Ali Koç: "Ben hiçbir zaman şampiyonluk vadetmedim"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Habertürk TV'de 3 Temmuz olaylarını, Türk futbolunda yaşanan son gelişmeleri, Fenerbahçe'nin transfer politikaları ve teknik direktör konularını değerlendirdi.
1 Temmuz 2020 20:06- Son Güncelleme - 1 Temmuz 2020 20:46
Google news abonelik

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç; 3 Temmuz olaylarını, sarı-lacivertlilerin gelecek sezon planlaması, transfer politikaları ve teknik direktör konusuyla beraber Türk futbolunda yaşanan son olayları değerlendirdi.

"Futboldan başka bir şey duymak istemiyorlar"

Göreve geldiğinden beri geçen iki yılı değerlendiren Ali Koç, "2 yıl hızlı geçti. Olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Önce devletimize, kamu kuruluşlarına, özel sektöre ve bu süreçte sağlık çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. 2 sene dolu dolu geçti. Sancılarıyla, acılarıyla, başarı ve başarısızlıklarıyla... Futbol olduğu zaman diğer başarılar göz ardı edilebiliyor. Yapılan yapısal şeyler de var. Bazı kesim taraftarlarımız futboldan başka bir şey duymak istemiyorlar. Sonuçta Fenerbahçe bir spor kulübü. Masa tenisinden, küreğinden her yerde madalyalar aldık. Kadın basketbol takımı bütün kupaları aldı. Erkek basketbolda dörtlü finale kaldık. Bu sene en kuvvetli takımı kurmamıza rağmen sezona sıkıntılı başladık. İlk 10 Avrupa Ligi maçının 7'si deplasmandaydı. Çıkıştaydık. Tek kupa vardı onu da biz aldık.dedi.

"Önümüzdeki sezon planlamalarını yapıyoruz"

Futbol şubesinin durumunu değerlendiren Ali Koç, yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti. Koç, "Futbola gelirsek... İlk sezonda başımıza ne gelebilirse geldi. Hedeflerimizden uzak kaldık. İkinci sezona iyi başladık. İkinci yarının ikinci haftasına kadar iyiydik. Ondan sonraki 7 haftada aynı oyuncular, aynı takım 21 puanın 18'ini kaybetti ve yarışın dışında kaldık. Bunun bizden kaynaklı ve eskiden gelen nedenleri var. Dışarıdan gelen nedenler var. Bu dönem ciddi sıkıntılar yaşadık. Geçmişten gelen finansal konular... Fenerbahçe hakem atamalarından ciddi sıkıntılar yaşadı. Devre arasında transfer yapmamız engellendi. Bizler objektif bir şekilde nerede yanlış yaptığımızı gözden geçirdik. İleriye dönük olarak da önümüzdeki sezonların planlamalarını büyük titizlikle yapıyoruz. Şu an hazırlık aşamasında umutluyuz, heyecanlıyız.ifadelerini kullandı.

"Altyapıdan meyve alacak duruma geleceğiz"

"Altyapıdan meyve alacak duruma geleceğiz"

Altyapı konusuna da değinen Koç, "Son derece şeffafız. Fenerbahçe TV'ye hiçbir şekilde sansür koymuyoruz. Kendi televizyonumuzda eleştirilere müsaade ediyoruz. Bugünkü spor medyasının alışık olduğu şekilde çok fazla içli dışlı olmuyoruz. Gerektiğinde iletişim kuruyoruz. Arzuladığımız yapısal değişikliği yapamasak da altyapıdan meyve alacak duruma geleceğiz. 3-4 sene sürecek bir yolculuk bu. Bizim şöyle bir sıkıntımız var. A takım ile altyapıların olduğu tesisler fiziken ayrı, büyük bir kopukluk var." şeklinde konuştu.

En büyük hayali...

Fenerbahçe'de en büyük hayalini dile getiren Ali Koç, "Merih Demiral nasıl kaçırıldı diyoruz ya, belki de bu kopukluktan dolayı geleceğin parlayacak yıldızlarını kaçırabiliyoruz. En büyük hayallerimden biri, A takım ile altyapı tesislerinin bir arada olması. Bunun için arazi alacak imkanımız yok fakat bununla beraber hamlelerimiz meyve verebilirse, seçim döneminde hazır olmasa dahi dönüşü olmayacak bir yola gireceğiz. Bununla ilgili finansman sağlayacak iş adamları var." dedi.

