Ali Koç, 9 yıllık anlaşmayı duyurdu

Son dakika Fenerbahçe haberleri... Fenerbahçe Başkanı Ali Koç basının sorularını yanıtladı. Koç, "Bankalar Birliği ile anlaşma 2+7 yıl imza olacak, yeni transferler, limit, Zorlu, Emre Belözoğlu'nun sportif direktörlük görevi, Zeljko Obradovic, Mustafa Cengiz ve Erol Bulut açıklaması geldi. İşte detaylar...
14 Ekim 2020 14:39- Son Güncelleme - 14 Ekim 2020 15:16
Google news abonelik

Aygün ÖZİPEK - AJANSSPOR

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile bir araya geldi. Koç, Bankalar Birliği anlaşmasının kaç yıl olacağı, yeni transferler, sportif direktör Emre Belözoğlu, Fenerbahçe Beko ile yollarını ayıran Zeljko Obradovic, Eran Zahavi, teknik direktör Erol Bulut, Zorlu görüşmesi gibi birçok konu hakkında konuştu. 

"Algı yaratma var"

Kulüpler Birliği ile ilgili konuşarak sözlerine başlayan Koç, "Kulüpler Birliği'nde ortak sonuç alma noktasına geldik. Transferleri Ali Koç yapmadı, Fenerbahçe Spor Kulübü yaptı. Limit konusunda her sezon yaygara yapılıyor. Fenerbahçe'yi şampiyon yapacaklar. Fenerbahçe'nin Merkez Hakem Kurulu (MHK)... Fenerbahçe'yi kollayan federasyon başkanı Fenerbahçeli, şampiyon yapacaklar gibi bir sürü yakıştırmalar yapılıyor. Geçen seneki Zorlu olayı. Algı yaratma var. Bu sene de, "limitleri aştı, kurları dinlemedi" benzetmeleri var. Her sene bunları yaşıyoruz. Fenerbahçe söz konusu ise bu algı yöntemleri bayat yemek gibi önümüze konuyor. Buna alet olan medya mensupları da oluyor. Bazıları o sahnenin, tiyatronun parçası olmayı düşünüyor; bu büyük bir saçmalık" dedi. 

"Bizim limitimiz transfer yapmamızı mümkün kılmadı"

Geçen sezon limit yüzünden transfer yapamadıklarını belirten Koç, "Geçen sene devre arasında transfer yapmak istedik. Sol bek idi en büyük açığımız. Bankalarla ödemeler yaptık.. Yeni çözüm önerileri sunduk. Bizim limitimiz transfer yapmamızı mümkün kılmadı. Sadık'ın fedakarlığı ile Falette alındı. Belki de bu şampiyonluğa mal oldu. Geçen sene 20'nci hafta şampiyonluğun en büyük favorisi Fenerbahçe gösteriliyordu. Kabus gibi bir 7 hafta yaşadık" diye konuştu.

"Bize verilen limitler gerçekçi değildi"

"Bize verilen limitler gerçekçi değildi"

Finansal Fair Play konusuna değinen Koç, "FFP konusu... Bu konuda en büyük katkıyı Fenerbahçe ve Beşiktaş vermiştir. Federasyona taslak sunumu yaptık, La Liga'da izlendi. Sunulan ile hayata geçiren arasında büyük fark vardı. Nasıl VAR geldi, her sene üstüne bir şeyler ekleniyor; biz de bu sistemin yanlış olduğunu, sürdürülebilir olamadığını söyledik. Bankalar ile yapılan yapılandırmada, ana para ödemeleri harcama limitini belirleyen en büyük faktördü. Limitlerimiz düşük çıktı. Ana parayı öteleyenlerki farklı çıktı. Bize verilen limitler gerçekçi değildi" şeklinde konuştu

"Fenerbahçe'nin limiti düşük çıkınca kimse ses çıkartmıyor"

