Alpay Köse, Trabzonspor'u bekleyen tehlikeyi açıkladı! Transfer yasağı...

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray Yardımcı Antrenörü Hasan Şaş, futbolcu Younes Belhanda ve Başakşehir’de oynayan Emre Belözoğlu’na 3 maç ceza verdi. Bu cezaların indirilip, indirilmeyeceği tartışma konusu oldu. Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, PFDK tarafından verilen cezaları Radyospor'a değerlendirdi.
7 Eylül 2018 15:47- Son Güncelleme - 7 Eylül 2018 18:47
Google news abonelik

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Galatasaray Yardımcı Antrenörü Hasan Şaş, futbolcu Younes Belhanda ve Başakşehir’de oynayan Emre Belözoğlu’na 3 maç ceza verdi. Bu cezaların indirilip, indirilmeyeceği tartışma konusu oldu. Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, PFDK tarafından verilen cezaları değerlendirdi. Köse, alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na başvuran Trabzonsporlu Burak Yılmaz'ın durumunu da yorumladı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Alpay Köse’nin açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Belhanda'nın cezasında bir indirim olmaz"

Galatasaray forması giyen Younes Belhanda ile alakalı yapmış olduğu hareketten dolayı 3 maç ceza verildi. Bu tür kırmızı kart durumlarında iki türlü ceza verilebiliyor. Ya kural dışı hareket, ya da şiddetli hareket şeklinde oluyor. Burada 3 maç verilmiş olması Disiplin Kurulu’nun bunu şiddetli hareket olarak gördüğü, yani kasıtlı yapılan bir hareket olarak gördüğünü gösteriyor. Bunun da zaten alt sınırı 3 maçtır. Tahkim Kurulu buna mutlaka itiraz edecektir. Görüntülerden benim de yorumladığım Belhanda’nın bilinçli olarak bu hareketi yaptığı. Dolayısıyla şiddetli hareketten ceza alma ihtimali doğru bir karar. Tahkim’de bu ceza çok değişmez diye düşünüyorum.

"Emre Belözoğlu'nun cezası 1 maça düşebilir"

"Emre Belözoğlu'nun cezası 1 maça düşebilir"

Başakşehirli Emre Belözoğlu’nun maç sonrasındaki konusu saldırı olarak nitelendirmiş. Burada yine 3 maçtan başlayan bir ceza var. Bunların bu sezon içinde gerçekleşen ilk cezalar olduğu için alt sınırdan verilmesi normal. Emre Belözoğlu’nun konusu Tahkim’de tartışma konusu olabilir. Düşme ihtimali olabilir diye düşünüyorum. Saldırı olarak betimleme noktası savunmaya göre değişiklik gösterebilir. Sportmenliğe aykırı hareket olarak çevrilebilir, o zaman 1 maça düşer. Böyle bir değişiklik olabilir.

"Hasan Şaş'ın durumu enteresan"

"Hasan Şaş'ın durumu enteresan"

Galatasaray Yardımcı Antrenörü Hasan Şaş’ın durumu enteresan. Daha önce çok fazla örneği yok. Taraftarla arasındaki polemikten ve görüntülerden kaynaklanan bir ceza. Hakaretten dolayı 3 maç olarak verilmiş. Daha önce bu tür görüntülerin ceza alıp alamayacağı konusu tartışıldı. Disiplin Kurulu bu konuda çok istikrarlı değil. Bazı kişilerin görüntüleri ile alakalı konulara hiç ceza vermiyorlar, “Bu delil değildir” diyorlar; bazılarına da veriyorlar.

"Hasan Şaş, sosyal medyada tepki olduğu için ceza aldı"

Bu genelde sosyal medyada ne kadar tepki çektiği ile alakalı oluyor. Hasan Şaş ile ilgili konu sosyal medyada çok tepki aldığı için ceza aldı diye düşünüyorum. Bu ceza da Tahkim Kurulu’nda değişebilir. Hasan Şaş ve Emre Belözoğlu ile ilgili konu belki Tahkim Kurulu’nda bir değişikliğe uğrayabilir ancak; Younes Belhanda’nın cezasının değişeceğini düşünmüyorum.

Burak Yılmaz'ın başvurusu hakkında

Burak Yılmaz'ın başvurusu hakkında

Burak Yılmaz ile ilgili haberde hukuken yanlış ifadeler olduğunu söyleyeyim. Burak Yılmaz, Trabzonspor’u TFF’ye şikayet etmedi. Alacaklarının tahsili için Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na (UÇK) başvuruda bulundu. Ödeme yapılmaz ise Trabzonspor transfer yasağı ile karşı karşıya kalabilir. Ne kadar sürede peki bu durum netleşir? 1-2 ay kadar süreceğini tahmin ediyorum.