile ben dahil yedi yöneticimiz bizzat ilgileniyor. Başta Başkan Yardımcımız Burhan Karaçam, Erol Bilecik, Tankut Turnaoğlu, Esra Nazlı Ercan, Sertaç Komsuoğlu, Metin Sipahioğlu an be an süreçlerin içerisinde" açıklamasında bulundu. 

"3 Temmuz hain Fetö saldırısı camiamıza büyük zarar verdi"

3 Temmuz sürecine ilişkin de konuşan Başkan Koç, "Rakiplerimizin her alanda açık ara önünde olduğumuz bir dönemde gerçekleşen 3 Temmuz hain Fetö saldırısı hem sportif anlamda, hem de finansal açıdan camiamıza büyük zarar verdi. 3 Temmuz’a ilave olarak özellikle son 5 yılda yapılan sorumsuzca harcamalar, yanlış yatırımlar, günü kurtarma mantığıyla uygulanan finansal yönetim tarzının neticesinde oluşan borç ve faiz sarmalı bizi bugünlere getirdi. Biz daha bu kampanyayı hiçbir yerde açıklamamış, dillendirmemişken duyan taraftarlarımız Türkiye’nin dört bir yanından mektuplar gönderdi. Zarfların içinden tüm aidiyetiyle Fenerbahçe’ye duyduğu aşkı anlatan mektuplar ve harçlıklarından arttırdıkları paraları gönderdiler. Tüm bunları saklıyoruz, bizim bu kampanyaya inancımızı nasıl dayanağı işte bu aidiyet duygusudur" dedi.

"Finansal durum bir günde düzelecek değil"

"Finansal durum bir günde düzelecek değil"

Ali Koç'un diğer açıklamaları şu şekilde:

Türk futbolunda son 5 yılda borçlar 2 milyardan 10 milyara geldi. 

Bunun hem Türk futbolu hem de Fenerbahçe için sürdürülemez bir durum olduğunu daha önce seçim kampanyamız döneminde de pek çok kez dile getirdik. 

Ancak şunu da söyledik; Bu sorunlar ve finansal durum bir günde düzelecek şeyler değil. 

 

Fenerbahçe olarak topyekûn bir seferberlikle bu sürecin üstesinden gelebiliriz.  Fenerbahçe olarak önce biz yönetim kurulumuzla elimizi taşın altına koyduk, hatırı sayılır bir destek sağladık.  Daha sonra kampanyamız kapsamında çalışanlarımız ve sporcularımız sürece dâhil oldular. Çalışanlarımızın kampanyaya dâhil olmasına dair bazı kesimlerce spekülasyonlar yapıldı, çalışanlara zorla bağış yaptırıldığı, kâğıt imzalattırıldığı söylendi. 

 

"Finansal anlamda bağımsızlığa kavuşmanın birkaç adımı var"

Hiçbir çalışanımızın kampanyaya katılmak gibi bir yükümlülüğü yok, hiçbir zorunluluk da yok tamamen herkesin kendi özgür iradesine bağlı.  Yönetim olarak biz, çalışanlarımız, sporcularımız bu kampanyayı sahiplendik ve gerekeni yaptık, en son da camiamızın karşısına çıktık.  Seçim kampanyamdan bu yana çokça kez bahsettiğim gibi Kulübümüzün finansal anlamda bağımsızlığa kavuşmasının birkaç adımı var. 

 

Bu adımlardan ilki FFP anlaşmasını yerine getirmek. Dolayısıyla bu noktada kampanyamız önem arz ediyor. Biz bu kampanyayı uzun döneme yayacağız. Ancak kampanyanın 31 Mayıs'a kadar olan dönemi oldukça önemli. Neden önemli? 31 Mayıs’ta, 2016 yılında UEFA ile yapılan FFP anlaşmasının sonuna geliyoruz. Bu anlaşma çerçevesinde 60-65 milyon euro gibi bir rakamı toplamak zorundayız.

 Kısa vadeli ilk hedefimiz kampanyamız ile sağlanacak nakit akışıyla UEFA’nın FFP kriterleri konusunda kulübe nefes aldırmak.

 

Fenerbahçe'nin hedefleri...

Fenerbahçe'nin hedefleri...

 Orta ve uzun vadeli hedeflerimiz ise;

 Şampiyonlar Ligi’nde her 4 yılda en az 2 kez yer alan bir takım yaratmak,

 Fenerbahçe’nin kendi öz kaynağından yetiştireceği ve keşfedeceği oyuncuları parlatıp değer yaratarak Fenerbahçe’nin geleceğini inşa etmek.