"Şampiyonluk vadetmedim"

Zor bir dönemden geçtiklerini ve mali olarak batık olduklarını ifade eden Koç, "Aynı kriterlerde yine hoca arıyoruz. Belki yine o kriterlere en çok uyan isim Cocu. Bence Cocu ileride çok iyi bir hoca da olabilir. Sportif direktör konusuna inancım hala sonsuz. Comolli'yi getirdik. Bir sürü önemli oyuncu getirdik, bu isimler ses getirdi. Camiada memnuniyetle karşılandı. Bu oyuncuların bazıları başka ülkelerde başarılı oldu. Ben hiçbir zaman şampiyonluk vadetmedim. Her türlü değişimin ve dönüşümün sisli dönemleri vardır. Böyle bir dönemden geçiyoruz. Barış ortamı diyoruz ama biz Fenerbahçe'nin hakkını korumak için bazı yerler veya kişilerle kafa kafaya geliyoruz. Sorunlarımız ortak, çıkarlarımız ortak. Saha içinde mücadele olmalı ama saha dışında ortak hareket edilmeli. Zaten mali açıdan batık durumdayız.ifadelerini kullandı.

"Gerçeklerin ortaya çıkmasını beklerdim"

"Gerçeklerin ortaya çıkmasını beklerdim"

Göreve geldiklerinde kulüten devir aldıklarını durumu vurgulayan Ali Koç, "Tekrar 4 Haziran sabahına dönsem bir sonraki seçime girerdim. Bazen kazanınca kaybediyorsun, bazen kaybedince kazanıyorsun. Gerçekler bizim üstümüze kaldı. Gerçeklerin ortaya çıkmasını beklerdim. Neyi devraldığımızı tam da anlatmadık Fenerbahçe değerlerinden dolayı. Bu tabloya sebebiyet verenler, bugün davrandıkları kadar rahat davranamazlardı." şeklinde konuştu.

"Maaş bütçesini daha fazla indirmemiz gerekiyor"

Soru: "Fenerbahçe'ye verdiğiniz para 170 milyon Euro'ya gelmiş diye biliyorum."

Ali Koç: "Saymıyoruz. Türkiye'de bu sistemi döndürecek hiçbir iş adamı yok. Led panolar ve sponsorluk dışındaki bütün gelirlerimiz direkt bankaya gidiyor. Gelirimizin %80'i... Bu gelirlerden yararlanmadan finansal borcumuzu indirdik. Yeniden yapılandırmayı kesinlikle yapmak zorundayız. 92'de alıp 70'lere indirdik maaş bütçemizi. Bunu 45-50 milyon Euro seviyelerine indirmemiz gerekiyor."

"Yapılandırma yapmadığımız için ceza yedik"

Neden ceza yediklerini açıklayan başkan, "Yeniden yapılandırma konusunda devletimize teşekkür etmemiz gerekiyor. Yardım eli uzattı. Yönetim kurulunun sorumlulukları da bankara devrediliyor. Düğme baştan yanlış iliklendiği için en aşağıya kadar yanlış olacaktı. Biz yapılandırma yapmadığımız için harcama limitlerinden ceza yedik. Bize büyük sıkıntılar çıkardılar. Hepimize aynı tişörtü giydirmek istediler." dedi.

Yeni teknik direktör ne zaman belli olacak?

Yeni teknik direktör ne zaman belli olacak?

Soru: "Yeni teknik direktör kim olacak? Sanki Erol Bulut tarif ediyorsunuz... Biz bir teknik direktörle anlaştığınızı duyduk!"

Ali Koç: "Hiçbir şey tescil olana kadar olmuş değildir. Biz çok çalıştık. Arzu ederdik ki kalan 8 haftada hoca takımı tanısın. Önümüzdeki senenin planlamasını yapsın. Biz iki tane hocayla görüştük. Bugün gittiği kulüplerde istediği oyuncuları alan bir hoca burada sıkıntı yaşayabilir. Bizim alternatiflerimiz pandemi sürecinde gelebilecek isimler değildi. Yeni teknik direktörümüzü sezon biter bitmez açıklayacağız. Yerli mi yabancı mı detayına girmeyelim.

