Ali Koç'u bekleyen zor görev!

13 Haziran 2018 08:36- Son Güncelleme - 13 Haziran 2018 08:41
Google news abonelik

Fenerbahçe'nin çiçeği burnunda Başkanı Ali Koç, umduğundan çok daha kötü bir mali tabloyla karşılaştı.

1-Tablo iç karartıcı

3 Haziran’daki seçimde büyük farkla Aziz Yıldırım’ı deviren Ali Koç, Fenerbahçe’nin yeni başkanı oldu. Koç, ilk iş olarak kulübün çatısı altında bulunan 11 şirketin mali tablolarını incelemeye aldı. Kurmaylarıyla birlikte yoğun mesai harcayan Koç, düşündüğünden çok daha kötü bir ekonomik tabloyla karşılaştı. Aziz Yıldırım, borcu 400 milyon Euro (2.1 milyar TL) olarak açıklamıştı ancak bu rakamın 570 milyon Euro (3 milyar TL) olduğu öne sürüldü.

2-Fener istiyor, kıymete biniyor

2-Fener istiyor, kıymete biniyor

Ali Koç ve ekibinin hazırladığı teknik direktör listesinden Tuchel, Pellegrini, Favre ve Emery gibi isimler, kongreden önce başka takımlarla anlaşmıştı. Koç’un göreve getirdiği Comolli, birçok teknik adamla temasa geçti. Ancak Fenerbahçe kimi istese, adeta kıymete biniyor. 2 yıldır takım çalıştırmayan Blanc’a Chelsea talip oldu. Wenger ve Villas- Boas’ın adının Real Madrid’le anılması, piyasalarını yükseltti.

3-En büyük sorun bütçe

3-En büyük sorun bütçe

Fenerbahçe’nin şu ana kadar görüştüğü hocalarla yaşadığı en büyük anlaşmazlık, teknik adamların istedikleri yüksek transfer bütçesi. Arsene Wenger, Laurent Blanc, Zeljko Buvac ve Andres Villas-Boas’ın ilk şartı, güçlü bir bütçeyle kaliteli oyuncuların takıma kazandırılması. Finansal Fair- Play, yönetimin elini kolunu bağlıyor. UEFA ile bu konuda anlaşma sağlanırsa, Fenerbahçe’nin eli güçlenecek.

4-Dünya Kupası zorluyor

Sarı-Lacivertliler’de scout (oyuncu izleme) ekibi, 100 kişilik bir futbolcu havuzu oluşturdu. Comolli de yönetimle koordineli bir şekilde bu oyuncuların transferi için çalışmalara başladı. Ancak yarın başlayacak Dünya Kupası, işleri zorlaştırıyor. Listedeki futbolcuların bir bölümü, milli takımlarıyla birlikte dev turnuvaya hazırlanıyor. Bu nedenle transfer görüşmeleri beklenenden ağır ilerliyor.

(Fanatik)