Ali Koç'tan seçime 1 gün kala flaş açıklamalar: "Adaylığımın üç nedeni var"

Orhan Gülek
07.06.2024 - 10:27 | Son Güncellenme: 07.06.2024 - 10:49

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, pazar günü yapılacak seçimler öncesi rakibi Aziz Yıldırım, yeni teknik direktör Jose Mourinho ve transferler hakkında flaş açıklamalarda bulundu.

Ali Koç'tan seçime 1 gün kala flaş açıklamalar: "Adaylığımın üç nedeni var"

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı yarın ve pazar günü yapılacak.  Seçimli genel kurul toplantısı, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek ve mevcut başkan Ali Koç ile Aziz Yıldırım başkanlık için yarışacak.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, pazar günü yapılacak seçimler öncesi flaş açıklamalarda bulundu.

"Nasıl bir yarış olacağını göreceğiz"

Yarın seçimde gergin bir atmosfer olacağını ifade eden Koç, "Çok iyiyiz, çok şükür. Gayet iyiyim. Nasıl bir yarış olacağını göreceğiz. Heyecanlı bir yarış olacağı belli. Sonuç ne olursa olsun Fenerbahçe kazansın. Yarın gergin bir atmosferde geçecektir. Ama gaza gelmeyin, ne yapılırsa yapılsın kongreye odaklanın." dedi.

"Bunun bedelini Fenerbahçe çekiyor"

Yaşanan gergin ortama değinen Koç, "Aziz Yıldırım ile yarışırsanız daima gerginlik olur. Camia bunu istemiyor. Camia bütünleşmiş bir Fenerbahçe istiyor. Bizler de bunu istiyoruz. Fenerbahçe'ye son 20 yılda yapılanlar, bunun bedelini Fenerbahçe çekiyor. Yapı da orada duruyor. TFF'si, hakemleri, iş adamları, belirli medya grupları var. Fenerbahçe'ye bu kanser gibi yayılan yapıyla camiayı arkamıza alırsak tavır koyma gücümüz daha fazla olacaktır. Bir seçim kazanmak için iftira atmak, herkesi suçlamak yanlış." dedi.

Ali Koç'tan "Aziz Yıldırım'a kırgın mısınız?" sorusuna cevap

"Aziz Yıldırım'a kırgın mısınız?" sorusuna ise Ali Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Ben biraz kendime de kırgınım. Ya ben tanıyamamışım, ya o biraz değişmiş. Çok badireler atlattık. Ama şunu söylemek istiyorum, benden sonra Fenerbahçe'nin başkanı Ali Koç diyen sayın başkanımızın çapulcuları burayı bırakmayacağız. Bugün proje, FETÖ'cü diye suçlanıyoruz. Kırgınım, kızgın değilim. Hayatta bir aptallar ve ölüler değişmez. Demek ki burada bir değişim olmuş ya da ben zamanında tanıyamamışım.

Gelinen noktaya hepimiz üzülüyor. Aziz başkanın söylemleri, "Ben Fenerbahçe'nin kendisiyim". Kendisini Fenerbahçe'nin üstünde görüyor. Fenerbahçe'yi özellikle son dönemde kendi şirketi gibi yönetti. Hepsini yarın anlatacağım."

"Benim gibi bir adama FETÖ'cü iması yaptı"

Kendisine yönelik suçlamalar yapıldığını ifade eden Ali Koç, "Hep birilerine tehdit, başkanlık dönemi bitti o tehditler Fenerbahçe başkanına döndü. Çok şeye şaşırdım. Benim gibi bir adama FETÖ'cü iması yaptı. Ankara'ya gitti proje dedi. İmalar önemli değil, yaklaşım, metod önemli. Bu Fenerbahçe için sağlıklı bir metod değil. Aday olma nedenlerimden biri, bu zihniyetin yeniden gelmemesi.

Geldiğimizden beri çok yol aldık. Direkten döndük. 2018 yılında Avrupa'da batma riski olarak Fenerbahçe geçiyor. Biz söylemiyoruz, UEFA söylüyor bunu. Şimdi geldiğimiz noktaya bakın, Fenerbahçe rotayı doğru istikamete çevirdi. Fenerbahçe nefes aldı. O yüzden bu seneki kadroyu kurduk. O yüzden Mourinho'yu getirebildik." dedi.

