Ali Koç kimdir, kaç yaşında? | Ali Koç'un serveti ne kadar?

04.06.2018 - 16:09 | Son Güncellenme: 05.06.2018 - 01:19

Ali Koç kimdir, kaç yaşında? Fenerbahçe'de başkanlık seçimlerinin kazanan ismi Ali Koç oldu. Rakibi Aziz Yıldırım'a karşı büyük bir oy farkı ile kazanan Ali Koç, Fenerbahçe taraftarları tarafından merakla araştırılıyor. Ülker Stadyumu’nda yapılan seçimde 38 sandıkta kullanılan 20 bin 736 oyun 16 bin 92’sini alan Ali Koç sarı lacivertli kulübün 37’nci başkanı oldu. Peki, Ali Koç kimdir, kaç yaşında? Ali Koç'un serveti ne kadar? İşte merak edilenler...

Ali Koç'un serveti ne kadar? Fenerbahçe’de tarihi seçim sona erdi ve Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda başkanlığa Ali Koç seçildi. Fenerbahçe’ye başkan olması halinde kulüp kasasına 100 milyon euro ekleyeceğini söyleyen Ali Koç’un serveti merak ediliyor. Peki, Ali Koç kimdir, kaç yaşında? Ali Koç'un serveti ne kadar? İşte merak edilenler...

Ali Koç kimdir, kaç yaşında?

Ali Koç, 2 Nisan 1967 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini açtı.

Üniversite eğitimini, Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nde tamamlayan Ali Koç, yüksek lisans eğitimini ise arvard Üniversitesi (ABD)’nde devam ettirmiştir.

Kariyer hayatına ilk defa 1990 tarihinde American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile başlayan Ali Koç, 1992 ve 1994 tarihleri arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak görevini yerine getirmiştir.

Kariyer hayatında; Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koç Finansal Hizmetler, Koç Sistem, Koçtaş, Otokar, Otokoç, Setur ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini icra etmiştir.

1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu bünyesinde Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak göreve getirilen Ali Koç, 2010 tarihine kadar Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde yer aldı.

Ali Koç, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, URAK - Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başka Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesidir. 30 Ocak 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Koç, Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir.

1997 yılından bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu’nda görev yapmakta olan Ali Y. Koç, 10 Aralık 2012 tarihinde Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. 2017 tarihinde ise Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi. Yıl içinde Forbes Türkiye’nin ‘’En Zengin 100 Türk’’ listesinde 700 milyon dolarlık servetiyle 50.sırada yer aldı

Ali Koç ağabeyi Mustafa Koç ile beraber 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. Fenerbahçe ile yakın ilişki içinde olan derneğin başkanlığını 2004 ve 2017 yılları arasında Ali Koç üstlendi. Koç, 2018 Fenerbahçe başkanlık seçimleri öncesinde 13 Kasım 2017 tarihinde dernek başkanlığından istifa etti.

Fenerbahçe Spor Kulübünün yeni başkanı Ali Koç, kongre hazırlıklarının şeffaf, hassas ve etik bir şekilde ilerleyebilmesi için 11 Kasım 2017 tarihinde, 1907 Fenerbahçe Derneği’ndeki Başkanlık görevinden ayrılmıştı.

EŞİ NEVBAHAR KOÇ KİMDİR?

Ali Koç'un 2005 yılında hayatını birleştirdiği Nevbahar Demirağ’ın annesi 1970 yılının Türkiye Güzellik Kraliçesi Afet Tuğbay, babası AND Film’in patronu Turgut Demirağ.

Nevbahar Demirağ ilkokuldan üniversiteye kadar, tüm eğitimini Amerika’da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra da Türkiye’ye dönmeyip, Los Angeles’ta yaşamına devam etti.

Nevbahar Koç, sanatın her türüyle yakından ilgilenen bir isim. Özellikle önemli resim sergilerini kaçırmıyor. Spora büyük ilgisi olan Nevbahar Demirağ Koç, tenis oynamayı, yüzmeyi ve uzun yürüyüşler yapmayı çok seviyor.

Ali Koç'un eğitim bilgileri

Harvard Üniversitesi, Boston, Massachusetts, A.B.D. - İşletme Fakültesi, Master

Rice Üniversitesi, Houston, Texas, A.B.D. - İşletme Fakültesi

Harrow School, Londra, İngiltere - Matematik, Ekonomi ve Coğrafya yüksek derece

Ali Koç'un yönetim listesi

Semih Özsoy, Nevres Erol Bilecik, Mehmet Burhan Karaçam, Sevil Zeynep Becan, Şaban Erdikler, Mustafa Tankut Turnaoğlu, Fethi Pekin, Metin Şen, Turhan Şahin,Mustafa Kemal Danabaş, Acar Sertaç Komşuoğlu, Simla Türker Bayazıt, Ömer Okan, Burak Çağlan Kızılhan

1907 Fenerbahçe derneği

Ali Koç ağabeyi Mustafa Koç ile beraber 1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. Kuruluş amaçlarını "Fenerbahçe Spor Kulübüne hizmet" olarak açıklayan dernek, Fenerbahçeli çeşitli iş insanını bünyesinde barındırmaktadır. Fenerbahçe ile yakın ilişki içinde olan derneğin başkanlığını 2004-2017 yılları arasında Ali Koç üstlendi. Koç, 2018 Fenerbahçe başkanlık seçimleri öncesinde 13 Kasım 2017 tarihinde dernek başkanlığından istifa etti. Başkanlık döneminde genel olarak 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftalarında 1907 Fenerbahçe Derneği, 1907 ÜNİFEB üyeleri ve binlerce Fenerbahçeli taraflar ile Anıtkabir ziyaretlerine katılması ile medyada yer buldu. Bu daha sonra gelenek haline geldi. Aynı zamanda 2016'da 1907 Fenerbahçe e-Spor kuruldu. Ali Koç Fenerbahçe başkanı olması durumunda e-spor takımının tamamen kulüp bünyesine alınacağını ifade etti. 2004 sonrasında ÜNİFEB ile Anıtkabir ziyaretleri, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda 1907 tribünün oluşturulması, kulüp tarihini işleyen Asr-ı Fener adlı eserin yayımlanması, "Fenerbahçe Destanı" adlı tiyatronun Anadolu'nun muhtelif yerlerinde gösterilmesi, 3 Temmuz süreci için adil yargılanma talebini ortaya koyan Adalete Fener Yak! kampanyası ile 500 binden fazla dijital imzanın toplanması ve e-spor takımın kurulması dernek başkanlığı döneminde faaliyete geçen şeylerdi.

Senin için hazırladığımız haberler