AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Altyapı mucizesi Altınordu'da, Başkan Özkan da pes etti!

İlk Yayınlanma : 14 Eki 2020 - 17:38 / Son Güncelleme : 14 Eki 2020 - 17:55

Ajansspor yazarı Hüseyin Özkök, Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Altyapı mucizesi Altınordu'da, Başkan Özkan da pes etti!

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR 

Seyit Mehmet Özkan. Altınordu'nun altyapı mucizesinin mimarı. Bir idealist. Parasını uzun yıllardan beri; futbola gönül vermiş çocuklara yatıran, onlara sayısız saha 2 mükemmel tesis ve akademi hediye eden kendi tabiriyle bir nevi Don Kişot. Onu tanıyanlar bilir. Seyit Mehmet Özkan'ın e-mail adreslerinden biri Don Kişot'un baş harfleri ile başlar.

2000'lerin başında tanışma

Seyit Mehmet Özkan'ı 2000'li yılların ikinci yarısında tanıdım. O dönemde yaptığı çalışmaları tanıtmak için İstanbul'a gelir sesini duyurmaya çalışır ve yaptıklarının tüm ülkeye yayılması için çaba harcardı. Futbolun altyapısına, scouting olgusuna meraklı olduğum için yaptıklarını hemen fark etmiştim. O dönem çalıştığım Radyospor'da onu birkaç kez programıma davet ettim, sesini duyurmasına aracılık ettim. Hatta bir defasında birlikte TRT'ye; yine o dönem TRT'de görev yapan Ali Okancı'nın programına da konuk olmuştuk.

Bıkmadan usanmadan anlattı

Aylar yıllar birbirini kovaladı. Altınordu altyapı mucizesi herkesin dikkatini çekmeye başladı. Altyapıdan çıkan başta Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder gibi üst kalite oyuncular, her yıl düzenlenen uluslararası U12 Turnuvası, Altınordu altyapı takımlarının birçok yaş grubunda uluslararası turnuvalarda elde ettiği başarılar ve  “İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Futbolcu” sloganı Altınordu Başkanı'nı, tüm Türkiye'nin tanımasını sağladı. Yerli ve yabancı medyanın ilgisi arttı. Herkes başkan Seyit Mehmet Özkan'dan mucizenin sırrını öğrenmeye çalıştı. Muhteşem tesisleri, akademiyi incelemek için kuyruğa girdi. O da bıkmadan usanmadan yüzlerce kez anlatıp durdu.

Sırrı çok basitti

Aslında sır çok basitti. Yetenekli oyuncular, zaman, eğitim, tesis ve para. Bunların sadece üst yapıya değil daha fazla altyapıya ayrılmasındaydı sır. O, yıllarca bunu anlatmaya çalıştı. Kendi profesyonel takımına, yabancı düşmanı olduğu için değil yerli oyuncuların değerini daha fazla ortaya çıkartmak için yabancı futbolcu almadı. Diğer yandan da profesyonel futboldaki paranın sihrine kapılan altyapı oyuncularının ailelerine karşı da mücadele etmek zorunda kaldı. Onları da eğitmeye bilinçlendirmeye çalıştı.

Kısaca yıllar boyu aslında sürekli akıntıya kürek çekmek zorunda kaldı. Çoğunlukla akıntının üstesinden geldi ama kürek çeken kolları kuvvetli akıntı nedeniyle yoruldu.

Uzun bir öyküyle açıkladı

Altınordu Başkanı, iki gün önce; 12 Ekim Pazartesi günü, Altınordu Kulübü'nün internet sitesinde gençlere hitaben “Ben genç olmanın ne demek olduğunu bilirim” başlığı ile uzunca bir yazı yazdı. Çocukluğundan bahsetti, güzel bir hikaye ile yazısını süsledi. Ancak yazı Seyit Mehmet Özkan'ın artık bu sahneden büyük bir bıkkınlıkla geri çekileceğine işaret ediyordu. Yazısından bunca yıllar süren uğraş sonunda hayal kırıklığı yaşadığı anlaşılıyordu.

"Kendimi nadasa çekeceğim"

Kısaca Türkiye'nin futboldaki en idealist insanı, sahneden çekileceğini duyuruyordu. Yazıyı okuduktan hemen sonra kendisi ile iletişime geçtim ve "Hayrola Mehmet Bey" diye sordum. Uzun yıllardan bu yana dost olduğum ve neler başardığını bildiğim böylesine inatçı bir insanın şimdi pes etmesi beni çok şaşırtmıştı.

Bana verdiği cevap kısa oldu. “Nadasa çekeceğim kendimi Hüseyin Hocam” dedi ve ekledi: “Öyle artık her şeye bulaşmayacağım. Daha iyi şeyler yapmak için ama dikine değil, tabanda yürümek adına”

 

Sahneden çekilecek

Evet, Altınordu markasının bugün tüm Türkiye'de ve dünyada duyulmasında büyük emekleri olan Seyit Mehmet Özkan'ı artık sahnede göremeyeceğiz. Ama onun yine göz önünde olmasa da, sessiz ve derinden önemli işler yapacağından kuşkum yok. Altınordu Türk futbolunun temel taşlarından biri olmaya devam edecektir. Çünkü başkan sahnede olmasa bile, kurduğu sistem başarının anahtarı olma görevini sürdürecektir.