Ali Koç: "Benim en önemli aday olma sebebim..."

27 Nisan 2019 10:41- Son Güncelleme - 27 Nisan 2019 13:41
Google news abonelik

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Toplantıda 14 üyenin konuşmacı olacağı ifade edildi.

Vefa Küçük toplantının daha kısa süreceğini açıkladı

Toplantıda Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, akşam oynanacak Fenerbahçe – Trabzonspor maçı sebebiyle toplantının daha kısa süreceğini ifade etti.

HABER GÜNCELLENMEKTEDİR, SIK SIK YENİLEYİNİZ...

Ali Koç: "Can Bartu'yu ölümsüzleştirmek için heykelini yapma kararı alacağız"

Ali Koç: "Can Bartu'yu ölümsüzleştirmek için heykelini yapma kararı alacağız"

"Bugün önemli bir gün. Sapanca'da Türkiye Şampiyonası var kürekte. Kadınlar Voleybol maçımız var. Fenerbahçe- Trabzonspor maçımız var. O yüzden bugün fazla uzun tutmayacağız. Sizleri dinlemekten gurur duyuyorum, geçen sefer 6 saat buradaydık. İlk yönetim kurulu toplantımızda alacağımız kararla Can Bartu'yu ölümsüzleştirmek için heykelini yapma kararı alacağız. Havuz giriş ücretlerini, sizin tavsiyelerinize göre yönetim kurulunda gündeme gelecek. 2 senedir zamlanmadı, Türk parası değer kaybetti ama sizlerin tavsiyeleri üzerike karar alacağız."

"İkinci yarıda istediğimiz, gençlere şans vermekti"

"Son kez bir araya geldiğimizde tarihimizin en kötü sezonu olduğunu ve sorumluluğun bizde olacağını söylemiştim. İkinci devre daha iyi olacağımızı söylemiştim. Daha iyi bir Fenerbahçe'yi göreceğimizi umut etmiştim. İlk devreye göre daha iyi bir puan toplamış olabiliriz ama bu hiçbir şey ifade etmiyor. Alanyaspor maçına kadar Fenerbahöçe'yi yenmek zordur diyebilirdim ama şu anda istediğimiz noktada değiliz. İkinci yarıda istediğimiz, sıralamada rahat bir yerde olup, önümüzdeki sezon kullanmayı düşündüğümüz gençlere daha çok şans vermekti. 5 hafta kaldı, tarihe daha kötü geçmemek için son 5 maçı kazanmalıyız. Bu akşam da uzun süreir evimizde yenilmediğimiz Trabzonspor'u ağırlıyoruz. Umarız galibiyetler bu akşam başlar. Burada çıkarılan dersler var. En önemli ders, çok fazla değişikliği birden yapmamız. Çalışmalar görüşmeler başladı. Birden çok oyuncular belirlendi. En az 2 veya 3 pozisyonda oynayabilen oyuncular belirlendi. Onlardaki en önemli unsur ise finansal fair play."

"Obradovic şapkadan tavşan çıkarmaya devam ediyor"

"Obradovic şapkadan tavşan çıkarmaya devam ediyor"

"Erkek basketbol, bizleri gururlandırmaya devam ediyorlar. 5. kez final fourdayız. 5. kez üst üste bunu yapan ikinci takımız. Final foura en çok galibiyetle giden takım olduk. Obradovic şapkadan tavşan çıkarmaya devam ediyor. Umarım İspanya'dan kupayı getirebiliriz. Anadolu Efes'e de başarılar diliyorum. Belki de tarihimizde ilk kez iki takımımız final fourda olacak. Ligde oynadığımız son 72 iç saha maçını da kazandık. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Vesely, Ahmet Düveloğlu, Ali Muhammed ile sözleşme yeniledik. Hiçbir başkanın, Fenerbahçe'nin basketboldaki başarısından geri atma gibi bir durumu ne yazık ki yok. Basketboldaki açık, futboldaki açığın yaklaşık yarısı."

Voleybol...

Voleybol...

Erkek voleybol takımımız sezona çok kötü başladı. Şubenin bu güne gelmesini kimse beklemezdi. Türkiye Kupası'nı 4. kez kazandık. Kadın voleybolda şampiyonlar liginde yarı finalde elendik. Seneye yatırımı artırmayı planlıyoruz. Ligde Galatasaray ile 3.lük maçı yapacağız. 3. olan CEV Şampiyonlar Ligi'ne gidecek.