Limitler ile ilgili açıklamalarına devam eden Koç, "Eksi çıkacak limitler dediğimizde, 'oraya geldiğimiz zaman bakacağız' dediler. Fenerbahçe'nin limiti düşük çıkınca kimse ses çıkartmıyor. Bütçe 90'lardan 60'lara indi. Maaş bordrosunda sadece bir futbolcunun 3 milyon Euro üstü para alması durumu var, herkes geçmişe oranla düşük maaş aldı. borçları indirdik. Bankalara sene ödenmesi gereken 561 milyon TL'lik ana para Ekim 2021'e ötelendi. Fenerbahçe'nin limiti yükseldi. 22 milyon Euroluk satış yaptık. Bonservisi 8-9 milyon artı ile bitirdik. Kadromuzdan ayrılan oyuncularımızın maaşları da yüksek idi. Harcama limitlerini TFF, koyduğu kurallar çerçevesinde Fenerbahçe’nin hak ettiği şekilde limitini yükseltti. Transfer yaptık, satışlar yaptık ve kadromuzu boşalttık" diye konuştu. 

"Sayın Mustafa Cengiz'i anlıyorum"

Fenerbahçe Kulübü'ne karşı ağır ithamların olduğunun altını çizen Koç, "Bunu onaylayan mercilere haksızlık yapılmamalı, kamuoyunu aptal yerine koymak gibi gözüküyor. Fenerbahçe Kulübü'ne yapılan iddiaları, söylemleri ciddiye alırsanız ağır ithamlar var. Bunları ciddiye almamaya özen gösteriyoruz. Bunları onaylayan kurumlar var. Sürecin içindeki herkese karşı itham yapılıyor.

Sayın Mustafa Cengiz Başkan'ı anlıyorum. Kulübün iç dinamikleri ve onların yarattığı baskı içinde böyle söyleme ihtiyacını duyuyor. Herkesin bir yoğurt yiğişi vardır. Kavga etmemeye özen gösteriyoruz. Mecburiyet hissetmiyoruz, yapmamız gereken çok şeyler var. 177 milyon limitimizi görünce isyan ettik. Elimizdeki futbolcuları bile bu limite sokamazdık. Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yaptık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gittik. Mülkiyet hakkına verilen zararlar söz konusu. 90 milyon Euro'lardan 60'lara geldik. Hedefimiz 35-40 milyon Euro'ya inmek. Galatasaray daha çok düşük, Beşiktaş aynı civarlarda. Bizim manevra alanımız bu sene daha geniş. Akıllıca transferler yaptık. Bizi şampiyon ilan etmeleri, bizi rahatsız ediyor. Transfer yapmak önemli değil, takım olmak önemli. Peşinen Fenerbahçe'yi şampiyon yapanlar 'ben demedim mi' diyecekler? Puan kayıpları devam edecektir. Kasım ayının ortasına kadar bu sistem oturur. Taraftar sabırlı olmalı. Puan kayıpları olacaktır. Önemli olan takım olmamız. Sistemin oturması. Aile ortamı çok iyi yakalandı. İyi yoldayız. Umutluyuz" dedi. 

"Çekmediğimiz çile kalmadı"

"Çekmediğimiz çile kalmadı"

'Emre’nin mukavelesi gönüldendir' diyerek sözlerine devam eden Koç, "İyi yoldayız. Umutluyuz. 2 senede yaşamadığımız, çekmediğimiz çile kalmadı; şimdi mutlu olma, şampiyon olma zamanı. Bu sene daha şanslıyız…

Emre’nin mukavelesi gönüldendir. İstendiği zaman gitmiş ve zamanında gelmiştir.  Yurt dışına çıkan ve başarı ile futbol oynayan futbolcuların başında Emre gelir. Geçen sene kaptanlık, liderlik ve aidiyet duygusu ile Samandıra'da beklediğimiz atmosferin oluşması konusunda bizimle birlikte oldu.

