Eski hakem Ali Palabıyık: "Kimse bir hakemin gizlice fotoğraflarını çekmemeli"

Özgür Koç
16.12.2023 - 11:46 | Son Güncellenme: 16.12.2023 - 12:00

Eski FIFA kokartlı hakem Ali Palabıyık, hakemlik kariyeri, saldırıya uğrayan Halil Umut Meler ve son yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar...

Eski hakem Ali Palabıyık: "Kimse bir hakemin gizlice fotoğraflarını çekmemeli"

AJANSSPOR - HABER

Temmuz ayı sonunda düdüğünü asan FIFA kokartlı eski hakem Ali Palabıyık, Halil Umut Meler, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu'yla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Türkiye'nin en iyi hakemine yapılan bu saldırıyı tasvip etmiyoruz"

Radyospor'da Salim Manav'ın canlı yayın konuğu olan Ali Palabıyık, "Olaylardan dolayı çok üzüldük. Türkiye'nin başkentinde, Türkiye'nin en iyi hakemine yapılan bu saldırıyı tasvip etmiyoruz. Hiç hoş görüntüler değildi. Halil'le konuştuğumuzda iyiydi. Kolay değil tabii ki de böyle bir olayla karşılaşmak. En üst ligde ve hele ki kulüp başkanıyla böyle bir olay olması hiç beklenilmiyordu. Fiziksel şiddetin yanı sıra psikolojik şiddette var ama şu an Halil daha iyi. Spor kulüplerinin böyle birlik beraberlik içinde olması mutluluk verici" dedi.

Ali Palabıyık'ın açıklamaları şöyle:

"Bizi hedef göstermeleri süreci hazırladı"

"Kulüp başkanlarının, yöneticilerinin ve futbolcuların maç öncesi ve sonrasında bizi hedef gösteren yorumları, spor programlarında verdiğimiz kararlarda kasıt aramaları, bizi hedef göstermeleri süreci bugüne kadar getirdi. Halil'in yaşamış olduğu olaydan sonra da siyasilerimiz, siyasi partilerimiz çok üzüldü. Umarım bu tarz işler yapanları Türkiye Futbol Federasyonu ağır cezalar verir ve umarım bu son olur"

"Halil Umut Meler hakemliği bırakmayacak"

"Halil Umut Meler'in hakemliği bırakacağı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Belki o zamanki üzüntüsüyle arkadaşlarına söylemiş olabilir ama ben hakemliği bırakacağını asla düşünmüyorum. Eğer hakemliği bırakırsa Halil Umut Meler, ilk karşı çıkan ben olurum. Elit bir hakem, EURO 2024'te düdük çalacak ve daha Dünya Kupası'da var. Eğer aksi bir karar alırsa ilk vazgeçiren kişilerden biri ben olurum"

"Dernekten istifa ettim"

"Bu derneğin kuruluş amacı hakemleri korumak ama geldiğimiz günlerde çok farklı bir amacı var. Eğer arkadaşlarım böyle bir şey yaptıysa da tebrik ediyorum. Kendini ifade edemeyen tek kurum hakemliktir. Eğer sizinle konuşuyorsam şu an hakemliği bıraktığım içindir. İlk defa hakemler TV karşısına geçip basın açıklaması yaptı. Bu bir milattır. Türkiye'nin en iyi hakemlerinin yaptığı bu açıklama ile herkesin yardımcı olacak şekilde açıklamalar yapması Türk futbolunu daha iyi bir hale getirecektir. Ön yargılı davranmamalıyız, hakemler de insan."

"Düşünün bunun Türkiye'de olduğunu..."

"Dünyanın her yerinde aynı problemler var. Örneğin, Manchester City - Tottenham maçında hakem son dakikalarda City'li oyuncu karşı karşıya kaldığı esnada faul düdüğü çaldı. Düşünün bunun Türkiye'de olduğunu. Sayın Mehmet Büyükekşi geldiğinden beri yaptığı hakemlerle ilgili açıklamalarına bakarsanız çok büyük bir projeyle geldi. Ben faal hakemken, Nihat Özdemir'den sonra geldiği dönemde hakemlik müesesiyle ilgili çok büyük projeler yapacağını belirtti. Hakem değişim programını uygulayacağını, başka ülkelerle görüşüp hakem transferleri yapacağını söyledi. Sadece hakemlerle ilgili değil, futbolla ilgili de projeler yaptı. Ama yaptığı her şeyi geri çekmek zorunda kaldı. Hiçbir ülke, hakemlerini ve VAR hakemlerini Türkiye'ye göndermek istemedi. Mehmet Büyükekşi, bir kulüp başkanıyken hakemlerle ilgili hedef gösterici demeçler vermişti. Şimdi kulüp başkanlarından hakemler ile ilgili açıklama yapmamalarını ve daha dikkatli olunmasını söylüyor."

"Kimse bir hakemin gizlice fotoğraflarını çekmemeli"

"Kimse bir hakemin gizlice fotoğraflarını çekmemeli. Belki benin başıma gelmedi ama hakem arkadaşlarımız maruz kalıyor bunlara. MHK'nın fikri olsa bile son kararı veren kişi Sayın Mehmet Büyükekşi. MHK kendi kararı ile karar alamıyor ve son kararları her zaman Sayın Mehmet Büyükekşi veriyor. Ahmet İbanoğlu, beni aradı ve çok iyi konuştu benim hakemliği bırakmamamı söyledi. Düşünün ki Türkiye Futbol Federasyonu benim görev yapmamı istemedi. Saha dışında görev yapabilecekken, arkadaşlarıma yardımcı olabilecekken ben kurum dışı bırakıldım. Bunun tek sebebi Sayın Mehmet Büyükekşi. Devre arasında hakem kıyımı olacakmış, birçok hakemin görevine son verilecekmiş. Bu çok üzücü. Evet bu devre arasında olacakmış... Bu olaydan sonra gündem değişti şu anda. Çok ciddi bir şekilde Halil'e yapılan saldırıdan sonra hakemlikle ilgili her şey bitti. Bambaşka bir sayfa açıldı ve TFF hakemliği bitsin dedikleri hakemlere şans versin."

"TFF ve MHK'nın benden istediği bu talep akşam reddedildi"

"Yurt dışından teklif almadım. Hakemliğe devam ediyordum ve kaldı ki Hüseyin Göçek ve Suat Arslanboğa VAR hakemi olduktan sonra bana da VAR hakemliği teklifi geldi. Sayın Ahmet İbanoğlu beni aradı ve bana plaket verileceğini söyledi ama ben bu teklifi nazikçe reddettim. Ahmet İbanoğlu Başkan ile bir problemim yok ama Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yaşadığım problem ve beni istemeyen birinin elinden teşekkür plaketi almak, gururuma, insanlık onuruma yediremeyeceğim bir şeydi. Kendisi daha sonra bana 'Seni VAR hakemi olarak görevlendiricez ama sana 1.Lig'de görev vereceğiz' dedi. Ben de kabul ettim bu teklifi ve ertesi günü 1 Ağustos günü federasyona mail attım VAR hakemi olabilmek için. Federasyon ve Merkez Hakem Kurulu'nun benden istediği bu talep mail attığım günün akşamında reddedildi."

Senin için hazırladığımız haberler