"Acun Ilıcalı, dün dava açtı"

Yönetimdeki herkese saldırdıklarını ifade eden Ali Koç, "Aziz Yıldırım, 2018'de kendisi demişti, "Batmış kulüp" diye. Biz bakkal gibi yönetmiyoruz, kurumsal yönetiyoruz. Bu yapılan işlere bakmak gerekiyor. Ben geliyorum şampiyonluk sözü veriyorum diyor, benim ağzımdan öyle büyük sözler çıkmaz. Söz vermekle şampiyonluk gelse, hepimiz sabahtan akşama kadar şampiyonluk sözü veririz. Burada popülist söylemlerle 3-5 oy daha fazla almak için konuşmuyoruz. Sadece bana saldırmıyor. Yönetimdeki arkadaşlara da saldırıyor. Acun Ilıcalı, dün dava açtı. Ama düne kadar çok iyi anlaşıyorlardı." dedi.

"Bırakılan tabloyu ancak tamir edebildik"

Kulübün ekonomik durumuna değinen Ali Koç, "Fenerbahçe A takımının sponsoru yoktu. 10-12 bin kişi maça oynuyordu. Bizim iptal ettiğimiz kombine yok mu, var. Sevilla maçında madde atanlar var. Binlerce bilet bedava dağıtılıyordu o zamanlar. Biz bir çizgi oturttuk kulübe. İyi bir kadrosu var. Finansal açıdan iyi durumda. Futbol dışı branşlarda çok iyi gidiyoruz. Tek eksik ama en önemli eksik futbol. Futbolda ne yaptık, son iki seneye bakın. Niye bunları yapabildik? Bırakılan tabloyu ancak tamir edebildik. Enkaz lafını sevmiyorlar. Ben söylemiyorum. UEFA söylüyor. Avrupa'nın batmaya en yakın kulübünü olduk. Felaket bir durumda aldık. Bir tane şampiyonluk olsa, uçuyor derdiniz. Ama Fenerbahçe'nin uçma zamanı geldi futbolda.

Gerçekler, gerçektir. Oturup onları konuşmak istemiyor. Babala TV diye bir kanal var. Onun formatı nedir? Gençler gelir, istediğini sorar. Canlı yayınlanır. Seçme sorular olmaz. Şimdi formatını değiştirmiş ki, onların getirdiği insanlar soru soruyor. Basın demeçleri de öyle. Ama açık formatta konuştuğu zaman eski Aziz Yıldırım'ı görüyorsunuz." dedi.

"Pazarlık bile etmemiş, 15 milyon euro vermiş"

 Aziz Yıldırım'ın Mourinho anlaşmasına da değinen Koç, "Mourinho için açıktan para vermişler dediler. Beni değil, kulübü suçluyor. İrfan Can için SPK'ya şikayet edeceğim dedi. Fenerbahçe başkanını sevmiyorsun haydi, Fenerbahçe'yi de sevmiyorsun?

Mourinho ile pazarlık bile etmemiş, 15 milyon euro vermiş. Biz pazarlık yaptığımız için belirli bir noktaya getirdik. Onun vermediğini vermek zorunda değilsiniz dedi. Utanıyorum adama sormaya. Biz 10.5 veriyoruz Mourinho'ya, ekibiyle birlikte 12. Türkiye için çok yüksek ama Fenerbahçe'yi getirmek istediğimiz noktanın bir işaretidir bu." dedi.

"6 yıl önceki olayı hala hazmedemedi"

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek ile yaşanan tartışmaya da değinen Koç"Gazetelerde çıkanlar falan, bunlar kurgulanmış söylemler. Hepsine yarın cevap vereceğim. Biliyorlar benim karşıma çıkınca olacakları. Aynı Dursun Özbek gibi, o da kaçtı! Yarın stadyumun sahnesinde geçireceğiz. Ertesi gün sahada olacağız. Elini de sıkarım, benim onunla bir sıkıntım yok. Onun benimle var. 6 yıl önceki olayı hala hazmedemedi." dedi.

"Kongre üyeleri, yarın söyleyeceklerimi çok dikkatli dinlesin"

Koç, "Fenerbahçe linç edildi Trabzon'da bizi haksız buldu. Biz suçluymuşuz! Devlet niye oraya polis koymadı, siz nasıl müsaade edersiniz demedi. Bizi suçlu buldu! Aziz Yıldırım işine geldi mi, Riyad'da nereden çıktı Atatürk? Kulaklarıma inanamıyorum! Orada da bizi suçlu buluyor. Gerçekten anlamıyorum. Onun için kongre üyeleri yarın söyleyeceklerimi çok dikkatli dinlesin. Bir kere Fenerbahçe Başkanı Ali Koç demedi, bir kere!" dedi.