 Gelecek hedeflerimize ulaşabilmek için kısa vadeli hedefimiz olan FFP anlaşmasını yerine getirmek hayati öneme sahip.

 Üzerine basarak söylüyorum; bu kampanyamızın ve geleceğe dair hedeflerimizin ilk adımı.

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ KİTLESEL KAYNAK OLUŞTURMA PROJESİ

 
 •  FBSK bir önceki dönemden 3 milyar TL’yi aşan bir borç yükü devralmıştır. Bu borç yükünün büyük bölümünü finansal borçlar (bankalar ve factoring şirketleri) oluşturmaktadır.
 • Bu finansal borçların yaklaşık %80’i yabancı para cinsinden borçlardır. Bu borçlar sonucu FBSK yaklaşık 300 milyon USD civarında açık döviz pozisyonu taşımaktadır. Bu açık pozisyon ile birlikte kur artışlarındaki 1 TL artışın maliyeti mali tablolarımıza 300 milyon TL ilave yükümlülük olarak yansımaktadır.
 • 2018 yazında yaşanan mali piyasalardaki çalkantılar sonucu, kur artışları %35‘lere, TL faizler ise %20 seviyelerinden %35’lere gelmiştir. Her iki artışın (kur + faiz) mali durum üzerindeki etkileri son derece olumsuz olmuştur.
 • Fenerbahçe’nin döviz cinsinden yabancı para borçları sadece bankalardan almış olduğu döviz kredileri değil aynı zamanda futbol, basketbol, voleybol ve diğer tüm branşlarda Fenerbahçe’yi temsil eden tüm yabancı sporculara olan yükümlülükler için de geçerlidir.  (Not: Eylül ayında yeni kararname gereği Türkiye’de mukim Türk sporculara artık yabancı para ödemesi yapılmamaktadır.)
 • UEFA ile 2016’da yaptığı üç yıllık anlaşma gereği Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin Mayıs ayında üç yıllık gelir/gider tablosu en fazla eksi 30 Milyon Euro vermek zorunda.
 • Stadyumun 10 yıllığına 90 milyon Dolar’a satılan isim hakkı ilk senesinden peşin olarak harcanmış. Yayın geliri, Passolig geliri gibi birçok gelir kalemi temlik altına alınmış.
 • Önceki dönem ve yıllık giderlerin yanı sıra 100 Milyon Euro da uzun vadeli sporcu sözleşmeleri ile taahhüt edilmiş durumda.
 •  Ali Koç yönetimi kulübe 140 milyon Dolar yeni kaynak temin etti.
  (Yeni yönetim Futbol AŞ’deki sermaye artışına, FBSK Derneği’nin katkısı olarak 50 milyon dolar, borçların yeniden yapılandırılması için 50 milyon Dolar, yeni reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla 25 milyon Dolar ve diğer faaliyetlerden de 15 milyon Dolar olmak üzere toplam 140 milyon Dolar yeni kaynak sağladı.)
 • Fenerbahçe taraftarı 9 aylık süreçte 200 binin üzerinde forma satın aldı. Fenerbahçe tarihinin bir sezonda en fazla forma satılan ikinci sezonudur.
 •  Fenerbahçe taraftarı ayrıca 2018-2019 sezonunda satın aldığı kombinelerle nerdeyse stadın tamamını kapattı.
 • Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hayata geçireceği kitlesel kaynak oluşturma projesi dünyada da bir ilk olma özelliğini taşıyor.
 • Projenin amacı Fenerbahçe’nin geleceğini yeniden inşa etmek. Bu proje mali açıdan bağımsız bir Fenerbahçe yaratmanın ilk adımı.

"Herkes kendi bütçesi doğrultusunda Fenerbahçe’nin yanında olacak"

"Herkes kendi bütçesi doğrultusunda Fenerbahçe’nin yanında olacak"

Burhan Karaçam'ın açıklamaları ise şu şekilde:

Kulübün finansallarının ne durumda olduğunu az çok biliyorduk ancak işin içine girince çok farklı bir durumla karşılaştık.

Başlatacağımız bu tarihi proje, Fenerbahçe camiasının desteği ve sahiplenmesiyle yıllara yayılacak, uzun dönem sürecek bir kampanya olacak.
Taraftarlarımız zaten bu sezon kulübe forma satışında, kombine satışlarında ve her maçımızda doldurdukları stadımızla eşsiz bir destek ortaya koydular. Bu kampanya için de inanıyorum ki en önemli desteği verecekler. Herkes kendi bütçesi doğrultusunda Fenerbahçe’nin yanında olacak. Fenerbahçe’nin yükünü beraber sırtlayacağız. 7 yaşındaki çocuk da 70 yaşındaki taraftarımız da sahiplenecek.