"Eski yönetim sayesinde 1 lira bağış olmamış"

"Fenerbahçe, bir vakıf kurdu. Seneler sonra üniversite kurma imtiyazını aldı. Fenerbahçe'nin geçen sezon öğrenime başlaması gerekiyordu. Biz üniversiteyi inceledik ve Fenerbahçe'ye yakışır bir eğitim verilemeyeceğini gördük. Üniversite için 1.4 milyon TL'lik bir kaynak toplandığını gördük.

Eski yönetim seviyesinde de 1 lira bağış olmamış. Bizim e üniversiteyi hayata geçirmemiz söz konusu olamazdı. Üniversitemizde işbirliği yapmak için çok müracaat eden oldu. Yaptığımız görüşmelerde en iyi çözüm yolunun Medicana ile işbirliği yapmak olduğuna karar verdik. Ekim ayında Fenerbahçe Üniversitesi eğitim hayatın başlayacaktır."

"3 Temmuz davası hızlı devam etmiyor"

"3 Temmuz davası hızlı devam etmiyor"

"3 Temmuz davasıyla ilgilenmiyormuşuz gibi bir algı yaratılıyor. Biz her türlü takibi yapıyoruz. Ne yazık ki iki dava da yeterince hızlı devam etmiyor. Son haftalarda beklentilerimiz olumlu seyretmeye başladı. 2019 sonuna kadar kumpas davasının sonuçlanmasını bekliyoruz."

"Benim en önemli aday olma sebebim..."

"Benim en önemli aday olma sebebim..."

"Benim en önemli aday olma sebebim, ekonomik özgürlüğümüzün tehlikede olmasıydı. Bunu gittiğim her yere ifade ettim. Bu işin içerisinden nasıl çıkabileceğimizi söyledik. Fener Ol kampanyasının geleceğini 2018 yılından bu yana ifade etmekteyim. Kampanya ile ilgili algı yaratılmaya çalışılıyor."

"Durum beklediğimizden daha kötüymüş"

"Finansal sağlığımızın bozuk olduğunu biliyorduk ancak göreve geldikten sonra beklediğimizden daha kötü olduğunu gördük. Enkaz edebiyatı yaptığımızı söylüyorlar, bunu reddediyorum. Göreve geldiğimizden beri durumu en şeffaf olarak anlatmaya gayret gösterdik. Kol kırılır yen içeride kalır düşüncesiyle anlattık. Ancak bazı kesimler, kulübün içerisinde bulunduğu durumu hafife alıyor. Bir sonraki toplantıda mali durumu daha açık anlatacağız. Keşke seçimler 6 ay sonra olsaydı da kulüp ne durumda daha net görseydiniz. Seçim tam zamanında olmuş."

Burhan Çam: "2018 yılında ilk 5 ay ve sonraki 7 ay olarak bakmalıyız."

Burhan Çam: "2018 yılında ilk 5 ay ve sonraki 7 ay olarak bakmalıyız."

"2017 senesinde 763 milyon gelir, 1 milyar 34 milyon TL olduğunu görüyorsunuz. Diğer giderleri ekleyerek 598 milyon TL civarı zarar var. Böyle bir yapının zarar etmemesi mümkün değil. Günü kurtarma amacıyla finans sağlanmış. 2018 yılında ilk 5 ay ve sonraki 7 ay olarak bakmalıyız. 1 milyar 429 milyon TL'ye gelir yükseldi. Başkanımızın da bağışlarıyla beraber toplam 242 milyon TL bağış aldık. 2018 senesine 82 milyon TL kara geçecektik. Geçmişten gelen borçlarla birlikte bu karı elde edemedik. Finansman giderimiz olmasa karda olacaktık."

Ali Koç: "Sponsorluklarla 122 milyon Euro girdi sağladık"

Ali Koç: "Sponsorluklarla 122 milyon Euro girdi sağladık"

