Almanya, 6 Türk'ü Daha Milli Takımı'na Aldı

27.09.2022 - 17:54 | Son Güncellenme: 27.09.2022 - 18:06

Türkiye gurbetçilerin milli takım tercihlerini tartışırken, Almanya 6 Türk asıllı genç futbolcuyu daha milli takımlarına çağırdı. İşte o 6 Türk futbolcu.

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Türkiye şu günlerde Yusuf Demir'in neden Avusturya Milli Takımı'nı seçtiğini ve bu yüzden oyuncunun yerli statüsünü kaybettiğini tartışadursun, Almanya 6 gurbetçiyi daha keşfedip bünyesine kattı. Avrupa Uluslar Ligi nedeniyle verilen milli arada Almanya'nın U16 ile U21 arasındaki 6 genç takımına 6 Türk asıllı oyuncu çağrıldı.

142 genç oyuncu çağrıldı

Almanya futbolunun dümenindeki teknik adamlar, bu ay içinde oynanan maçlarda, 10'u yurtdışından olmak üzere, toplam 45 kulüpten 142 futbolcu çağırdı. Ve bu isimlerin 6'sı Türk kökenli oyuncular. Anlamı "Sahte 9" olan Alman sitesi Die Die Falsche 9, 142 oyuncunun isimlerini ve kulüplerinin listesini yayınladı.

İşte o altı Türk futbolcu

Buna göre Almanya U20 Milli Takımı'na Mehmet Can Aydın, Kerim Çalhanoğlu (Schalke 04), U19'a Yusuf Kabadayı (Bayern Münih) ve Umut Tohumcu (Hoffenheim), U17'ye Taylan Bulut (Schalke 04), ve U16 takımına da Batuhan Deliboyraz (Mainz) çağrıldı.

Diğer yandan 142'lik listeye 12 kişiyle en çok futbolcu veren kulüp Hoffenhiem oldu. Bayern, Hertha, Stuttgart 10'ar, Dortmund ise 8 genç futbolcusunu Almanya Milli Takımı'nın altyapılarına gönderdi.

Türkiye şansları sürüyor

FIFA talimatlarına göre çifte vatandaşlar, 3 kezden fazla bir milli takımı seçtiklerinde, pasaportuna sahip oldukları bir diğer ülke adına isteseler de oynayamıyorlar. Örneği Yusuf Demir, 4 kez Avusturya Milli Takımı formasını giydiği için Türkiye adına artık oynama şansı bulunmuyor.

İlgini Çekebilir
İşte TFF'nin Stefan Kuntz planı!
Habere Git

Ayrıca altyapılarda bir oyuncu iki ayrı ülkeyi ikişer defa tercih ederse, en son formasını giydiği ülkenin A takımına gidebiliyor. Tolgay Arslan bu yüzden Türk Milli Takımı'nda oynayamadı.

Senin için hazırladığımız haberler