Ali Şafak Öztürk'ten yabancı sınırı, Sangare ve Mevlüt açıklaması

29 Mayıs 2019 22:55- Son Güncelleme - 29 Mayıs 2019 23:10
Google news abonelik

Ali Şafak Öztürk'ten Nazım Sangare Mevlüt Erdinç ve yabancı sınırı açıklaması! Spor Toto Süper Lig ekibi Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, TRT Spor'a açıklamalarda bulundu.

Öztürk'ün açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Oyuncularımızın hepsiyle nederedeyse yola devam etme kararı aldık. Çok zor dönemde oyuncu grubumuz vardı onlarla devam edeceğiz. Çeşitli takviyelerimiz olacaktır.  Hocamız 4-5 takviye istedi.

Mevlüt Erdinç kalacak mı?

Mevlüt Erdinç takımımıza değer katan bir oyuncu oldu. Attığı gollerle değil karakteriyle, Antalyaspor taraftarı ve uyumuyla çok düzgün bir insan her şeyden önce kendisiyle devam etmek istiyoruz o da devam etmek istiyor. Şu an Başakşehir'in oyuncusu ve inşallah bonservis sorunu çözülür.

Orta saha, kanat ve bek oyuncusu olabilir. Şu an tam sayıyı ve bölgeleri belirlemek üzereyiz transferde.

Nazım Sangare'ye transfer teklifi var mı?

Şu ana kadar ona gelen bir teklif yok. Çok seviyoruz kendisini. Oyunsal anlamda çok katkısı oldu. Yaklaşık 3 yıl önceki dönemimize  geldiğimde almıştık. Almanya'dan geldikten sonra kendisini çok geliştirdi. Teklif olursa bizde gurur duyarız. İki tarafı tatmin eden bir teklif olursa bakarız biz de. Şu an biz memnunuz ondan. Milli takımda olması da bizim için sevindirici.

Baktığımız zaman Türk futbolunun şartları 2-3 yıl içerisinde çok değişti. Biz pahalı transferler yaptığımızda bir yatırımdı ve gelir getisi beklediğimiz projelerle yapılmış bir yatırımdı. Ama maalesef onlarda olmayınca biz de görevi bırakmak zorunda kalmıştık. Çok zor bir dönemde gelmiştik ve ciddi bir borç yükü vardı. Şimdi de geldiğimizde yine felaket senaryasu vardı ve ilk düşecek takım deniyordu. Şimdi neredeyse Acvrupa'ya gidiyorduk. Baktığımızda Türk futbolu mali dengelere dikkat etmesi gereken bir durumda. Biz de stratejimizi ona göre belirliyoruz. Maliyetli uygun yabancılar ve Türk genç oyunculara özellikle de altyapı oyuncular fazlaşılacaktır. Mali durumla olduğu için Türkiye'de bazı şeylerin stabile olması çok önemli.

Yabancı konusu şu an konuşuyor ama çok sağlıklı değil. Şu anda mümkün olduğunca yapıyı esnek tutmak hem yabancı hem Türk oyuncu bakımından kulüplerin işini kolaylaştıracaktır. Sanki kurtuluşu yabancı sınırını azaltmakla ondan görmemek lazım tam tersi esnek bırakıp mali dengeye daha fazla dikkat edip federasyondan daha forse etmesi gereken mali bütçeleri takımların olması. Yoksa diğer bakımdan baktığımızda Türk veya yabancı seçime kesinlikle kulüplere maddi külfetten çok bir maddi ferahlık ve esneklik kazandırılacaktır. İnşallah bu da dokunulmaz yabancı sınırlamasında azalmaya gidilmez ve olduğu gibi devam eder

Lisans sorunu....

Kulübümüzün ciddi borç yükü var. Görevi aldığımda da öyleydi. Şu an görevi aldığımızdan daha fazla ilerlemiş. Bizim de  yaptığımız şeyler yatırıma bazlı şeyler. Öyle bir şey ki kulüpler geldiğimizde işte 200 milyon TL borç varken zaten faizini ödemek bütçeyi etkileyen bir şey ve kar topu gibi büyüyor. Mali yapılandırma söz konusuydu asında Türk futbolu için.
Türk futbolunun kurtuluşu için gördüğüm yegane çözümdü. Şu an maalesef konuşulmuyor ve üzüntü verici. Bir an önce uygulanması, bütçelere sadık kalınması, yöneticilerin de bütçeyi belirli oranda aştığında kefil olabilmesi kendi harcamalarına kefil olabilmesi lazım. Gerçekten yatırım yapacaksak biz de paramızı koyalım ve yatırım yapalım. Yatırım yaptığımızı bilelim. Yoksa kar topu gibi büyüyen şeyde geliyor yöneticiler can savaşı veriyor. Bunun yerine mali bütçeleri belirleyelim federasyondan gelsin takımların ne kadar harcayacabileceğini bilsinler ve bunun üstünde harcama yapmak istiyorlarsa o yönetici başkan ve yönetici sorumlu olsun. Bundan gayet doğal bir çözüm yok.