Emre Belözoğlu benim için önemli bir kişilik. Müthiş bir kariyeri var. 5 ligin 3'ünde oynamış. Uluslararası bağlantıları var. Aidiyet duygusu var ve lider. Zeki, çok çalışkan. Bugün eksilerini saymıyoruz. Fenerbahçe'nin futbol aklında önemli bir yeri olacak. Rolünü hocamızla beraber açıklayacağız. Yeni teknik direktörle ilgili Emre Belözoğlu'nun da fikri var."

Transfer hedefleri...

Transferde istedikleri hamleleri açıklayan Ali Koç, "Juan Jesus'un transferi konusunda bilgim yok. Geçen sene bakmıştık. 4 futbolcumuzun kontratı bitiyor. Isla gitti. Kontratı bitmeyen Kruse gitti. İki tane hızlı kanat oyuncusuna ihtiyacımız var. Sonuçta maaş yükümüzü de azaltmamız gerekiyor. Daha fazla kaliteyi daha az maaşla bulmamız gerekiyor. Altyapıya transferlerimiz de olacak.şeklinde konuştu.

Vedat Muriç, Fenerbahçe'den ayrılacak mı?

Vedat Muriç'e olan ilgiyi değerlendiren başkan, "Vedat Muriç'le ilgilenenler var. Her oyuncunun bir değeri vardır. Ben şahsen gitmesini istemiyorum. Her futbolcu bir takım için yatırımdır. O da çocukluğundan beri Fenerbahçeli. Ben kupalar kaldırmasını tercih ederim ama gelecek teklife de bağlı. Öncelikle kendi kadromuzdan kimler ayrılacak? Bir de boşaltmamız gerekenler var. Max Kruse hayatının pokerini oynadı. Bazı avukatlar riskli demiş ve o da böyle bir karar vermiş. En önemli yatırımımızdı. Bunun karşılığını alamadık. Çok disiplinli bir oyuncu değildi. Fenerbahçe'nin oyuncuyu istediği kadar, oyuncunun da Fenerbahçe'yi istemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Türk oyunculara ağırlık veriyoruz"

"Türk oyunculara ağırlık veriyoruz"

Transferde daha çok Türk oyunculara ağırlık vereceklerini ifade eden Ali Koç, "Miha'nın ailesiyle ilgili ciddi bir sorun vardı. Gitti geldi. Yok efendim, o da gidiyormuş! Luiz Gustavo'nun menajeriyle çay içtik. Yok o da gidiyormuş! Sattığımız kadar almamız gerekiyor. 5-6 oyuncuyla belli noktalara geldik transfer için. Bunların hepsi olursa eksiklerimizin tamamı kapanmıyor. Başka yerlere de bakmamız gerekiyor. Biz Türk oyunculara ağırlık veriyoruz. Yabancı sayısında kısıtlamaya gidilecek. Yeni teknik direktöre de transfer edeceğimiz oyuncuları danıştık. FIFA ile ilgili dosyaları temizledik." dedi.

"Fenerbahçe taraftarlarını mutlu edemedik ama..."

Alacakları kararlarda herkesin eleştirisini dinleyemeyeceklerini söyleyen Ali Koç, "Kimi transfer edersen et, bir şeyler diyenler olacak. Bize bir şey söyleyecekler mantığıyla hareket edemem. Taraftarlarımız sıkıntılı gündemizlerde arkamızda durdular. Doğru olduğuna inandığımız kararları almak zorundayız. Sisli günler geçecek, inşallah hep beraber çok daha güzel günlere varacağız. Kaybedeceğim çok şey olacağını bile bile bu işe girdim. Bunların hepsine göğüs germeye hazırım. Buraya büyük bir beklenti ile geldim. En büyük üzüntüm, o teveccühe ve taraftara layık olamamak. Fenerbahçe taraftarlarını mutlu edemedik ama edeceğiz.ifadelerini kullandı.

