"Altın çağı yaşıyoruz"

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, özel sporcuların 2015 yılında "altın çağı"nı yaşadıklarını söyledi.
22 Aralık 2015 12:49- Son Güncelleme - 22 Aralık 2015 12:49
Google news abonelik
"Altın çağı yaşıyoruz"

Aydın,  Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle maddi ve manevi hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını anlattı. Aydın, "Özel sporcular tüm organizasyonlardan madalyayla dönerek, altın çağını yaşamıştır. Engellilerin spor yapması sağlanmıştır. Bizim amacımız tüm engellilere dokunmak" dedi.

Dünya ve Avrupa şampiyonalarında madalya sayısını yüzde 75 artırdıklarını belirten Aydın, şöyle devam etti:

"2015 yılı özel sporcular için başarılı geçti. 14 daldaki tüm faaliyetlerimizi tamamladık. Sporcu sayımızı 11 binden, 17 bine çıkarttık. Spor kulübü sayısını 120'den, 350'ye yükselttik. 81 ilde federasyon temsilcilikleri açtık. 72 ilde ise kulüpleşmeye gidildi."

 

-2016 yılında iki büyük organizasyon

 

Aydın, 2016 yılında Avrupa Basketbol ve Avrupa Atletizm Şampiyonaları'na Türkiye'nin ev sahipliği yapacağını söyledi.

Türkiye'nin uluslararası organizasyonlardaki başarısı nedeniyle söz konusu şampiyonaların Türkiye'ye verildiğine dikkati çeken Aydın, "2016 yılında Türkiye, basketbol ve atletizmde Avrupa şampiyonalarına ev sahipliği yapacak. Basketbol şampiyonası İzmir'de, atletizm şampiyonası ise Ankara'da düzenlenecek. Organizasyonlar mayıs ve haziran aylarında yapılacak" ifadelerini kullandı.

 

-Dünya federasyonunda bir Türk

 

Birol Aydın, başkan vekili Sadettin Akçı'nın Güney Afrika'daki atletizm şampiyonasında, Dünya Down Sendromlular Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu'na seçildiğini hatırlattı.

Türk delegasyonun uluslararası alanda söz sahibi olduğuna dikkati çeken Aydın, "Türk yetkililerin bu tür görevlere gelmesi bizleri mutlu etti. Bundan sonra da bu sayıyı artırmak için çalışacağız" diye konuştu.