Ali Koç: "İşler kötü gidince virüsler ortaya çıkıyor. Art niyetli, değişime karşı olanlar var"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda gündeme dair açıklamalarda bulundu.
27 Ekim 2018 13:17- Son Güncelleme - 27 Ekim 2018 16:17
Google news abonelik

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Başkan Koç'un sözlerinden Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

"Futbolda beklentimizin çok uzağındayız. Bu felsefe değişikliğinin zor olacağını biliyorduk ama şans da yanımızda olmayınca kötü bir sürece girdik.

İki tane temel felsefemiz vardı; yaş ortalamasını ve maaş ortalamasını düşürmekti. Bizim verdiğimiz ücretleri sürdürebilmemiz mümkün değildi. Yatırım yapılan oyunculardan da ekonomik değer yaratmalarını hedefledik. Bu sene 25 milyon Euroluk satış ve 13 milyon  Euroluk alım yaptık. Sattığımız kadar alabileceğimiz için transferlerimizi son dakikalarda yaptık. Giuliano ve Josef gibi iki temel oyuncuyu satmak zorunda kaldık. Mecburen alınan bir karardı. Bunları satmamak sorumsuzluk olurdu. Josef için teklif 12 milyon Euro'ya gelince yapacak bir şey yoktu. Hocamız da bu iki oyuncuyu bırakmak zorunda kaldı"

"Çok fazla yeni oyuncuyu erken sahaya sürdüğümüz için özeleştiri yapabiliriz. Samandıra dengelerine çabuk hakim olamamaktan dolayı özeleştiri olabilir. Bunlara rağmen 9 maçta alınan 9 puan bunlarla açıklanamaz. Bizim gibi takımlar kötü oynayarak da kazanabilir. Bugün puan cetvelinde puanımız farklı olabilirdi. Bu kadar kötü başlangıcın, sonu iyi olacak bir yolun karması olarak görüyorum. Baştan aşağı zihniyet değişikliğine girdik. Kulübün geleceğinin daha sağlam olabilmesi için bir zihniyet ortaya koyuyoruz. Kulübün işleyişini baştan aşağı değiştirecek bir süreçten bahsediyoruz. Bunlar kolay değil. Zorlukları yaşıyoruz. Futbolun bu kadar kötü gitmesi, değişime harcayacağımız zamanı kriz yönetimine harcıyoruz. Bu bize biraz zaman harcatıyor.

Takımı bir dakika yalnız bırakmayan taraftara da teşekkür ediyorum. Futbolcular sahada mücadele ediyor, biz birçok alanda mücadele veriyoruz. Başarısız olmamızı isteyen bir kitle var. Bunu biliyoruz. Ama bunları aşacak güç bizde var. İnandığımız yolda sonuna kadar gideceğiz. İnşallah başarılı oluruz"

"İşler kötü gidince virüsler ortaya çıkıyor. Art niyetli olanlar var, değişime karşı olanlar var. Mümkün olduğunca şeffaf olmak istiyoruz. Kapı arkalarında medya mensuplarıyla bir araya gelip algı yaratıp açıklamalar yapmıyoruz. Samandıra'da değişime karşı olan bir yapı var. Doğru olduğuna inandığımız bazı değişiklikler yaptık. Bundan sonra bazı davranış bozuklukları, kabul edilemeyecek söylemler, başarısızlık beklentisi gibi şeylerle karşılaştık. Fenerbahçe'ye sadık olanların sayısı daha fazla olduğu için bunlar yavaş yavaş ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de 3 hocamızın davranışlarıydı. Bilgi sızdırma olayı da var. Bilgi sızdırma olayı çok enteresan. Dışarı bilgi sızdırılmasını basitleştirerek haber yapmak bu sektörün ne kadar yozlaştığının göstergesi. Biz bu düzeni değiştirmek için geldik. Türk futbolu bu zihniyetle hak ettiği yere hiçbir zaman gelmeyecektir. Bu 3 hocadan birisi için sızdırılan tek bilginin maç verileri olmadığını söyleyebilirim. 28 Haziran'dan itibaren 176 ayrı mesajla dışarı yollanmış. Bunların neresi olağandır? Kabul edilemez bu davranışını kınıyorum"

"Hocalar benimle görüşmek istedi. Ben her iki tarafı da dinlemek isterim. Bu insanlar, bizimle randevu istediklerini önce basınla paylaştılar, sonra bizden randevu istediler. 2 saat görüşmemiz oldu. Çok şey söylüyorsunuz ama hiçbir şey söylemiyorsunuz dedim. Bu arkadaşlar hatalarını kabul etti, niyetlerinin kötü olmadığını ve pişman olduklarını söylediler. Geçen senenin verileri, kulübe ait sistemde yoktu ama onların bilgisayarlarında vardı. Siz bir basın açıklaması yapın. Aileleri sıkıntıya girmesin diye belli bir süre maaşlarınızı da ödeyelim dedim. Sonrasında bu toplantıda konuşulanlar, basında çıktı. Biz merhametli davranıyoruz, daha fazla kimse zarar görmesin diye düşünüyoruz ama bunlar yine dayanamıyor ve konuşulanlar basında çıkıyor. Bu olay olunca bizim için bu iş bitti. Biz cevap vermediğimiz için insanlar atıp tutuyorlar"