"Biz parayı çöpe atıyoruz"

Futbolda eski dönemle yeni dönemin aynı olmadığını dile getiren Koç, "Bugünün futbolu 10 sene evvelin futbolu değil. Biz Sow'u ve Güiza'yı almıştık. Biri Fransa'nın diğeri ise İspanya'nın gol kralıydı. Bugün İspanya ve Fransa'nın gol krallarını Türkiye'ye getiremezsin. Almanya'da bir sürü takımdaki oyuncuların aldıkları maaşını görseniz... Biz parayı çöpe atıyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıp yetenekleri bulmamız lazım. Biz hayallerimizi, planlarımızı inşallah gerçekleştirebiliriz." şeklinde konuştu.

Yeniden aday olacak mı?

Yeniden aday olacak mı?

Soru: "Seçimde aday olacak mısınız?"

Ali Koç: "Göreceğiz. Fayda sağlamayacağıma inanırsam aday olmam. Varsa bir aday hemen seçime gidelim. Bu saatten sonra bir seçim yapmamızın kıymeti yok. Çünkü Mayıs'ta yeniden seçime gitmemiz gerekecek. Bugün seçime gittiğimizde adaylar televizyonumuzu kullanabilecek."

"TFF Başkanı herkese eşit olmalı"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) hakkında da konuşan Ali Koç, "Sistem sıkıntılı. Biz TFF seçimlerinde, 'Federasyonun emrindeyiz' dedik. Demek ki Türk futbolunun emrindeyiz. Bizim hiçbir talebimiz yoktu. Tek talebimiz eski sistemin devam etmemesi. Adaletin sağlanması lazım, dedik. Bu sorunları ancak birlikte aşabilirdik. İş başka yerlere gitti. Gördük ki beklediğimiz gibi değil. Anlatmaya çalıştık ama karşımızda duvar vardı. Sezon içinde bir sürü sıkıntılar yaşadık. Hakem camiası öyle mesajlar veriyor ki... PFDK bize gelince çok cömert. TFF Başkanı herkese eşit mesafede olmalı ve takımlar hakkında kişisel olarak fikir beyan etmemeli. Federasyonun, Fenerbahçe dışında herhangi bir takım hakkında fikir beyan ettiğini gördünüz mü?dedi.

"Eşitsizlik norm hâline geldi"

Eşitsizlikte yakındıklarını vurgulayan Ali Koç, "Bizim federasyonla sorun yaşamamız, sisteme güvenmiyor oluşumuzdan. Çok standart var. Mesela PFDK kararları vardı. Muriç'e niyet okuyarak ceza vermek istediler ama yapamadılar. Eşitsizlik bir norm haline geldi. Bu keyfi kararlar demek. Eşitsizliğin normalleştiği dönemden geçmek çok tehlikeli. Son maç oynandı! Semih Bey ve benim federasyonu ilgilendirmeyen bir konuda nasıl cezalandırıldığını gördünüz.ifadelerini kullandı.

Verilen cezalar hakkında yorumları...

Verilen cezalar hakkında yorumları...

Alanyaspor - Trabzonspor maçından sonra yaşanan olayların ardından Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu'nun aldığı cezaları da değerlendiren Ali Koç, "Maddeler ne diyor? (CEZA MADDELERİ VE AĞAOĞLU'NA REKOR CEZA İSTEMİ HAKKINDAKİ HABERİMİZİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ) Fiziksel saldırı, hakaret, küfür de oldu. Maçtan sonraki demeçleri saymıyorum. Düşünsenize bunu Semih Bey ya da ben yapsaydık? Giyotin mi seçerlerdi, ip mi? Federasyona bir laf söylemek ağır suç. Yöneticiler tekme tokat birbirine girsin, küfür kıyamet, sahaya dalalım. Komik bunlar! Bu Türk futbolu için utanç verici bir karardır." ifadelerini kullandı.

"Bizim için Nihat Özdemir konusu kapandı"

3 Temmuz davası hakkında daha sonra konuşacağını belirten Koç, "3 Temmuz davasında ben cuma günü konuşacağım. Bizim için Nihat Özdemir konusu kapandı. Camiamız için üzücü bir unsurdur. Bu kırmızı çizgiyi ihlal eden kişiye reaksiyonumuz böyle olacak. Ben Fenerbahçe Başkanı olarak orada gidip cezalandırılmalarını isteyeceğim. Bizim bu davalarımız 15 Temmuz'dan önce başladı. Biz tek başımıza mücadele verdik. Sokağa ilk biz indik, bütün rüzgar bize karşıyken. Bu camia bu konuda saygı beklemektedir. Vicdanen aklanan camiamızın hukuken de resmen aklanmasını istiyoruz.dedi.

