Alpay Köse'den flaş sözler! Galatasaray'da seçim...

15.11.2019 - 20:25 | Son Güncellenme: 15.11.2019 - 17:29

Spor Hukuku Uzmanı Avukat Alpay Köse, Galatasaray’ın seçim gündemiyle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Süreçle ilgili bilgiler veren Köse, Galatasaray’da seçimin önünün açıldığını ve bu durumun net olduğunu dile getirdi. Seçim için kayyum nasıl atanır? Mustafa Cengiz seçime girebilecek mi? Süreç ne kadar devam edecek? Alpay Köse, önemli açıklamalar yaptı.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın canlı yayında sorularına yanıt veren Alpay Köse’nin değerlendirmeleri şu şekilde:

Galatasaray’da seçim kesin olacak mı?

Galatasaray’da seçim mutlaka olacak diyebiliriz. Bölge Adliye Mahkemesi’nin verdiği kararla seçimin önü açıldı. Tarihi şu anda net değil. Galatasaray yönetimi bir gereklilik olmadığını ifade ediyor. Bir seçim mutlaka olacak. Şubat’tan sonra mı yapacaklar bu belirsiz. Fakat; Galatasaray’da seçim olacağı nettir.

Seçim kararı alınmazsa süreç nasıl işler?

Galatasaray yönetimi bir seçim kararı almazsa, diğer taraflar hukuki girişimlere başvuracaktır. Bu Galatasaray’ın başka hukuksal konularla gündeme gelmesine sebep verecektir. Seçim için kayyum atanması gündeme gelebilir.

Alpay Köse: ”Kayyumun seçime götürmesi kaotik bir durum”

Mahkeme kayyumu kendisi de atayabilir. Ne olursa olsun ortaya soru işaretleri çıkacaktır. Yönetimin el çekmesi, kayyumun bir süre götürmesi kaotik bir durum.

“Kayyum başvurusunu her genel kurul üyesi yapabilir”

Bölge Adliye Mahkemesi kararı itiraza yer vermez. Yerel mahkeme buna uymayabilir ama son duruşmada uyma noktasında karar verdi. Mahkeme ortada bir soru işareti bırakarak duruşma yaptı. Tarafların talepleri noktasında karar vermedi. İki taraf da kendine göre yorumluyor. Yönetim seçim yok derken, diğer taraf seçim olmalı diyor. Bu karışıklık giderilmezse önümüzdeki hafta başvuru olabilir. Kayyum atanması yönünde başvurulardan bahsediyorum. Her genel kurul üyesi bu konuda başvurabilir.

Alpay Köse: “Mustafa Cengiz’in aday olma durumu yok”

Mustafa Cengiz’in durumu da soru işaretiydi. Dava açanlardan biri değildi. Sayın Cengiz, şu anda aday olamıyor. Albayrak ve Günay olabiliyor. Sayın Cengiz de müdahil olmak istedi. Mahkeme karar vermedi. Açıkçası; şu durumda Mustafa Cengiz’in aday olma durumu yok. Galatasaray yönetimi kendiliğinden bir olağanüstü genel kurul yaparsa yeni bir tartışma olabilir. Ayrı bir genel kurula gittim ve aday oldum da diyebilir. Yeniden bir hukuksal süreç gerektirir. Bir uzlaşı olmazsa devamlı suretle bir hukuki süreç Galatasaray’ı bekliyor.

Süreç nasıl işler?

1 hafta içinde elbette karar çıkabilir. Ama mahkemenin tasarrufu. Kesin olarak karar çıkar diyemeyiz. Tahminim; lige ara verildiği dönemde genel kurul olacağı yönünde. Hukuk net değil mi diye düşünenler olabilir. Fakat; hukuki süreç zaman alıyor. Karar temyize gidiyor, kesinleşmesi gerekiyor. Mahkemenin son duruşmada bu noktada net bir karar açıklamaması kafa karışıklığını ortaya çıkarıyor. Görüne o ki; Galatasaray’ın önünde bir seçim var ve Sayın Cengiz aday olamayacak.

Alpay Köse: “İbrayı, mali ve idari olarak ayrı ayrı yapmak bence mantıklı değil”

Devam eden dava seçime yönelik bir dava değil. Mahkemenin asıl yargıladığı konu seçim değil. Galatasaray’ın tüzüğü belli. Mali ve idari ibranın ayrı olması doğru değil. Adnan Polat zamanında ibrasızlık olmuştu. Hukuk Genel Kurulu böyle bir ibranın olamayacağını ve geçersiz olacağını belirtmişti. O davayla bu dava birebir aynı da değil. Denetim Kurulu’nun ibra edilip, yönetim kurulunun ibra edilmemesine değinilmişti. Bu sefer farklı. Mali ve idari ibranın ayrı ayrı olmasını doğru bulmuyorum. İbranın tek olması gerekir bence. İbra etmediğinizde gerekçenin bir önemi yok. Mali bir sıkıntı varsa bunla ilgili çalışma yapılır, eksilik görülürse gerekli mercilere başvurulur. Bence ibra tek olmalıdır. Bu yargılama sonunda tekrar konu netlik kazanacak. Eğer Yargıtay tarafından böyle bir ibra olamayacağı kararı çıkarsa, bu konu gündemden kalkar.

Senin için hazırladığımız haberler