AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Altınordu, Alsancak Stadı’nın yarısını istedi!

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 21 Eki 2021 - 17:08 / Son Güncelleme : 21 Eki 2021 - 17:31

Altınordu, 1962'de yapılan protokole göre, İzmir Alsancak Stadı'nın bina ve saha kullanım hakkının yarısının kendilerine verilmesi gerektiğini açıkladı. İşte detaylar…

AJANSSPOR-HABER

Altınordu yönetimi, 1962 yılında o dönemki adıyla Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü İzmir Bölgesi Başkanlığı ile yapılan protokole göre, Alsancak Stadı'nın bina ve saha kullanım hakkının yarısının kendilerine verilmesi gerektiğini duyurdu. İzmir spor kamuoyunda en fazla konuşulan konuların başında, yenilenen ve Kasım ayında açılması beklenen Alsancak Stadı'nın hangi kulübe tahsis edileceği var. Bu konuyla ilgili Altınordu'dan hamle geldi. 

'Alsancak Stadı'nda Altınordu ve Altay'ın hakkı eşit'

Basın toplantısı düzenleyen Altınordu Spor Kulübü Derneği Başkanı Sinan Bezircilioğlu, uzun yıllardır bu konu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bezircilioğlu, protokolün bina ve saha olmak üzere iki kısma ayrıldığını söyleyerek, "Bu maddenin devamında Alsancak Stadı'nın saha kullanım hakkına istinaden de bir kısım var. Sahayı ve soyunma odalarını da Altınordu ve Altay'a eşit haklarda tahsis edilerek tapuya tescil ettirileceğini taahhüt ediyor bu madde" diye konuştu.

Altınordu'dan devlete çağrı

Yapılan protokolde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Altay Spor Kulübü ile ortak olduklarını söyleyen Bezircilioğlu, "Binayı devletimizle bölüşeceğiz. Sahada ise kardeş kulübümüz Altay ile bir ortaklığımız söz konusu. Devletimize güvenip elimizdeki 15 bin 500 metrekare araziyi devletimize teslim ettik. Karşılığında da devletimiz protokolün ilk maddesini yerine getirirken, Alsancak Stadı ile ilgili olan maddesini yerine getirememiştir. Devletimizin bu protokolü icraya koymasını istiyoruz" dedi.

Altınordu mahkemeye gitmeyecek

Sinan Bezircilioğlu, “Cumhuriyetle yaşıt bir kulübüz ve devletimize karşı yumuşak başlılığımızla hareket ettik. Yenilenen Alsancak Stadı'nın inşaatı bitmek üzere. Bu nedenle hakkımızı devletimizden istiyoruz. Yine de bir mahkeme gibi hukuki bir adımımız olmayacak. Devletimizden 60 yıllık bir kira kaybımız var, biz bunu da talep etmiyoruz" açıklamasını yaptı.