"İki döneme ihtiyacımız var. Bu gidişatı düzlüğe çevirmek için 4 ayaklı stratejimiz vardı. Kısa vadede yükümlüklerimizi yerine getirmek için bazı tedbirler ve sıcak para. İkinci ayak, kitlesek destek kampanyası. 3. ayak 2 veya 3 kez Şampiyonlar Ligi'ne kalmak. 4. ayak uzun vadede altyapıdan oyuncu yetiştirmek ve fayda sağlayacak oyuncuları bulmaktı.
Birinci aşamayı gerçekleştirdik. Fenerbahçe'ye Türkiye tarihinde görüşmemiş bir hibe yapıldı. Küçük hissedarlarımız sermaye artışına katıldılar. Yeni sponsorluklarla 122 milyon Euro'luk girdi sağladık.
Yüzde 48 faizle faktoringler yapılmış. Bu insanlar bize de haciz işlemleri yaptı. Biz bunları 1 seneye kaydırdık, yüzde 22 faize indirdik. 42 milyon Euro, geçmiş dönemden kalan yükümlülükleri yerine getirdik. Keşke buraya gelip bunların doğru olmadığını söyleseler."

"Bir Galatasaraylı 500 bin TL bağış yaptı"

"Fener Ol projesi, futbol takımı kötü olduğu için yapılmadı. Bu küçük bir adımdır. Bizim hedeflediğimiz rakamlar, kimsenin telaffuz etmediği rakamlar. Önceden belirlenmiş bir kampanyadır. Başka kulüplerin yaptığı yardım kampanyalarını görünce bu işe girmememiz gerekirdi ama girdik. Biz biliyoruz ki Biz Fenerbahçeyiz. Söz konusu Fenerbahçe olduğu zaman taraftarın cömertliği hiçbir kulüple kıyaslanamaz. Bundan da cesaret alarak finansal yol haritamız olan bir ayağı hayata geçirdik. Bir Galatasaraylı, kampanyamıza 500 bin TL bağış yaptı. Bazı insanlar bu durumu tiye de alabilir ama göreceksiniz, sonunda hepiniz iftihar edeceksiniz."

"500 bin kişiye varmak üzereyiz"

"500 bin kişiye varmak üzereyiz"

"Kampanyanın 22. günündeyiz. Miktar olarak rakam vermeyeceğim. 12-13 Mayıs gecesi iftar - sahur arası bizim için çok özel bir evre olacak. Bugüne kadar yapılan tüm kampanyaları toplayın, bizim kampanyamız kat ve kat üstte. Ancak daha çok gidecek yolumuz var. Bizim için ve UEFA için katılım sayısı çok önemli. 500 bin kişiye varmak üzereyiz. Sizlerden ricam; Fener Ol kampanyasına katkı sağlamanız. Bir karınca ordusu gibi çalışmalıyız."

"Kredi konusu siyasi malzeme yapıldı"

"Kredi konusu siyasi malzeme yapıldı"

"Devletimiz inisiyatif kullandı. Denizin bittiğini gördüğü için TFF ve Ziraat Bankası önderliğinde Süper Lig'deki kulüplerin borçlarının yapılandırılmasının önemine dikkat çekti ve bir proje başlattı. Bu önemli bir adım. Fakat bu konu tenkit edildi. Siyasi malzeme yapıldı. Ben de bir banka yönetim kurulu başkanıyım. Biz de müşterilerimizle kredi yapılandırmaları yapıyoruz. Bazen üste kredi bile veriyoruz. Futbol da bankaların iyi bir müşterisidir. Geçmişi değil, geleceği konuşalım.
İnşallah müzakereler iyi sonuçlanır ve bu proje hayata geçer."

"3 Temmuz'da kulübün yanında durmayanlardan hiçbir farkları yok"

"3 Temmuz'da kulübün yanında durmayanlardan hiçbir farkları yok"

"Kampanyamızı eleştirenler var. Başka takımlar yapmıyor siz neden yapıyorsunuz diyorlar. Onlar yaptılar, başarılı olamadılar. Belki biz başarılı olursak onlar da yeniden yapar. Yönetim kurulu olarak çok büyük destek sağladık. Çalışanlarımızın desteği yüzde 60'a ulaştı. Hiçbir mecburiyetleri yok. İsteyen katılıyor, istemeyen katılmıyor. Buna sporcularımız da katılıyor. Gelen paralar çok sevdiğiniz Fenerbahçe'ye gidiyor. Biz verebildiğimiz kadar veriyoruz zaten. Bu projenin başarılı olmaması için algı yaratanlar var. Bunların 3 Temmuz'da kulübün yanında durmayanlardan hiçbir farkı yoktur. Biz artık Anadolu'ya indiğimiz zaman kucaklanıyoruz. Bizim başarılı olmamızı isteyen Fenerbahçe dışında insanlar da var."