Geçen sene garip bir sezondu. Kabus gibi geçen seneden daha da kötü geçirdik. Emre hem kaptan, hem de sportif direktör gibi takmının başında idi. Emre ile yakın çalışma imkanımız oldu. Değerlerini, becerilerini anladık. Bazı transferlerimiz hocanın olmazsa olmazı idi. Bazı isimler Emre'nin önerisi ile gündeme geldi. Beni en çok etkileyen Emre'nin 3-4 lisanı rahat konuşması. Oynadığı dönemlerdeki isimlerin önemli yerlerde olmasından dolayı geniş bir insan ağı var.. Emre'nin başarısı çok fazla. Samatta transferi ve ödemede esneklik...Gelmesi mümkün olmayanları rahatlıkla getirmesi..." diye görüş bildirdi.

"Hak ettiği şekilde açıklayalım dedik"

Radyospor Genel Yayın Yönetmeni Barış Ertül'ün; Emre'nin sportif direktörlük görevine getirildiğinin resmen açıklanmaması ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Koç, "Emre en çok finans ekibi ile çalıştı. Nakit akışına baktı. Bu işte oldukça tecrübesiz olmasına rağmen, tecrübeli gibi adımlar attı. Bu beni çok etkiledi. Emre bu süreçte üstüne düşeni yapmıştır. Gelecek vaat eden futbolcu isimlerini belirledi. Hocamız sonra geldi. Teknik direktör, sportif direktör ve Volkan Ballı... Bu üçlünün tek vücut duruşu... En doğru isim yoğunluktan açıklanmadı. En son açıklayalım dedik, hak ettiği şekilde açıklayalım dedik ve aceleye getirmek istemedik. Ama 1 hafta, 15 gün içinde açıklayacağız" ifadelerini kullandı. 

"Yayıncı ile kriz var"

Yayıncı kuruluş ile krizin devam ettiğini belirten Koç, "Yayıncı ile kriz var. Uzadıkça Anadolu kulüpleri etkilenecek en son. En büyük gelirleri yayıncıdan geliyor. Federasyon ile yayıncı arasında garip bir ilişki var. 250 milyon dolar konuşuluyor toplamı. Bunu kabul etme lüksü dahi yok. Mevcut kontrat şartının aynen devam etmesini istiyoruz. 4 hafta geçti, milli ara geçti bir ödeme yapıldı. Bu ödemenin mevcut şartname koşulları çerçevesinde yapıldığı takdirde; 140 milyon dolar olmalı gerekiyor. Bize yapılan ödeme 365 milyon TL, yani 45 milyon dolar. Yüzde 35 ödeniyor.

"Kulüplerin onay vermeyecek sistem olmayacak"

"Kulüplerin onay vermeyecek sistem olmayacak"

Skandal... Biz durumdan rahatsısız. Bundan sonraki yayın ihalesinde kulüplerin onay vermeyeceği sistem olmayacak. Kulüpler sistemin içinde olmalı. Milyonlarca Euro'nun konuşulduğu yerde hile ile hurda ile işimiz olmaz. Bu, süreç içinde olan herkese hakarettir. Geçen sezon araba fiyatına transferler yapıldı. Kimse ağzını açmadı. Söz konusu Fenerbahçe olunca böyle oluyor" şeklinde konuştu. 

"Daha fazla götürecek imkanımız kalmadı"

Gelirlerin bankalara gittiğini ifade eden Koç, "Bilet, kombine, tüm yayıncı gelirleri... 1 kuruş kasamıza girmeden bankalara gidiyor. 300 milyon TL' ye yakın bir rakam. Kulübü buraya kadar yüzdürdük. Daha fazla götürecek imkanımız kalmadı. Geminin yüzmesi, limana gelmesi için borcu yükseltmeden, bankalarla anlaşma yapamadan buraya kadar ilerledik. Artık bizim de gücümüz kalmadı. Bankalarla yapılandırma yapmamız gerekiyor. Olmayacak duaya amin demeyiz" ifadelerini kullandı. 