"Bu isimleri kadroda tutmasaydınız diyebilirsiniz. Haklı olabilirsiniz ama yumuşak bir geçiş yapmak istedik. Ancak bu süreçte hata yaptığımızı düşünmüyorum. Bu bilgiler neden sızdırıldı bilmiyoruz. Medyadaki arkadaşlar da işin ciddiyetinin farkına varsın. Yönetim kurulunda kavga çıkmış, ben de birisini desteklemişim... Kavga yok. Bunlar nereden çıkıyor? Sonra iki yönetici büyük kavga etmişler. Benim seçime gidip yönetimi yenilemem gerektiği söylenmiş. İşte bu haberi yapanlar küçük insanlar. İçiniz rahat olsun hiçbir sıkıntı yok. Herkes Fenerbahçe'ye hizmet etmeye çalışıyor. Bu işi ortaya atan zat, zamanında "Emenike'nin para sayma görüntüleri var" diyen... Bizden önceki yönetime de böyle haberler yapılmış. Bu kişilerin gerçek dışında haber yapmalarının hiçbir bedeli yok. 1959 sezonu öncesindeki şampiyonluklarımıza gelelim... Yapılan kapsamlı çalışmayı web sitemizde yayımladık. Bu konunun üzerine gidilmelidir. Biz ilk adımı attık. TFF tarafından resmi olarak oynatılan Türkiye Şampiyonları, hatta sezonlara adı verilen isimlerin forma giydiği dönemleri gözardı edemeyiz. Diğer takımların da şampiyonlukları var. Fenerbahçe'nin şampiyonlukları daha fazla, belki de yakın şampiyonluklar olsa bu kadar bekletilmezdi"

"3 Temmuz süreci çok uzadı. Bu işin kumpas olduğu artık görüldü. Fanatikler dışında bu konuyu herkes gördü. Sadece Fenerbahçe bu yapıya karşı sokağa döküldü. Bu kumpaslarla pek çok kişinin hayatı karardı. Bu camianın hakkını artık verin. Bu kadar uzamaması lazımdı. Ne olursa olsun biz bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Fenerbahçe'nin hakkını geri verin. Kaynak yaratma kampanyamız geleceğimiz açısından çok önemli. Diğer camialarda olmayan bu camiada cömertlik var. Biz ilk dönem sonunda 60 bin üyelik hedefliyoruz. Biz demokratik olalım istiyoruz. Üye kampanyası başlayınca herkesten destek bekliyoruz. Her sene 10 bine yakın bir üyenin olması. Biz basın organıyla sıkıntı yaşadık. Basına ambargo koyduğumuz söylendi. Biz kimseye tesisleri kapatmadık. Kimsenin patronunu arayıp şunu işten çıkar, uyar demedik. Ancak testiyi taşıyanla kıranı ayıracağız. Ancak bu tip kişileri özelimize sokmayacağız dedik. Yaptıkları haberlerden sonra Camiaya Sesleniş programına davet etmedik. Bu haberi yapan zat, yalancının önde gideni. Bugün buraya gelmek için akreditasyon istedi, bunu verdik ama gelmedi.Bir tane hocamızla ilgili haber yapıldı, Hollandalı gazeteci kaynak gösterildi, o gazeteci de "Yalancılar, ben sizinle konuşmadım" dedi. Ben Türk medyası adına utandım. Ya da o grup adına utandım, diyelim"

"Tüzük tadilatı bizim önceliğimizdir. İsteyen herkes katılıp görüş bildirecek. Yapacağımız tadilatla birlikte çok uzun süre kimse bununla uğraşmayacak. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde en adil şekilde seçimler olmalıdır. Önümüzdeki haftaki maçın (Galatasaray) dönüm noktası olacağına inanıyorum. Bizim en büyük gücümüz, biziz... Gerisiyle biz her türlü mücadele ederiz. Fenerbahçeli olmayan üyeler son zamanda çok arttı. Bunu çekinmeden de söylüyorlar. Benim düşüncem; bir sporcu spor yaşamı devam ettiği sürece üye yapılmamalı... Anderlecht'in bütçesi bizimkinin yarısı kadar. Geçen sezon altyapıya 15 milyon dolar harcamışlar, bu yıl 30 harcayacaklar. Bizim de altyapıya yatırım yapmamız lazım. Fenerbahçe, tartışmasız, dünyanın en büyük spor kulübü. Sosyal tesislerimizin adı Atatürk olsun dendi. Razıyım. Ben bu değerlerle yoğrulmuş birisi olarak bu bana gurur verir. Siz getirin, oylayalım ve yapalım. Hepimizin gurur duyacağı bir altyapımız olacak. Bunu ilk dönemimizde yapacağız."