"Fenerbahçe başkanı pazarlık etmez mi!"

Jose Morinho hakkında konuşmaya devam eden Ali Koç, "Bir şeyi yaptım dediğin zaman, yapmış olman lazım. Aziz Yıldırım "anlaştık" dedi. Biz sezon sonunda yapacağımız transferler için, muhtemel hoca değişikliği için çalışmalar yaptık. Bu da Mario'nun getirdiği bir anlayış. Bu çerçevede sayın Mourinho'nun sözleşme yapacağını biliyorduk. Aziz Başkandan çok önce. Mario nabız yokladı. Başka bir hoca için gelse, aynı şeyi söylerdik. Adam niye bizi tercih etti, onu tercih etmedi? Bizim kimyamız, fikrimiz tuttu. Bizim kurduğumuz yapıda çalışmak istedi Mourinho.

Bir tarafta bir adam "Ne istiyorsan senin" diyor. Fenerbahçe başkanı pazarlık etmez mi! Öbür tarafta mantıklı düşünen, ne dediğini bilen, artısını ve eksisini şeffaf bir şekilde anlatan biri." dedi.

"CAS'ta bir tane dava yok"

Fenerbahçe'nin borçları hakkında da konuşan Koç, "Şimdi nefes alabiliyoruz. Maaşları zamanında ödeyebiliyoruz. UÇK ve CAS'ta bir tane dava yok aleyhimize. Şu anda CAS'ta en çok davası olan ülke Türkiye. Fenerbahçe'nin bir tane var, o da alacaklı olduğumuz bir dava! Bol keseden atmak çok kolay. Doğru söyleyenin doğru söylediğini ispat etmesi gerekiyor. Bir tane iyi bir şey olmadı mı 6 senede, bir tane.

Obradovic ile ilk toplantıyı yaptık. EuroLeague borcunu ödeyin dedi ilk olarak. İlk istediği buydu. Gelir gelmez 17 milyon euro ödedik. Bol keseden atmak çok kolay da gerçekleştirmek kolay değil. Bir tane şampiyonluk olsa bunların hiçbirini söyleyemezdi. Şampiyonluklarımız da çalındı, bu sene de çalındı!" dedi.

"Neden aday oldum?"

Adaylığının üç sebebi olduğunu ifade eden Koç, şu ifadeleri kullandı:

"Bol keseden atmak çok kolay da gerçekleştirmek kolay değil. Bir tane şampiyonluk olsa bunların hiçbirini söyleyemezdi. Şampiyonluklarımız da çalındı, bu sene de çalındı! Bu kadar korunan kulübe karşı biz yarışmaya çalışıyoruz! Adaylığımın bir diğer nedeni, bu yapıyla mücadelemizi devam ettirmek! Taşlar yerinden oynamaya başladı!"

"İbra etmeyi de düşünmüyoruz"

TFF'nin seçiminde tutumumuz ne olacak? Bir senede yaşanan skandallar, belki başka ülkelerin tarihinde yaşanmamıştır. O kadar çok mutsuz kulüpler var ki, imza vermeyenler de mutsuz. Aday olmayacağım dedi, sizce aday olmayacak mı? Seçimlerde karşı olacağımız net. Son dönemde yaşadıklarımızı görüyorsunuz. İbra etmeyi de düşünmüyoruz. Bu sistematik bir sorun. Bu sistemi çürütmemiz lazım. Bir MHK'nin, bir hakeme düdük astırmak değil. Sistemin düdük asması lazım. Biz fitili yaktık.

Birinci şey eski zihniyetin geri gelmemesi, ikinci şey yapıyla mücadeleye devam etmek. Üçüncü şey başladığımız şeyleri bitirmek. Adaylığımın üç nedeni var."

"Mourinho'nun ücretinin yarısını Aziz Yıldırım'dan isteyecek misiniz?

"Mourinho'nun ücretinin yarısını Aziz Yıldırım'dan isteyecek misiniz? sorusuna ise Koç, "Verirse ne ala! Vereceğini hiç sanmıyorum. Geçmişte de böyle boş vaatlerde bulundu." dedi.

Senin için hazırladığımız haberler