Altın kızın hedefi Avrupa şampiyonluğu

07.12.2018 - 14:33 | Son Güncellenme: 07.12.2018 - 14:33

Tavsiye üzerine başladığı halterdede Türkiye ikinciliği elde eden Hayat Demir'in şimdiki hedefi ise Avrupa Şampiyonu olmak ve bayrağımızı göndere çekmek.

"Avrupa Şampiyonu olmak istiyorum"

Adıyaman Spor Lisesi öğrencisi olan Hayat Demir, halter sporunda kısa sürede kendini geliştirerek, önemli derecelere imza attı. Katıldığı yarışmalarda çeşitli dereceleri bulunan Hayat, son olarak Ankara'da 28 Kasım-2 Aralık tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Halter Şampiyonası'nda 15 yaş altı kategoride, silkme ve koparmada toplam 137 kilo ile Türkiye ikinciliği elde etti. Hayat Demir, spora halter milli takım antrenörü Ziya Kızıldağ'ın tavsiyesi üzerine başladığını söyledi ve küçüklüğümden beri halter branşına ilgisinin olduğunu belirterek şunları ifade  etti:

"Üç yıl önce spora başladım. Antrenörümün Avrupa şampiyonu kızı Gamzegül'ü örnek alarak çalışmalarımı sürdürüyorum. 3 yılda yaklaşık 10 müsabakaya katıldım. 2016'da Kayseri'de düzenlenen okullar arası yarışmada Türkiye ikincisi oldum. Son olarak da Ankara'daki Yıldızlar Türkiye Halter Şampiyonası 15 yaş altı kategoride toplamda 137 kilo ile Türkiye ikinciliği elde ettim. Başarılı olabilmek için büyük çaba harcıyorum. Hedefim Avrupa ve dünya şampiyonu olmak."

"Kız çocukları halter yapamaz diye bir kaide yok"

Hayat Demir, gündüzleri okula gittiğini akşamları ise her gün iki saat antrenman yaptığını anlatarak, en büyük destekçisinin ailesi olduğunu söyledi. Halter branşını özellikle genç kızlara tavsiye eden Hayat, şu ifadeleri kullandı: "İlk başta sıkıcı gibi gelse de daha sonraları eğlenceli hale geliyor. Genç kızlara spor yapmalarını tavsiye ederim. Burada güçlü ve sağlıklı oluyoruz. Halterin boyu kısalttığını söylediler ama tam tersi spora başladığımdan bu yana boyum uzadı. Kız çocukları halter yapamaz diye bir kaide yok. Bende Ziya Kızıldağ'ın kızı Gamzegül'ün izinden gidip Avrupa şampiyonu olmak istiyorum."

 

Senin için hazırladığımız haberler