Ali Koç'tan İnan Kıraç açıklaması

500 bin TL bağış yapan Galatasaraylı İnan Kıraç değil. İsim açıklamayacağız. Fener Ol kampanyasının rahatlatmasıyla oyuncu fabrikası açmanın hiçbir bağlantısı yok. 4 ayaklı bir strateji sunmuştum. Bunun dördüncü ayağı genç oyuncu bulmaktır.

Ali Koç - Daum görüşmesi

Ali Koç - Daum görüşmesi

Bir geceden bir geceye olacak bir şey değildir. Artık sandığımız kadar kolay değil. Babalar, çocuklarını getirsin. Daum ile konuştum, artık 13-14 yaşında menajerler oyuncuları ailelerinden alıyor dedi. Çok yetenekli olmaları, aileden Fenerbahçeli olmalılar ve okullarına önem vermeliler. Bu 3 kriter çok önemli. 

"İyi sonuçlar aldıkça daha iyi görüntüler olacaktır"

"İyi sonuçlar aldıkça daha iyi  görüntüler olacaktır"

Deplasmandayken evimizde maç seyretme organizasyonu yapıyoruz. Güzel bir sonuç aldık. Buralar tıklık tıklım doldu. Ramazandan dolayı yapmayacağız ama iyi sonuçlar aldıkça daha iyi  görüntüler olacaktır.

"Kolej kar etmiyor"

"Kolej kar etmiyor"

Kolejimiz neredeyse kar etmiyor. Baştan aşağı yenilememiz lazım. Neredeyse öğrencilerin yüzde 100'ü indirim ya da burs alıyor. Fenerbahçe Koleji'ni yatırımcılar farklı bölgede değerlendirebilirler. Üniversite imtiyazı almak kolay değil. Bunu devretmek en kolayı. İyi bir üniversite istiyorsanız büyük kaynakların çıkması gerekir. İyi bir Fenerbahçeli grupla işbirliği yaptığımız için mutluyuz.

"Bütün işlerin Comolli'ye bırakılması söz konusu değil"

"Bütün işlerin Comolli'ye bırakılması söz konusu değil"

Ne geçmişte ne de yarın bütün işlerin Comolli'ye bırakılması söz konusu değil. Bir hata varsa ki var hepimizin. Bazı insanlar var ki ben buradayken affedilemez. Affedilecek çok insan da var.

Genel sorulara cevap

Genel sorulara cevap

Küfür konusunda bu sene yediğimiz cezalara bakarsak Galatasaray maçına kadar iyileşme olduğunu görüyoruz. Sigara ve puro içtiği söylendi. Bu şikayetler önümüze geliyor. Bu işi durduramıyoruz. Polis müdahale etmiyor. Güvenlik gelince söndürüyorlar, sonra yine yakıyorlar. Voleybol maçında bile içen gördüm. Daha fazla müdahale edeceğiz. Fenerium'da bedenlerde sorun var, ben de görüyorum ama kalite olarak sorun görmüyorum.

Ali Koç'tan aidat açıklaması

Ali Koç'tan aidat açıklaması

Biz 50 TL aidatla devam edemeyiz. Bizim aidatımızın en az 500, 600, 700 olması lazım. 40 milyon TL civarı gelir elde etmemiz lazım. Artık binlerce üyenin aidatı ödenmeyecek duruma gelmelidir. Bu da Fenerbahçe demokrasisi için önemlidir.

"Yönetim kurulu seçerse bağımsız olamaz"

Bence yüksek divan kurulu üyeleri arasında bir heyet seçmeli. 10-12 kişilik kendi aranızda seçeceğiniz danışma kurulu gibi ayda bir Fenerbahçe Yönetim Kurulu'nun izahat vereceği bir yapı oluşturulabilir. Yönetim kurulu seçerse bağımsız olamaz. Bence gidişat açısından, denetleme açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

"Atatürk ismini benden daha fazla isteyecek birisi olamaz"

"Atatürk ismini benden daha fazla isteyecek birisi olamaz"

Fenerbahçe Stadı'nın ismi değişmeli dediniz. Atatürk ismini benden fazla isteyecek birisi olamaz. Bana uyar. Ülker grubu da anlayışla karşılar. Global bir marka olabilmek için Fenerbahçe'de 20 yıl sonra değişim sağlandı. Sadece bu sezon sıkıntılar yaşıyoruz. Bu akşam yolumuz açık, şansımız bol olsun.