"UEFA hedefi var"

Genç oyuncuları oynatmayı istemenin yanında UEFA hedeflerinin olduğunu söyleyen başkan, "Şenol Güneş'le teknik direktörümüz konusunda görüşmemiz olmadı. Emre Belözoğlu genç oyuncuları sahaya atmak istiyor. Bir de UEFA hedefi var. Maçlar da enteresan geçiyor. Bizde hemen oynatabileceğimiz çok oyuncu var." şeklinde konuştu.

"Bizim siyasetle alakamız yok"

"Bizim siyasetle alakamız yok"

Siyaset ile bir bağlantıları bulunmadığını vurgulayan Ali Koç, "Eylül 2018'den beri 'Her şey çok güzel' olacak pankartımız vardı. Bunu kaldırmak istediler. Biz o pankartın Eylül ayından beri orada olduğunu söyledik... Bizim siyasetle alakamız yok. Tek amacımız Fenerbahçe'ye katkı sağlamak. Başka bir niyetimiz, amacımız yok. Galatasaray maçıyla ilgili bana yakışmayan bir olay yaşadım. Galatasaray maçından sonra yaşadığım bir olay var, talihsiz bir olay. Keşke olmasaydı. 7 gün işlediler. Geçen maçta yaşananları biliyorsunuz. 1.5 gün işlediler. Şu kadarcık haber yaptılar. Bizim acil nakit akışına ihtiyacımız var. Biz Kenan Evren arazisini alınca proje konusunda adım adım ilerleyeceğiz. Burası Fenerbahçe'ye katkı sağlayacak bir proje. Fenerbahçe bu projede çok büyük fedakarlıklar yaptı." ifadelerini kullandı.

Caner Erkin, Gökhan Gönül ve Mert Hakan transferi hakkında...

Soru: "Sinan Gümüş, Caner Erkin ve Gökhan Gönül transfer edilecek mi? Taraftarların yüzde 50'si memnun, yarısı değil."

Ali Koç: "Başkanın hayal ettiği Fenerbahçe, yönetimsel ömrümüz yeterse er ya da geç olacak. Yüzde 50 iyi bir oran."

Soru: "Mert Hakan transfer edildi mi?"

Ali Koç: "Tescil olmadan ne bir hoca, ne de bir oyuncu transfer edilmemiştir. İmzaya dökülmeden transfer edeceğiz demiyoruz. Galatasaray ile bu konuda gerilim yaşamadık. Bu iki takım zaman zaman gerilim yaşar ama her zaman dost kalacaktır. Saha dışında da oyuncular için mücadele ederiz. Avrupa'da bir oyuncunun sözleşmesinin bitmesine 6 ay kala imza attırabiliyorsun ama burada sadece konuşabiliyorsun."

Zeljko Obradovic konusu...

Fenerbahçe Beko'dan ayrılan başantrenör Zeljko Obradovic hakkında da konuşan Koç, "Obradovic, Fenerbahçelilerin gönlünden taht kurmuş biri. Fenerbahçe'nin basketbol seviyesini çok yükseklere çıkardı. Fenerbahçe'nin efsanesidir. İnşallah bir gün geri gelir. Ne şanslıyız ki, Obradovic gibi bir hocamız olmuş. Çok iyi bir Fenerbahçelidir. Biz kalmasını istedik. Avrupa Ligi'ne kötü başlangıç yapmıştık. Kendisi sezon sonu konuşalım dedi. Aralık ayında istifasını sundu. 'Vazgeçmemeyi sen bize öğrettin' dedik. 'Kötü bir sezon geçirsen ne olacak, öyle bir kredin var ki' dedik. Hatta belki de Avrupa Ligi'nin en büyük geri dönüşünü yapacaktık. Bazen ne deneseniz olmuyor. İstifanın ardından bize teşekkür etti. Biz bütün planlamamızı hocamızla devam etmek üzerine yaptık. Sonra pandemi araya girdi. Sonra Semih Bey kendisiyle görüştü. 3-4 görüşme yaptık. Herkes kadar ben de çok üzüldüm. Her şey için bir kez daha teşekkür ediyorum. Hoca bu sene çalışmayacağını söylediyse çalışmaz. Bundan sonra ne olur bilmiyorum. İnşallah bir gün Fenerbahçe'ye döner. Hocamızın ayrılıyor olması bazı yerleri sevindirdi." dedi.