"Bankalar Birliği anlaşması 2+7 olacak"

Bankalar Birliği ile anlaşmanın 2+7 olacağını açıklyan Koç, "Kasım ayı gibi bankalarla imza atarız. 2+7 yıl olacak anlaşma. Geçen sene bankalar ile yapılan anlaşmaya imza atmadığıma pişman değilim. O zaman risk aldık. Olmayacak duaya amin diyemezdik. Devletin hiçbir mecburiyeti yok. Onlar da görüyor denizin bittiğini. İş kötü gidiyorsa; işin başındaki patron federasyonlardır. İki sene önce U21 kalktı yerine bir şey konmadı. Bir sene geçti. 3'ncü lig kulüpleri buna karşı çıktı. Federasyon kendi oynayacağımız takımı ortaya getirdi. Son dakikaya her şey bırakılıyor. Rezerv lig askıda kaldı. Yabancının indirilmesi bizim işimize gelirdi. Son dakikada gündeme geldiği için kulüpler sıkıntı yaşayacaktı. Bir sezon önceden bilseler ona göre kurgu yaparlar" dedi. 

"Zenginler gidecek, taraftar maça gidemeyecek"

"Zenginler gidecek, taraftar maça gidemeyecek"

Bu sene 5 branşta şampiyonluk hedeflediklerini söyleyen Koç, "Yaş ortalamamız 26.7 oldu. Averaj yaşını 25'lere indirmeliyiz. Eskisi gibi transferler yapamayacağız bütçe ineceği için. Bütün futbol takımlarının aynı tesiste olması benim hayalim. Bu sene yapılan transferler ile 2-3 senenin omurgası oluştu. İsmail, Ademi, Berke gibi ileride satacağımız oyuncularımız var. 2 sene 5 ayda, görülecek kadar çok şey değişmedi. İnsan sermayemiz bir-iki seviye üste çıktı. Sportif açıdan istediğimiz noktada değiliz. İlk senede hiç beklemediğimiz kabus gibi bir sezon geçirdik. Günlük sezon geçirmek zorunda kaldık. Altyapıda menajer firması olacak. 13-14 yaşında çocukların akıllarını çeliyorlar. Gelirlerde iyi artış sağladık. Hayal ettiğimiz noktaya gidecek çok yolumuz var. Stada loca yapma imkanı fiziken el vermiyor. Taraftar kararını olumlu ama yetersiz buluyoruz. Stadımızda pandemi koşullarına en güvenli şekilde uyup, seyirciyi stada alacak ortamı yakalayabiliriz. Locanın yarısı dendi, bu da sıkıntı. Zenginler gidecek, taraftar maça gidemeyecek. Bizim umudumuz yüzde 10 veya 30'la denemek. Yüzde 30 makul bir rakam" diye konuştu. 

Dikkat çeken Eran Zahavi sözleri

Erol Bulut'un doğru karar olduğunu belirten Koç, basketbol branşında yollarını ayırdıkları koç Obradovic hakkında da konuştu:

Erol hocanın bilgisi eğitimi futbolculara yaklaşımı, kadroda adaletli yapısı, futbolcularla diyalogları ve yaklaşımı... Almak istediğimiz ama alamadığımız oyuncu oldu. Sarr'ı alamadık. Bir, iki tane stoper vardı ama isim vermek istemiyorum, alamadık. Eran Zahavi ile ilgilenmedik bile. Bazı gazeteciler menajerlerle ortak çalışmış. Öyle haberler çıktı ki ben de, 'Bir şey mi kaçırıyoruz' diye merak edip oyuncuyu izlemeye gittim" dedi. Blanc Hoca'nın lafı bile geçmedi. Ondan sonra benim teklifi kabul etmediğim söylendi. Kalinic ile konuşmadık bile. Bizim ülkemizde verdiğimiz maaşlar çılgınlık. Ayrılanların maaşlarına bakıyorum üçte bir fiyatına oynuyorlar"

"Semih Bey'le uzun süredir fikir ayrılığımız vardı"

Obrodovic'e markamızı yukarı çıkarttığı için teşekkür ederiz. Kimsenin kafasına silah dayayarak tutamazsınız. Fenerbahçe'nin efsanesi olacaktır. Ailesini tercih etti. Semih Bey'le uzun süredir fikir ayrılığımız vardı. Ayrılması iyi oldu. Aziz Yıldırım dönemi dahil hiçbir başkan ve yönetim bu kadar hedef alınmamıştır. Bu ortamda ayakta durmak kolay değildir. Türk sporundaki 'Fenerbahçeli medya' dünyanın en büyük yalanıdır. Aziz Yıldırım ile '0' kez görüştüm. Aynı mekanlarda bulunduk ama görüşmemiz olmadı" açıklamasını yaptı. 

