Ali Koç ve Lale Orta iddiasında yeni gelişme! TFF Etik Kurulu VAR'a gitti

Akın Ungan
18.11.2023 - 10:43 | Son Güncellenme: 18.11.2023 - 11:03

Galatasaray'dan Erden Timur'un, Eski MHK Başkanı Lale Orta'nın Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a VAR görüntüsü verdiği iddasını araştıran TFF Etik Kurulu hakemlere 4 soru sordu.

Ali Koç ve Lale Orta iddiasında yeni gelişme! TFF Etik Kurulu VAR'a gitti

Türk futbol gündemi Galatasaray Sportif A.Ş Başkan Vekili Erden Timur'un, Eski Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta'nın 1-1 biten Adana Demirspor - Fenerbahçe maçındaki bir pozisyonun VAR görüntüsünü alarak, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a gönderdiği iddiasıyla çalkalanmıştı. Bu iddianın soruşturma süreci devam ediyor.

Etik Kurulu VAR'a gitti

Hürriyet'te yer alan habere göre daha önce Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a bir yazı göndererek olayla ilgili sorular soran Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu, bu kez VAR hakemlerine soru gönderdi. TFF Etik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nuray Ekşi imzasıyla hakemlere 4'er soru yöneltildi.

Etik Kurulu'nun VAR hakemlerine yönelttiği 4 soru

1- Dönemin MHK Başkanı Lale Orta, Adana Demirspor - Fenerbahçe arasında oynanan müsabakadaki bir pozisyonun VAR kaydını, VAR odasından aldı mı?

2- Bu kaydı Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a gönderdi mi?

3- Bu görüntüleri bazı hakem arkadaşlarına gösterdi mi?

4- Yukarıdaki soru haricinde söylemek istediğiniz başkaca bir husus var mıdır?

İlgini Çekebilir
TFF Etik Kurulu sordu, Ali Koç yanıtladı! İşte cevaplar
Habere Git

Soruların 3 gün içinde cevaplanması istendi

Nuray Ekşi imzasıyla gönderilen yazıda "Bu sorulara cevaplarınızı ve varsa ilave açıklamalarınızı 3 gün içerisinde kurulumuzun faksına yollamanızı ve aslını aynı gün içerisinde TFF'ye göndermenizi rica eder, aksi halde dosya içindeki mevcut delillerle karar verileceğini ihtar ederim" ifadeleri kullanıldı.

Etik Kurulu Ali Koç'a da sormuştu

TFF Etik Kurulu, VAR hakemlerine yönelttiği soruları daha önce Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'a da sormuştu. Koç, Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu'nda, kendisine yöneltilen 2 soruyu okudu.

1- Adana Demirspor A.Ş. – Fenerbahçe A.Ş. arasında oynanan müsabakadaki bir pozisyonun VAR görüntüsü, dönemin MHK Başkanı Lale Orta tarafından size gönderildi mi?

2-Yukarıdaki soru haricinde söylemek istediğiniz başkaca bir husus var mıdır?

Fenerbahçe Etik Kurulu'na gönderilen cevabı yayınladı

Fenerbahçe, TFF Etik Kurulu tarafından Ali Koç'a sorulan 2 soruya verilen yanıtı resmi kanallar üzerinden kamuoyu ile paylaştı. Verilen cevapta "VAR görüntüsü Orta tarafından hiçbir suretle gönderilmedi" dendi. Ayrıca, "Üzerinden 20 gün geçmesine rağmen iddia sahibi tarafından herhangi bir delille desteklenemedi" ifadeleri kullanıldı.

İlgini Çekebilir
"Lale Orta VAR görüntüsünü yayıncıya verdiyse de iyi niyetlidir"
Habere Git

Timur: "Orta'nın VAR görüntüsünü Koç'a göndermesi... Kaydı var"

Erden Timur 17 Ekim’de A Spor’da, "Lale Orta’nın VAR görüntüsünü Ali Koç’a göndermesi... Kaydı var. Olayın gerçekleştiği tarih 3 Şubat 2023" diyerek Türk futbol gündemini sarsan bir açıklama yapmıştı. Bunun üzerine TFF, ertesi gün yaptığı açıklamada Etik Kurulu'nun konuyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Koç: "Külliyen yalandır, iftiradır"

Ali Koç, Erden Timur'un iddiasını yalanladı. Koç, "Lale Orta’nın VAR görüntüsü ya da herhangi bir görüntüyü bizzat tarafıma göndermesi ya da servis etmesi gibi bir olay katiyen gerçekleşmemiştir. Külliyen yalandır, iftiradır" ifadelerini kullandı.

Orta: "Tamamen asılsız bir haberdir"

Lale Orta da Ali Koç'a VAR kaydı gönderdiği iddiasının gerçek olmadığını belirtti. Orta, "Kesinlikle ne sayın Ali Koç'a ne de diğer kulüp başkan ve yöneticilerine tarafımdan herhangi bir görüntü gönderilmiştir. Tamamen asılsız bir haberdir" açıklamasını yaptı.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler