Alperen Şengün NBA'i sallıyor Ama Takımı Houston Rockets Dipte Geziyor

Burak Alaca
25.01.2023 - 23:07 | Son Güncellenme: 26.01.2023 - 01:54

Alperen Şengün, oyunuyla NBA'i büyülerken takımı Houston Rockets ligin dibinden kurtulamıyor. İşte Batı Konferansı'nda son sıradaki Rockets'ta sorunu.

AJANSSPOR-Burak ALACA

NBA'deki milli gururumuz Alperen Şengün her gün kırdığı rekorlar, jeneriklere girecek hareketleri ve etkili performanslarıyla gündeme geliyor. Takımı Houston Rockets için ise ortada böyle ışıltılı bir tablo yok. Peki Rockets'ta sorun nerede?

Rekor üstüne rekor

İstatistik biliminin sporla daha da entegre olduğu son yıllarda oyuncuların performanslarından daha dikkat çekici ayrıntılar öne çıkmaya başladı. 5 numara pozisyonunda NBA'de geleceğin en iyi 2-3 isminden biri olması beklenen milli oyuncumuz Alperen Şengün bu durumdan nasibini alanların başında geliyor. Öyle ki yıldız oyuncu son birkaç hafta içerisinde; Triple-Double yapan en genç pivot, ilk yarıda şut kaçırmadan double-double yapan en genç pivot, 7 maç üst üste 5 asist yapan en genç pivot gibi rekorların yeni sahibi oldu.

Son 5 maçta seviye atladı ama

Alperen Şengün son 5 maçta adeta All-Star seviyesinde istatistikler ortaya koyuyor ama bu takım başarısına bir türlü yansımıyor. "Alpi" lakaplı oyuncumuz bu 5 maçta 22.4 sayı, 11.6 ribaunt ve 6.4 asist ortalamaları tuttursa da, Rockets yalnızca 1 galibiyet alabildi. Texas bölgesi ekibi bu sezon çıktığı 47 maçta 11 galibiyet alabildi ve Batı Konferası'nda son sırada yer alıyor.

Herkes ona güveniyor

NBA çevresi ve Rockets taraftarları Alperen'e olan güvenlerini sıklıkla dile getiriyor. Son haftalarda  Minnesota Timberwolves'un genç yıldızı Anthony Edwards ve Los Angeles Clippers'ın Fransız veteranı Nicolas Batum, Alperen'e övgüler yağdırdı. Sosyal medyada Rockets taraftarının takım koçu Stephen Silas'tan en büyük beklentisinin artık takımı genç pivotumuz etrafında kurması olduğu gözler önüne seriliyor.

Rockets'ta sorun nedir

Alperen Şengün'ün estetik paslarından birkaçı her gün sosyal medyada viral oluyor. Takip edenlerin yakalayabileceği kritik bir ayrıntı var. Alperen Şengün bu pasların bir çoğunu "backdoor cut" dediğimiz çizgi üzerinden çember altına atılan koşuları görerek elinden çıkarıyor. Bazıları ise alçak post'ta topu aldığında merkezden gelen koşulara çıkıyor. Bu formül hucüm için oldukça verimli gözükse de Rockets'ın oyuncularının kapasitesi ve oyun aklı bu yöntemin sık kullanımını engelliyor.

Ham oyunculardan kurulu bir kadro

Houston Rockets'ın Alperen haricinde geleceğini üzerine inşa etmeyi planladığı oyuncular Jalen Green, Kevin Porter Jr, Jabari Smith Jr olarak ilk adımda öne çıkıyor. Bu üç ismin en sorgulanabilir özellikleri basketbol akılları. Özellikle Green ve Kevin Porter ellerine aldıkları 4 topun 3'ünü çembere yolluyorlar. Malzemenin böyle olduğu bir denklemde de, yarı sahada Alperen üzerinden yerleşik ve akılcı bir hücum yapmak zor bir ihtimal haline geliyor. 

Draft Alperen için tehlike

Houston Rockets şu anda lig genelinde son 3'te yer alıyor. Sezon sonu NBA Draft'ında Victor Wembanyama ya da Scoot Henderson'u seçmek için şimdiden plan yapan takımlar olduğu biliniyor. Rockets'ın planı bu mu bilinmez ama mevcut çekirdeğe bu iki oyuncudan birinin gelmesi Alperen Şengün'ün geleceğini olumsuz etkileyecektir.

Wembanyama herkes için hayal Rockets için kabus

2023 NBA Draft'ının 1 numarası olması beklenen Fransız Victor Wembanya, mecvut Houston Rockets oyuncularının hepsini saha içinde negatif etkileyebilir. 2.19'luk dev, alçak post'ta top isteyen ya da köşede 3'lük bekeleyen bir oyuncudan ziyade topu elinde isteyen ve saha içinde hareket alanı talep eden bir profil. Houston Rockets'ın hali hazırda büyük kimya sorunları olduğunu düşünce bu hamle çok akılcı gözükmüyor.

İyi bir gelecek yaratmak mümkün

Houston Rockets eğer ileride bir play-off takımı yaratmak istiyorsa bu kadro ile uygulayacağı en etkili formül Alperen-Green ikilisi üzerine eğilmek olur. Oyunun Alperen Şengün üzerinden yönlendiği, Jalen Green'in bitirici rolde konumlandırıldığı gelişmiş bir Rockets, doğru eklemelerle bir play-off takımı haline gelebilir. 

Senin için hazırladığımız haberler