AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ali Koç: "UEFA’nın bizi anlaması gerekiyor"

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 28 Nis 2022 - 15:59 / Son Güncelleme : 28 Nis 2022 - 16:05

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği Vakfı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Avrupa Ligler Birliği 39. Genel Kurulu'nun ilk gününde, açıklamalarda bulundu.

Avrupa'nın 30 profesyonel liginin üst düzey 80 temsilcisi ve FIFA, UEFA, ECA, FIFPRO gibi paydaşların temsilcilerinin de yer aldığı genel kurulun ana teması "Finansal Sürdürülebilirlik” oldu.

“Türkiye’de 28 şampiyonlukla en çok şampiyonluğu olan Fenerbahçe'nin başkanıyım"

Organizasyonun ilk oturumunda söz alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Türk futbolunda yaşanan finansal zorlukları anlattı. Koç konuşmasına “Türkiye’de 28 şampiyonlukla en çok şampiyonluğu olan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanıyım" sözleriyle başlayarak, "İş insanıyım. Biz, aynı zamanda futbol kulübünden fazlasıyız. Yaptığımız bu farklı spor etkinlikleri bize finansal zorluklar da getiriyor. Geçen sene Türkiye Olimpiyatlara 108 sporcu ile katıldı, bu sporcuların 22’si Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusuydu. Bu branşların çoğunda ise neredeyse sıfır gelir var. Gelir olanlar da maliyeti karşılamıyor. Bu bize çok yük getiriyor. Bunları ne kadar devam ettirebiliriz, soru işareti. Kulüplerin statüsü değişsin demiyorum ama bu kulüplere kamu şirketleri tarafından yatırım yapılması gerekiyor.” dedi.

"Kısa sürede başarıya ulaşma isteği, kötü planlamayı da beraberinde getiriyor"

Türkiye'deki futbol yapılanmasını da anlatan Ali Koç, “Ülkemizde kulüp başkanlığı seçimleri 2 ya da 3 yılda bir yapılıyor ve bu da başkan ve yöneticilerde baskı yaratıyor. Kısa sürede başarıya ulaşma isteği, kötü planlamayı da beraberinde getiriyor. Bizim ligimiz Avrupa’nın en yaşlı yabancı oyuncu sayısına sahip. Akademilere ve altyapılara yapılan yatırımlar da bu doğrultuda çok sınırlı kalıyor.” diye konuştu. 
 

"UEFA’nın bizi anlaması gerekiyor"

Ekonomik yapı ve borçlanma konusuna vurgu yapan Koç, “2012-2013 yıllarından önce TL güçlüydü ve daha iyi bir yapı vardı. Bu yapı, kulüplerin borçlanma iştahını arttırdı. 2013’ten sonra TL değer kaybetmeye başladı ama kulüpler harcamalarını azaltmadı ve bu harcamaların çoğu kredi ile yapıldı. 2018’den sonra da kulüpler borçlanmalarıyla hizmet göremez hale geldi. Devlet bankalarıyla yapılandırılmaya gidildi. Bu kısa süre için bize nefes aldırdı. Enflasyon, döviz kuru ve pandemi derken yayın gelirlerinde de düşüşler yaşandı ve sistem işleyemez hale geldi. Gelirlerimiz TL üzerinden, masraflarımızın ise %80-85'i döviz üzerinden. UEFA’nın bizi anlaması gerekiyor.” dedi.


 

Spora olan tutkusu ve çocukluk hayali olan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı ile de konuşan Ali Koç, “Ülke sporunun kalkınması için hep birlikte topyekûn mücadele etmeliyiz.” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Ardından kürsüye gelen İsviçre Futbol Ligi CEO'su Claudius Schafer, İsviçre Süper Ligi reformu ve kulüpler ile İsviçre'deki profesyonel futbola olası mali katkılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
La Liga Başkanı Javier Tebas da, CVC Capital Partners, La Liga ve kulüpler arasındaki iş birliği ve özellikle bunun İspanyol futbolu ve kulüplerinin finansal sürdürülebilirliğine faydası üzerine görüşlerini aktardı.

"Biz şu an olmamız gereken pozisyonda değiliz"

Ardından Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, İsviçre Futbol Ligi CEO'su Claudius Schafer ve La Liga Başkanı Javier Tebas ile birlikte soruları yanıtladı.
 
Süper Lig'in marka değerinin ve ekonomisinin değer kazanması için yapılması gerekenlere dikkat çeken Fenerbahçe Başkanı, “La Liga’nın ülkeye katkısını düşünün. Biz şu an olmamız gereken pozisyonda değiliz. Yatırım çekmek için ürünü iyileştirmemiz gerekiyor. 5 sene içinde yayın gelirlerinden ciddi kaybımız oldu. Ligimiz fiziksel olarak rekabetçi ama Avrupa’da ilk 5 ligin gerisindeyiz. Gişe gelirleri, maç gelirleri, reklam ve forma satışının yanı sıra dijitalleşme gibi ekonomik açıdan yeni kanallar yaratmalıyız. Ekonomi sosyal medyadan geçiyor. Bu konuda da Avrupa’nın gerisindeyiz. Sahada rekabet var ama başka birçok konuda kulüpler arasında ortak çıkarımız da söz konusu. Bir masa etrafında bir araya gelinmeli. Kulüpler Birliği bu konuda çözüme daha yakın.” dedi.

La Liga Başkanı Javier Tebas bu bölümde ekonomik olarak sürdürebilirliğin önemine vurgu yaparken, İsviçre Futbol Ligi CEO'su Claudius Schafer ise UEFA tarafında rekabetten ziyade dayanışmanın ön plana çıkması gerektiğini ifade etti.
 
Avrupa Ligler Birliği 39. Genel Kurulu, yarın yapılacak basın toplantısıyla tamamlanacak.