TFF'nin hükmen yenilgi kararına Altay'dan sonra Göztepe de isyan etti

Orhan Gülek
09.12.2022 - 18:03 | Son Güncellenme: 09.12.2022 - 18:22

TFF 1. Lig'de Göztepe Kulübü, olaylı geçen Altay derbisinden sonra TFF'nin aldığı hükmen mağlubiyet kararına isyan ederek, konuyla ilgili bildiri yayımladı

AJANSSPOR - HABER

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Toto 1. Lig'in 15. haftasında oynanan ve çıkan olaylar sebebiyle 22. dakikada tatil edilen Göztepe-Altay maçına ilişkin kararını açıkladı. TFF, iki takımın da (3-0) hükmen mağlup sayılmalarına karar verdi.

Kararın ardından Göztepe Kulübü bir açıklama yaptı.

"TFF, yine işin kolayına kaçmıştır"

Yapılan açıklamada, TFF’nin aldığı bu kararı futbola takılan bir çelme olarak gördüğü ifade eden İzmir ekibi Göztepe, "Tarihi bir fırsatı kaçıran Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bu tür cezalarla bir yere varılamadığını görememiş ve yine işin kolayına kaçmıştır. Ülke futbolunun marka değerini yükseltmek için çalışmalar yapan bir kurum, bu kararıyla ‘Futbol’u cezalandırmıştır" ifadelerine yer verildi. 

"Karar, kabul edilemez"

Göztepe Kulübü'nden yapılan açıklamada, "TFF 1. Ligi’nin 15'inci haftasında çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalan Göztepe-Altay maçı için Türkiye Futbol Federasyonu’nun almış olduğu ‘İki takım da hükmen mağlup’ kararı kabul edilemez." denildi.

İlgini Çekebilir
TFF'den tarihi karar! İşte olaylı İzmir derbisine verilen ceza
Habere Git

"Bu kararın emsâli yoktur"

TFF'nin vermiş olduğu kararın futbola takılan bir çelme olduğunu ifade eden İzmir ekibi, "Sadece kamuoyunun rahatlatılması adına alınan bu kararın emsâli yoktur. Türk futbolunda daha önce çok daha fazla kişinin sahaya girdiği olaylarda bu tarz bir karar verilmemiştir. Görevi futbol oynatmak olan kurumun böyle bir ceza açıklaması da futbola takılan bir çelmedir. " denildi.

"TFF, tarihi bir fırsatı kaçırdı"

TFF'nin işin kolayına kaçtığını belirten Göztepe, "Olayların ardından iki kulübün de sağ duyulu açıklamaları ve maçı oynama isteği göz ardı edilmiştir. Tarihi bir fırsatı kaçıran Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bu tür cezalarla bir yere varılamadığını görememiş ve yine işin kolayına kaçmıştır. Ülke futbolunun marka değerini yükseltmek için çalışmalar yapan bir kurum, bu kararıyla ‘Futbol’u cezalandırmıştır. 6222 Spor Şiddet Yasası da bu yüzden çıkarılmıştır. Kulüplere ceza verilerek, ülke gerçeklerinin değiştiremeyeceği kabul edilmelidir." denildi.

"Hakkaniyete uygun çözümler görmeliydi"

Kararın gerekçesi, evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğunu belirten Göztepe, "Türkiye Futbol Federasyonu yöneticileri, 6222’yi göz önüne alarak hukuka ve hakkaniyete uygun olarak çözümler üretebileceklerini görmeliydi. Açıklanan cezadaki; ‘müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasına ve güvenliğin sağlanmasına ilişkin kuralların her iki takım taraftarları tarafından ihlal edildiği anlaşıldığından’ gerekçesi evrensel hukuk kurallarına aykırıdır." denildi.

"Hiçbir şekilde desteklemedik"

Cezanın yine kendilerine kesildiğini ifade eden Göztepe, "Müsabakada taraftarlarımız değil, kulübümüzle hiçbir ilişkisi olmayan ‘bir kişi’ sahaya girmiş, ardından yakalanmış ve tutuklanmıştır. Olayların başından itibaren Göztepe olarak yapılanları hiçbir şekilde desteklemediğimizi, onaylamadığımızı belirtmemize rağmen ceza yine kulübümüze kesilmiştir." dedi.

"Taraftarlara yapılan haksızlıktır"

Son olarak açıklamada, "Bu cezayla sadece kulüpler değil, sahada en ufak taşkınlık çıkarmadan mücadele etmeye çalışan oyuncuların da ‘Futbol oynama hakkı’ ellerinden alınmıştır. Ayrıca stadyumdaki kameralar sayesinde olayları çıkaranların yakalanıp, cezalandırıldığı bir durumda verilen seyircisiz oynama cezası da amacı futbol izlemek olan taraftarlara yapılan haksızlıktır. Olayların başından sonuna kadar hiçbir taşkınlık çıkarmadan tribünde sağ duyuyla duran 19 bin Göztepe taraftarına verilen ceza da yıllarca ‘Futbol taraftarla güzel’ diyenlerin ayıbıdır. Başta da belirttiğimiz gibi Göztepe Spor Kulübü olarak bu kararı kabul etmiyoruz. Bundan sonraki süreçte de kulüp olarak hukuk zemininde haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı belirtmek isteriz." ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Gürsel Aksel Stadı'nda Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'ın Altay taraftarlarının yer aldığı tribünden ateşlenen işaret fişeğiyle yüzünden ağır yaralanıp 5 gün yoğun bakımda tedavi gördüğü, iki takım taraftarı arasında Çakır ambulansa taşınırken, yaşanan gerginlik esnasında Göztepeli bir taraftarın sahaya girip söktüğü korner direği bayrağını Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç'in kafasına defalarca vurarak kırıp hastanelik ettiği maç, bunun üzerine futbolcularla birlikte soyunma odasına giden Hakem Emre Kargın tarafından tatil edilmişti.

İlgini Çekebilir
Olaylı İzmir derbisinde çıkan kararlara Altay'dan tepki! "Haksızlık"
Habere Git

Altay da verilen cezalara tepkili

Altay Sportif Direktörü Tuna Üzümcü, Göztepe maçında yaşanan olaylar nedeniyle verilen cezaların adil olmadığını savundu. 

"Haksızlıktır"

Altay'a hem 6 maç seyircisiz oynama hem de hükmen yenilgi cezalarının çok ağır olduğunu vurgulayan Üzüncü, "Gürsel Aksel Stadı'nda güvenlik sorumluluğu Göztepe'nindir. Özey şirketten kiralanan ambulanslar da Göztepe Spor Kulübü'nün sorumluluğundadır. Maç Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nda oynandı ve bu statta olan güvenlik zaafiyetleri dolayısıyla biz 6 maç iç sahada seyircisiz oynama cezası aldık. Göztepe ise 4 maç ceza aldı, bu da bizim adımıza haksızlıktır" diye konuştu.

Senin için hazırladığımız haberler