AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'dan TFF'ye sistem önerisi

Ajansspor Editör
Ramazan Dengiz
İlk Yayınlanma : 10 Tem 2021 - 17:27 / Son Güncelleme : 10 Tem 2021 - 17:36

Son dakika haberleri... Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan, Türkiye Futbol Federasyonu'na yabancı kuralıyla ilgili bir tavsiyede bulundu. İşte detaylar...

Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'dan TFF'ye sistem önerisi

AJANSSPOR - HABER

 

Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan, kulübün resmi internet adresinden yabancı futbolcu kararına ilişkin bir makale yayınladı. Kulüpler Birliği'nin Türkiye Futbol Federasyonu'na ilettiği ortak bildirinin gündemde olduğu bir dönemde Özkan, Nihat Özdemir'e çağrıda bulundu. Başkan Özkan, "Türk futbolu 5 yıl geriye gidebilir" dedi.

"Her karardan dönülmesi..."

Türkiye Futbol Federasyonu'nun yabancı kararından dönmesi durumunda en az 5 yıl geriye gidileceğini ima eden Başkan Özkan: "Bir gün bana dert yanarak, hepinizi idare etmek o kadar zor ki demiştiniz. Şimdi görüyorum ki yine zor bir dönemden geçiyorsunuz. Yabancı sayısını kademeli olarak düşürme kararı aldınız, şimdi Kulüpler Birliği bu kararınızı geri çekmenizi istiyor. TFF'nin futbolu tabana yaymak ve yetiştiriciliği özendirmekle ilgili aldığı her karardan geri dönmesi, futbolumuzu en az 5 yıl geriye götürüyor" dedi.

"Genç nüfumuz Avrupa'nın birçok ülke nüfusundan fazla..."

Türkiye'nin genç nüfusuna atıfta bulunup futbolcu yetiştirmenin önemine değinen Özkan: "Genç nüfusumuz Avrupa'nın birçok ülke nüfusundan daha fazla. Bu kadar sonuç odaklı olmamız, günlük yaşamamız niye? Süreç odaklı işleri kim yapacak, geleceği kimler inşa edecek bu ülkede? 'Kulüpler Birliği demek Federasyon demek kardeşim, hepsi birden üzerime gelirlerse tek başıma ne yapabilirim ki' dediğinizi duyar gibiyim. O zaman vuruşarak çekilin Nihat Ağabey. Deyin ki kadroda ne kadar yabancı, o kadar 'Öz kaynak' sporcusu. İlk 11'de, 11 yabancı mı oynatırsan maç kadrosunda 11 öz kaynak sistemi oyuncusu olacak" diye konuştu.

"Sahaya 22 oyuncu çıkacak..."

Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan'ın sistem önerisine ilişkin açıklamaları şu şekilde:

 

"İlk 11'de 11 yabancı oynatanın yedek kulübesi tamamen öz kaynak sistemi (ÖKS) oyuncularından olacak. Bir başka kulüp diyelim ki ilk 11'de 7 yabancı oynatıyor, o zaman maç kadrosunda da 7 ÖKS oyuncusu olacak. O zaman ilk 11'de isterse 4 tane T.C. vatandaşı transfer oyuncu oynatacak, 4 tane de yedek kulübesinde tutabilecek. Teorik olarak kulüplerin, hiç ÖKS oyuncusu oynatmadan ligi tamamlama olasılığı da olacak. Ama yedek kulübesi ÖKS oyuncuları ile dolu olacak" 

"Fırsat bu fırsat..."

"Süper Lig kulüpleri 30'ar kişilik takım kadrolarını 3 kritere göre kuracaklar. Yabancı oyuncu sınırsız olup, maç kadrosuna 11 yabancı oyuncu, 11 öz kaynak oyuncusu, 8 transfer oyuncu. O zaman herkes altyapılarına yatırım yapmak mecburiyetinde olacak. En azından önce yedek kulübelerini gençlerimizle doldururuz, sonra yavaş yavaş içeri atarız. Bu topraklarda doğal yetenek var, sadece ekosistem bozuk. Fırsat bu fırsat."