AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ali Sabancı kimdir, Sakıp Sabancı'nın oğlu mu? Serveti ne kadar?

Ajansspor Editör
Ali Bozkurt
İlk Yayınlanma : 06 Nis 2022 - 16:43 / Son Güncelleme : 06 Nis 2022 - 16:58

Galatasaray başkan adayı olacağı iddia edilen Ali Sabancı merak konusu olmayan başlandı. Sakıp Sabancı'nın oğlu mu, neyi oluyor ve kimdir, serveti ne kadar, ne iş yapar gibi aramalar sürüyor. İşte detaylar...

AJANSSPOR HABER

Galatasaray'da başkanlık seçimi öncesi adayların isimleri ortaya atılmaya başlandı. Resmi alarak Metin Öztürk ile Eşref Hamamcıoğlu'nun adaylığını açıklaması sonrası Dursun Özbek ile Ünal Aysal, aday olmayacağını duyurmuştu. Son olarak ise Ali Sabancı'nın ismi ortaya atıldı. Ali Sabancı kimdir, kaç yaşında ve ne iş yapar? İşte detaylar...

Ali Sabancı kimdir ve hangi şirketin sahibi?

Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969 yılında Adana'da doğmuştur. Türk iş insanı ve Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi. Esas Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Pegasus şirketinin sahibidir.

Ali Sabancı nerede okudu?

5 Mayıs 1969 tarihinde Adana'da Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve tek oğlu olarak dünyaya geldi. 1987 ile 1991 yılları arasında Medford, Massachusetts, ABD'de bulunan Tufts University'de ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldı. 1993 yılında başladığı New York'taki Columbia University, İşletme Fakültesi'nden Uluslararası Finans dalından yüksek lisans derecesini 1995 yılında almıştır. 2017 yılı Forbes verilerine göre 650 milyon $ servetiyle Türkiye'nin en zengin 54'üncü insanı olmuştur.

Ali Sabancı evli mi ve çocuğu var mı?

Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet gazetecilik yönetim kurulu başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında 2 oğulları vardır.

Ali Sabancının serveti ne kadar?

2017 verilerine göre Ali Sabancı'nın 650 milyon $  serveti olduğu gösterilmektedir.

Ali Sabancı, Sakıp Sabancı'nın oğlu mu ve neyi olur?

Adana'da Hayırlı Zerrin ve Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Emine Sabancı Kamışlı ve Sadıka Sabancı isimlerinde iki ablası vardır. Ali İsmail Sabancı iş adamı Sakıp Sabancı'nın yeğenidir.

Ali Sabancı, Galatasaray başkan adayı oldu mu?

Sosyal medyada çıkan Ali Sabancı, Galatasaray başkan adayı olacağı haberlerine karşın Sabancı'dan henüz açıklama gelmedi. Sabancı, resmi olarak Galatasaray başkan adayı değil.