"Basketbol için yakında açıklama yapacağız"

"Basketbol için yakında açıklama yapacağız"

Basketbol şube konusunda yakın zamanda açıklamalarda bulunacaklarını kaydeden Ali Koç, "Bu seviyede 30 milyon Euro'dan 10 milyona inemezsin. Genel menajerimiz kaldı. Yoğun bir çalışma yapıyor. İleriye dönük olarak konuştuğumuz isimler var. Yakında açıklamalarımız olur. Saras Jasikevicius genç bir hoca. Kim olursa olsun çok iyi bir isim olacak. Bazı oyuncularımız ayrıldı. Datome, Obradovic kadar olmasa bile yakın seviyede sevilen biri. Yeniden bir yapılandırma olacak. Egehan Arna'nın neden ayrıldığını Semih Bey bilir." şeklinde konuştu.

"İyi işleyen sistem bozuldu"

Stopajın 7 günde kulübe iade edilebileceğinden bahseden başkan, "2018 yılında Mayıs ve Haziran aylarında devrim niteliğinde bir karar verildi. Stopaj 7 günde kulübe iade ediliyordu. İyi işleyen sistem bozuldu. Herkes bunları amatörlere harcamıyor diye... Böyle bir sistemi kökünden değiştireceğinize, farklı mekanizmalar konabilirdi. 90 milyonluk iadesinde harcamasında 20-25 milyonluk yanlış harcama vardı. Yeni yönetmelik belli değil ve eskisi gibi değil. Çok ihtiyacımız olan bir kaynak." ifadelerini kullandı.

Yayıncı kuruluş indirim istiyor mu?

Ciddi bir güven sorunu olduğunu sözlerine ekleyen Koç, "Burada kulüplerin görüşü önemli. Ben Kulüpler Birliği'nin sözcüsü değilim. Sıkıntı var. Olağanüstü dönemlerden geçiyoruz. Biz ilk başta bir seferlik indirim sanmıştık. Biz aynı gemideyiz. Şurada ciddi bir güven sorunu var. Bizimle yayıncı kuruluş arasından çok federasyonla arasında. Biz istendiği zaman sürecin içine çekiliyoruz, istendiğinde dışında tutuluyoruz. Resmin içinde değiliz. Biz görüşmelerde bulunmalıyız. Bir yere varamadık. Yayıncı kuruluş pandemi döneminden fayda sağlayacak. Pastayı beraber büyütmeliyiz. Korsan yayınlarda beIN'in büyük kayıpları var. Haklarımızı korumamız gerektiğinde de masaya yumruğumuzu vurmalıyız. Nihat Bey ile toplantı dışında konuşmadık." dedi.

"TFF çılgın bir teklif yaptı"

"TFF çılgın bir teklif yaptı"

TFF'nin 2020-2021 sezonu için çılgın bir teklif yaptığını açıklayan Ali Koç, "Türkiye Futbol Federasyonu, 15 Ağustos'ta ligler başlasın gibi çılgın bir öneriyle geldi. 26 Temmuz'da lig bitecek. Takımlar ne zaman kampa gidecek? Bu sakat bir durum. 17 kulüp buna sıcak bakmıyor. Yayıncı kuruluş da hafta içine maç vermek istemiyor. Orta yolu bulacağız." ifadelerini kullandı.

Şampiyonlar Ligi hakkında...

İstanbul'da düzenlenecek olan Şampiyonlar Ligi finalinin bu seneden gelecek seneye ertelenmesiyle ilgili konuşan Ali Koç, "Önümüzdeki sene tek maç. Şampiyonlar Ligi'nde ilk defa belki de son defa sekizli final olacak. 8 takımın üç hafta boyunca burada kalması mı daha faydalı yoksa seneye bir günlük maç mı? Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum." şeklinde konuştu.

Luiz Gustavo kalacak mı?