"Fenerbahçe kötü gitsin diyeceksin" dediler

"Fenerbahçe kötü gitsin diyeceksin" dediler

Ali Koç'un diğer sözleri şöyle: 

Bana başka bir takımın yöneticisi "Bak ayrılacaksın yönetimden, Fenerbahçe kötü gitsin diyeceksin" dedi. Şu iki senede yaşadıklarım gösterdi ki; bizde de olabiliyormuş. Eski yöneticiler için söylüyorum.

Saha içinde kimse hocamıza karışmıyor. Türkiye’de önü çok açık hocalarımız var. Türkiye’de 10-12 hocayı hep konuşuyoruz. Yeni hocaların önü açılmalı.

Hep aynı hakemleri konuşuyoruz, yeni hakemleri konuşmalıyız. 3 sene içinde kağıt üzerinde gördüğüm en güçlü kadro bu. Geniş kadro kurduk. Almak istediğim gençler var. TFF 1. Lig'de oynayan, Süper Lig'de oynayan... Paramız yetmedi anlaşamadık. Yabancı bizi bizden daha iyi tanıyor. Yabancı bizdekilerini alıp götürüyor, orada yıldız yapıyor.

Emre saygıyı hak ediyor. Biz ne kadar az Samandıra'ya gidiyorsak; işler iyi gidiyor demektir. Zamanı gelecek hoca ile zamanı gelince Emre ile zamanı gelince birbirimizle kapışacağız. Önemli olan futbolcunun önünde bunu yansıtmamak. Mehmet Topal’a Hasan Ali’ye, şimdi de Ozan’a çok haksızlık ediliyor. Sosyal medyadan çok etkilenmemeli. Bu teknik kadro, kendi dönemim için en şanslı teknik kadro diyebilirim.

Ömer Faruk Özel bir yetenek. Ömer'in potansiyeli var. Ailesi ve kulübü iyi bir kariyer planlaması yapmalı. Aklını çelenler var. Kendini geliştirdiği takdirde çok büyük bir değer olur. Ömer Faruk sabırlı olursa, akıllı olursa, 3-5 yıl hizmet ederse kulübe; önü çok açık olacak.

Fethi Pekin: "Her şeyin açıklanması kanuna aykırı"

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin ise, "Fenerbahçe transferleri Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirmiyor. Fenerbahçe Futbol A.Ş halka açık anonim bir şirket. SPK'ya tabii. Her şeyin açıklanması kanuna aykırı. Bonserviste 3,5 milyon Euro'yu aşıyorsa bunu bildiriyoruz. Futbolcu transferlerinde; bu rakam 3 milyonu aşarsa bildirme mecburiyetimiz var. Aksi durumlarda açıklamaya gerek yok. Açıklama olursa manipülasyona girer" dedi. 

Alper Pirşen: "Tahkim ile ilgili sıkıntımız var"

Son olarak Alper Pirşen ise, "Sporun yönetimsel tarafı ile düzenlemeden bahsetmiyoruz. Yabancı kuralı için AİHM'e gidemezsiniz. Ama sporun ekonomisi için gidilebilir. TFF'nin keyfi davrandığını düşündük. Borçlarımızı bir yıl öteledik. Limitler 1 sene ötelendi. Bu sene amaçlarımıza ulaşamasıydık, AİHM'e gidecektik. Tahkim ile ilgili sıkıntımız var. Disiplin kurulu ile ilgili de gelişmeler gelecek AİHM'den... Vaka bazlı karar verirken, Türkiye'deki spor yönetimine olan bakış açısını değiştirmemiz lazım. Keyfi spor yargısı işletemezsin. Tahkim Kurulu'nun limitler ile ilgili kararı hakkında AİHM'e resmi olarak başvuruda bulunduk. Talimatlar hukuka uygun değil" diyerek sözlerini tamamladı.