Ali Rıza Dizdar: "Sadece Fikret Orman’ın sorumlu tutulmasını kabul etmiyorum"

10 Ocak 2020 13:32- Son Güncelleme - 10 Ocak 2020 13:40
Google news abonelik

Beşiktaş Kulübü’nün Eski Başkanı Fikret Orman, 31 Haziran 2018 – 31 Mayıs 2019 hesap dönemine ilişkin faaliyet ve işlemlerden dolayı oy çokluğuyla ibra edilmedi. Siyah-beyazlıların yeni Başkanı Ahmet Nur Çebi, basın toplantısı düzenleyerek ibrasızlık sonrası hukuk neyi gerektiriyorsa yapacaklarının altını çizdi.

Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi Avukat Ali Rıza Dizdar, siyah-beyazlılarda yaşanan ibrasızlık konusunu değerlendirdi. Dizdar’ın açıklamaları şu şekilde:

Ali Rıza Dizdar: “Önemli olan harcamaların usule uygun olup olmadığı”

Anonim Şirket’in ana sözleşmesi var. İbra edilmeme durumunda iki şeye bakılır. Evraklar usule uygun mu, yapılan harcamalarda herhangi bir yolsuzluk var mı? Ahmet Nur Çebi, “Fikret Orman tek başına idare etti diyorsa” iş mali konularda bitmiyor. Önemli olan; yapılan harcamaların usule uygun olup olmadığı ya da ana sözleşmeye aykırı olup olmadıklarının tespiti... Ayrıca alınan bu kararı kulüp olarak algılamıyoruz.

Ali Rıza Dizdar: ”Usulsüzlük varsa Cumhuriyet Savcılığı gereğini yapar”

Ali Rıza Dizdar: ”Usulsüzlük varsa Cumhuriyet Savcılığı gereğini yapar”

Futbol A.Ş Genel Kurul’da alınan karar göre; 1 ay içinde mahkemeye gidilecektir. Usulsüzlük olup olmadığına bakılacak. Usulsüzlük varsa Cumhuriyet Savcılığı zaten gereği yapar. Sahtekarlık varsa da gereği yapılır.

Ali Rıza Dizdar: ”Sadece Fikret Orman’ın sorumlu tutulmasını kabul etmiyorum”

Ali Rıza Dizdar: ”Sadece Fikret Orman’ın sorumlu tutulmasını kabul etmiyorum”

İbra edilmeyen Eski Başkan Fikret Orman da 1 ay içinde mahkemeye gidebilir. “Usule ve esasa uygun şekilde idare ettim, hatamız yoktur şeklinde” itiraz edebilir. Ana sözleşmede kimlerin neyi idare edeceği belli. Hesap uzmanların, yönetim kurulu uzmanların var. Fikret Orman’ın sadece sorumlu olmasını kabul etmiyorum.

Ali Rıza Dizdar: ”Ahmet Nur Çebi konuyu şahsileştiriyor”

Fikret Orman ve yönetim kurulu üyeleri ibra edilmediği için mahkemeye gidilir eğer usulsüzlükleri ortaya çıkarsa da Cumhuriyet Savcıları harekete geçer. Savcılığa da hesap vermeleri gerekir. Bir kişinin hesap vermesi demek; Ahmet Nur Çebi’nin aslında konuyu şahsileştirdiği anlamına geliyor.

“Başkan, Futbol A.Ş’nin de başkanı olur maddesi kalktı”

“Başkan, Futbol A.Ş’nin de başkanı olur maddesi kalktı”

Hiç kimse Futbol A.Ş’nin ana sözleşmesini okumamış. Sözleşmede A hissedarlarının yüzde 51’ine vurgu yapılıyor. Dolayısıyla A hissedarlarının göstereceği adaylar çok önemli. Daha önceden, ‘Spor kulübünün başkanı, A.Ş’nin de başkanı olur’ maddesi vardı. O kalktı. A hissedarları Beşiktaş yöneticileri… Onların gösterdiği adaylar, yönetim kurulu başkanı olabiliyor. A.Ş’nin Genel Kurulu bu konuda kararı verir. Erdal Torunoğulları, başkan seçilebilir.

“Demek ki Çebi’nin suç unsuru olabileceğini düşündüğü şeyler var”

“Demek ki Çebi’nin suç unsuru olabileceğini düşündüğü şeyler var”

Sayın Ahmet Nur Çebi, kendisinin olduğu dönemin de incelenmesini istiyorsa suç unsuru olabileceğini düşündüğü şeyler var demektir. Bu kararı alarak doğru yapmış. Daha önce kendisi de ibra edildi. Buraya yaptığı şey; bütün herkesi kapsayacak şekilde incelemeye aldırtıyor.

Ali Rıza Dizdar: “Çebi, neden şerh koydurtmadı?”

Ahmet Nur Çebi, Denetleme Kurulu’nu vazifesini yapmamakla eleştirdi. Süleyman Seba döneminden bir örnek vereceğim. Zamanında Affan Keçeci’nin böyle itirazı olduğunu hatırlıyoruz. Şerh koydurtmuştu deftere. O zaman Çebi neden şerh koydurtmadı diye sorarım? Ben Sayın Çebi’nin bu konuşmasını doğru bulmuyorum. Kaldı ki Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel kayıtları sahte olan herkesi ifşa etti. Feyyaz Tuncel’in üzerine bu kadar gidilmesini de doğru bulmadığımı söylemeliyim.

HABER/RÖPORTAJ : Emrah KARALİNÇ