Luiz Gustavo'nun takımda kalıp kalmayacağı ile ilgili bir soruya yanıt veren Ali Koç, "Ayrılma durumu yok." dedi. Başkan, ardından açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Bizim federasyon konuyu sızdırıp kamuoyunu yokluyor sonra açıklıyorlar. Biz harcama limitimizi bilmiyorduk, gazetede çıktı. Ben istişare edelim dedim bugünkü toplantıda. Devre arasında yaşadıklarımızı yaşamak istemiyoruz. Bu sadece bankacı gözüyle ele alınacak bir konu değil. Bu konu futbol gözüyle de ele alınmalı. Şu an harcama limitlerinin faiz oranı, normal faiz oranlarından çok çok fazla." dedi.

"Yabancı sınırı kuralı..."

"Yabancı sınırı kuralı..."

Yabancı sınırı kuralı hakkında düşüncelerine yer veren Koç, "Yabancı sınırında önemli olan sayıdan çok, yaşlı yabancı futbolu çöplüğü olmaması. Yabancılar için nitelik getirilebilir. Altyapıdan oyunculara oynatma mecburiyeti getirilebilir. Azaltılması Fenerbahçe'nin işine gelir. Çünkü biz Türk oyunculara yöneldik. Herkesin ihtiyacını karşılayacak bir model olması gerekiyor. KAP bildirimi belli bir seviyedeyse yapmak zorundasın.

Ersun hocaya selamlar. Hoca iyi bir Fenerbahçeli. Ne gelirken ne de giderken para konuştu. Ayrıldıktan sonra da tek kelime etmedi. Büyük hedeflerimiz vardı. Mükemmel bir insan. Arzuladığımız başarıyı yakalayamadık. Kendisi istifa etti. İyi bir Fenerbahçeli." ifadelerini kullandı.

"Emre son 1-2 maç dışında..."

Soru: "Emre Belözoğlu'ndan beklenti nedir?"

Ali Koç: "Emre Belözoğlu'ndan sportif direktör konumuna yakın olacaksa ya da sportif direktör olacaksa, sportif direktörden bekleyeceğim şeyleri isteyeceğim. Samandıra'yı daha iyi çekip çevirmesi... Emre bunu yaparken de futbolcu olmadığını bilmeli. Bir tek aptallar ve ölüler değişmiyor. Son bir iki maç dışında sahada gayet sakin. Yeni görevlerinde değişimi yapacaktır. Altay Bayındır'a ise çok güveniyorum. Önü çok açık."

"Bize saldıran hesapların yarısı..."

Sosyal medya saldırılarını da gündemine alan Ali Koç, "Biz organik bir şekilde TT oluyoruz. Bu dijital dünya, bambaşka bir dünya. Cumhurbaşkanı bizi ziyaret ettikten sonra, 3-4 günde bir beni kötü anlamda TT yaptılar. Bu nedir, dedik. İncelettik. Onlar bize raporlar sunmaya başladılar. Bot hesap, troll hesap... Bunlar dijital dünyanın olumsuz yanları. Enteresan verilere ulaştık. Fenerbahçe ve Ali Koç olarak iki farklı şekilde ele aldık. Bize saldıran hesapların %50'si biz seçildikten sonra açılan hesaplar. Bir grup var, sporla ilgili yaptıkları tek paylaşım bize saldırmak. Fenerbahçe'ye en çok negatif yorum yapanlar başka takım taraftarları. Biz sosyal medyayı iyi bir şekilde analiz etmeye çalışıyoruz. Biz 33 bin koli yardım sağladık. Ertesi gün gazetede kulüplerin yaptığı yardımların olduğu haberde adımız yoktu.şeklinde konuştu.

"Mesut Özil'i Acun çıkardı"

"Mesut Özil'i Acun çıkardı"

VAR sistemine sahip çıkacaklarını belirten Ali Koç, arada bir gündeme gelen Mesut Özil transfer konusu hakkında da konuştu. Başkan, "Mesut Özil'i Acun çıkarttı galiba, ona sormak lazım. Bugüne kadar hiçbir girişimimiz olmadı. Yanılmıyorsam 12 milyon Euro net maaş alıyor." dedi. Sponsor konusunda ise Ali Koç, "Adidas'la son senemiz. Temmuz ayında konuşacağız." ifadelerini kullandı.


Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Tek kelime ile İnanılmaz! Top gol olmamak için...